Parkovacie systémy

Problémom 21. storočia individuálnej automobilovej dopravy je parkovanie v centrách veľkomiest. Neustále sa zvyšujúci počet osobných vozidiel v centrách spôsobuje primátorom aj poslancom " vrásky na čele", hľadať vhodné plochy na parkovanie bez rozšírenia centra je takmer nemožné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Typy parkovacích systémov bez prístupu osobného vozidla do centra mesta:

P&R - Park and Ride (Parkovanie a jazda)

Ide o parkovací systém, pri ktorom sú záchytné parkoviská umiestnené na okrajovej časti mesta, ďalej do centra mesta cestujúci pokračuje verejnou hromadnou osobnou dopravou. Tento úspešný systém funguje napr. v Prahe, kde cestujucí dostane zľavnené cestovné na MHD.

B&R - Bike and Ride ( Bicykel a jazda)

Podstatou systému je zaparkovanie bicykla na stráženom parkovisku na okraji mesta a pokračovanie do centra mesta verejnou hromadnou osobnou dopravou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K&R - Kiss and Ride (Bozkávať a jazdiť :))

Princípom je privezenie cestujúceho na zastávku MHD, odkiaľ ďalej pokračuje verejnou hromadnou osobnou dopravou do centra mesta. Podmienkou systému je prístup zastávok MHD osobným automobilom a parkovacie miesto na čas nevyhnutný na vystupovanie.

G&R - Go and Ride ( ísť a jazdiť)

Podobný typu Park and Ride, odstavenie osobného vozidla na parkovisku, ktoré je dostatočne blízko k centrálnej časti mesta a pokračovanie do cieľa pešou chôdzou.

Spomínané systémy by mali obmedziť vstup osobných automobilov do centra miest. Aplikácia si vyžaduje finančné prostriedky na realizáciu parkovacích systémov. V Bratislave by som odporúčal vybudovať systém Park and Ride. Centrum Bratislavy by sme nezaťažili zbytočne osobnými automobilmi, namiesto parkovacích miest by sme mohli vybudovať viac zelene v meste. Eliminovali by sa dopravné kongescie a zefektívňovali by sme verejnú osobnú dopravu.

Tomáš Agócs

Tomáš Agócs

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dopravný inžinier Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu