Povinnosť platieb kartou od 1 eura: Modernizácia, alebo hrozba pre malých podnikateľov?

Zaplatiť kartou za jablko? Štát si brúsi zuby na každé euro, aj od trhovníka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 

Od roku 2026 nás čaká zmena, ktorá má priniesť digitalizáciu a väčšiu transparentnosť v podnikaní. Ministerstvo financií chce, aby všetci podnikatelia, vrátane tých najmenších, povinne prijímali platby kartou už od jednej eurá. Cieľ je jasný: menej daňových únikov, viac bezhotovostných transakcií. No čo ak snaha o modernizáciu zadusí práve tých, ktorí už teraz podnikajú na hrane prežitia?

Transparentnosť na úkor zdravého rozumu?

 Z pohľadu veľkých reťazcov či mestských prevádzok to dáva zmysel. Zákazníci chcú platiť kartou, mobilom, rýchlo a pohodlne. Digitálne platby sú štandardom. Ale pre farmára na trhu, remeselníka, sezónneho predajcu či malého živnostníka to znamená nové náklady, na platobný terminál, na mesačné poplatky, na transakcie. Pri maržách, kde sa počíta každý cent, to môže byť rozdiel medzi ziskom a stratou. Sankcie namiesto podpory? Slovenský návrh zatiaľ nepočíta so žiadnou významnou pomocou pre tých, ktorých sa opatrenie dotkne najviac. Žiadne dotácie na terminály. Žiadne úľavy z transakčných poplatkov. Žiadne výnimky pre príležitostných alebo sezónnych predajcov. Len tvrdá povinnosť,  bez ohľadu na reálne možnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Talianske ponaučenie

Ministerstvo sa inšpiruje Talianskom, kde je povinnosť prijímať platby kartou zavedená už niekoľko rokov. Výsledok? Mnohí obchodníci pravidlo obchádzajú,  terminál je „pokazený“, signál nefunguje, alebo jednoducho berú len hotovosť. Vysoké náklady, byrokracia a tlak konkurencie ich tlačia späť k obálkam s hotovosťou. Slovensko sa zatiaľ nepoučilo. A neponúka ani mechanizmy, ktoré by tento trend dokázali zvrátiť. Modernizácia áno, ale s rozumom Slovensko potrebuje moderné, spravodlivé a transparentné hospodárstvo. Ale potrebuje aj zdravý rozum. Namiesto nariadení zhora by štát mal motivovať, nie trestať. Napríklad: daňové úľavy na zavedenie platobných systémov, zníženie poplatkov z malých transakcií, dotácie pre drobných a sezónnych podnikateľov. Bez týchto opatrení bude snaha o digitalizáciu pôsobiť nie ako pomoc, ale ako donucovanie. A to nie je cesta k dôvere, ale k odporu.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravý rozum ešte nikdy nebol víťazom

 Ak má digitalizácia fungovať, nesmie byť násilím na tých najslabších. Nariadenie bez diskusie a bez empatie nikdy nefunguje.

Bez pochopenia reálneho života malých podnikateľov zlyhá aj ten najlepší zámer. A ak chceme, aby digitalizácia nebola len ďalšia papierová hračka, musíme začať počúvať tých, ktorých sa to naozaj týka. Alebo chceme dať na kolená aj tých, čo sa nemodlia?

 

Monika Albertiová

Monika Albertiová

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  167x

Som človek a to je moja politika. Nezávislá občianka Slovenskej republiky a Európskej únie. Politologička, absolventka Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov. Verejný priestor sledujem s odstupom, ale nie bez názoru. Píšem, keď treba pomenovať veci pravým menom.

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

259 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

326 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

36 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu