Ak teda hľadáte sporenie s najnižšími poplatkami na Slovensku, aktuálne ním je jednoznačne druhý dôchodkový pilier. Tu by sa dalo namietať, že sporenie v bankách je zadarmo. Súhlasím, ale na bankových účtoch nie sú prostriedky investované a nezhodnocujú sa.
A navyše – sporenie na dôchodok v druhom pilieri má aj váhu garancií a ochrany úspor.
Ak sa na to pozrieme v globálnej perspektíve, náš druhý pilier je aktuálne jeden z najlacnejších dôchodkových systémov v Európe aj na svete!
Aký je poplatok v 2. pilieri
Jediný poplatok, ktorý môžu dôchodkové správcovské spoločnosti účtovať od 1. 1. 2023, je poplatok za správu.
V roku 2023 predstavuje tento poplatok 0,45 % objemu úspor ročne, potom klesne na 0,425 % a od roku 2025 to bude už iba 0,4 % ročne.
Všetky ostatné poplatky zrušila novelizácia zákona ku koncu roka 2022. Týmto sa druhý dôchodkový pilier stáva suverénne najlacnejším sporením aj investovaním na Slovensku.
Porovnanie s poplatkami v podielových fondoch
Podielové fondy si obvykle účtujú až tri typy poplatkov, pričom druhý a tretí nie sú nevyhnutné.
Poplatok za správu je v priemere okolo 1 % ročne a závisí od typu fondu.
Poplatok za zhodnotenie sa účtuje iba v niektorých fondoch, typicky je 10 % z pozitívnej výkonnosti. Vstupné a výstupné poplatky si účtujú iba niektoré spoločnosti.
Priemerný podielový fond, ktorý zarába napríklad 5 % p. a., si tak na poplatkoch účtuje približne 1,5 % p. a. (1 % poplatok za správu a 0,5 % poplatok za výkonnosť). To je približne viac ako 3-násobne vyšší poplatok oproti poplatkom druhého piliera.
Jediný typ podielových fondov, ktorý má nižšie poplatky ako druhý pilier, sú fondy peňažného trhu. Tie však investujú predovšetkým do termínovaných vkladov a krátkodobých dlhopisových investícií, a teda ich očakávaný výnos je výrazne nižší.

Porovnanie poplatkov s inými dostupnými formami investovania na Slovensku
Druhý pilier je výrazne „lacnejší“ aj v porovnaní s inými možnosťami investovania na Slovensku. Porovnávali sme poplatok za správu.
Niektoré spoločnosti si okrem poplatku za správu účtujú aj poplatok za zhodnotenie, ktorý môže pri vysokej výkonnosti poplatok aj zdvojnásobiť. Iba zopakujem – od januára si správcovia v druhom pilieri neúčtujú poplatok za zhodnotenie.
Druhý pilier je tak približne 2-násobne až 3-násobne lacnejší ako ostatné možnosti investovania na Slovensku.
Porovnanie poplatkov v dôchodkovom sporení vo svete
Náš druhý pilier smelo konkuruje aj najlacnejším dôchodkovým systémom na svete. Vo Vyšehradskej štvorke – Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko máme aktuálne najnižšie poplatky.
V svetovom meradle penzijných fondov sa náš druhý pilier poplatkami hýbe mierne pod priemerom. Tu však treba povedať, že väčšina „ešte lacnejších“ systémov je niekoľkonásobne väčšia, čo sa týka objemu spravovaných peňazí.
Je totiž výrazný rozdiel účtovať si 0,3 % poplatok zo 100 eur a 0,3 % poplatok z 1 000 eur. Násobne viac úspor pod správou v zahraničí tak znamená aj násobne vyššie poplatky.

Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenia investícií, VÚB Generali DSS a kolektív autorov VÚB Generali DSS
***
Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.