Slovensko je stredne malá krajina s ekonomikou, ktorej HDP na obyvateľa v porovnaní s inými krajinami EÚ je priemerné až podpriemerné. I keď sme po rozpade bývalého Československa prešli radikálnymi ekonomickými zmenami, hlavným odvetvím je stále ťažký priemysel. Moderné spôsoby budovania prosperujúcej ekonomiky nás naďalej obchádzajú. Boríme sa s nedostatočnou kvalitou vzdelávania, závislosťou od automobilového priemyslu a chýbajúcimi investíciami do vedy a výskumu. To spôsobuje, že spomaľujeme v dobiehaní ostatných krajín Európskej únie. Dokonca by som tvrdil, že sa drasticky vzďaľujeme. Počas pandémie viedla kombinácia značných deficitov a klesajúcej produkcie k prudkému skoku až o 20% v pomere verejného dlhu k HDP. Jednoducho povedané, naša ekonomika čelí veľkej a bezprecedentnej výzve. Ako dobehnúť vyspelé krajiny? Ako sa opäť zaradiť medzi úspešné ekonomiky sveta?
Odpoveď môže byť jednoduchá - digitálna transformácia a adopcia moderných technológií nielen vo výrobe, ale v každodennom živote.
Zoberme si príklad spomínaného automobilového priemyslu na Slovensku. Už dnes existujú plány ako využívať sofistikované algoritmy, automatizáciu a robotiku vo výrobe. Nemecko sa vôbec netají tým, že zvažuje stiahnuť zo Slovenska značnú časť svojej produkcie. Na strane druhej, narastajúca inflácia, nestabilná vláda, neschopnosť efektívne využívať euro fondy, komplikované a nepredvídateľné legislatívne požiadavky, nesúlad medzi súčasnými zručnosťami pracovnej sily a budúcimi potrebami trhu práce naznačuje, že Slovensko sa stáva „nekonkurencieschopným“ regiónom. Spolu s narastajúcim verejným dlhom zvyšujúcim náklady na úroky tak vytvárame stále väčší nedostatok financií na investície do modernej digitálnej ekonomiky. A musíme uznať, že daňové úľavy už nedokážu udržať motiváciu investorov prísť či zotrvať na Slovensku.
Skúsme sa pozrieť na slovenskú budúcnosť inak. Predstavme si, že by Slovensko malo pokryté väčšinu územia 5G sieťou, ktorá by integrovala internet vecí (IoT). Umelá inteligencia (AI), blockchain a robotika by bola doménou našich podnikov i technických univerzít. Pracovná sila by bola vzdelaná a vzdelávaná v schopnosti efektívne využívať digitálne technológie a inovácie. Výcvik by bol zameraný na zručnosti v oblastiach ako je programovanie, kybernetická bezpečnosť, analýza dát či riadenie procesov. Verejné služby by boli digitalizované a boli by pre občanov a podniky prístupné výlučne online. Štát by komunikoval s občanmi iba digitálne a opakujúce sa žiadosti by automatizoval. Zdravotná starostlivosť by bola dostupná na celom Slovensku aj prostredníctvom telemedicíny a inovácie v liečebných procesoch by boli štandardom.
Takto si predstavujem konkurencieschopné Slovensko, kde digitálna transformácia bude kľúčovým faktorom pre dosiahnutie úspechu a udržateľného rozvoja. Slovenská ekonomika môže dosiahnuť vysoký výkon a dobehnúť iné vyspelé ekonomiky sveta. Slovensko môže byť znovu podtatranským tigrom, krajinou, na ktorú budeme všetci hrdí.
Ako na to, napíšem v ďalšom blogu: „Od leňochoda k tigrovi“.