Slovensko, malá krajina s bohatou históriou a krásnou prírodou, je často predmetom porovnaní s tvormi živočíšnej ríše. Na niektorých tradičných slovenských krojoch sa objavuje obrázok medveďa ako zobrazenie sily a odolnosti. Sokol je považovaný za symbol slobody a silného ducha. Porovnanie s tigrom v nás zas symbolizoval vysoký a rýchly hospodársky rast. Naša tigria ekonomika zo začiatku 21. storočia dosahovala významný rast HDP v porovnaní s inými krajinami, určitú mieru prosperity či stabilný rast ekonomiky (Tatranský Tiger, Financial Times, 16.2.2007). Tie časy sú však preč a dlhodobá nečinnosť a neochota sa meniť prispeli k tomu, že sme významne zaostali za krajinami v regióne. Dnes do nášho slovníka preniká nové prirovnanie, ktoré je pravým opakom podtatranského tigra – leňochod.
Leňochod je bezpochyby sympatický tvor s nezameniteľným pomalým krokom a pôsobí ako úžasný symbol pohodlia a bezstarostnosti. Ale v súčasnosti, kedy sa svet a ekonomika dynamicky menia a vyvíjajú, na životný štýl leňochoda nie je čas ani priestor. Musíme sa efektívnejšie prispôsobiť rýchlemu tempu globalizácie, technologickým inováciám i klimatickým zmenám, najmä v záujme zvýšenia kvality života občanov Slovenska. A preto, namiesto pohodlia a nečinnosti, potrebujeme opäť prebudiť tigra a začať naplno využívať svoj potenciál. Ako na to?
Odpoveďou na zvyšujúce sa tempo zmien je, podľa nás, digitálna transformácia a čo najrýchlejšie zavedenie digitálnych technológií do všetkých oblastí života. Správne implementovaná digitálna agenda štátu pomôže zlepšiť a rozšíriť digitálne verejné služby, zlepšiť podnikateľské prostredie pre lokálne malé a stredné firmy a zlepšiť životnú úroveň občanov.
Vedeli ste, že digitálne vyspelejšie krajiny dosahujú lepšie výsledky v ekonomických aj spoločenských ukazovateľoch? Inými slovami, sú bohatšie, inovatívnejšie, konkurencieschopnejšie a ich obyvatelia žijú dlhšie a kvalitnejšie.
Rozhodujúcim faktorom úspechu bude rýchlosť adaptácie vzdelávania a sociálneho systému. Čo treba urobiť ihneď?
· Podporiť spoluprácu firiem, akademického sektora a organizácií na výskum a vývoj. Konkurencieschopnosť krajiny je v 21. storočí postavená na vysokokvalifikovaných ľuďoch a inovačnej schopnosti.
· Digitalizácia verejných služieb. Modernizácia a digitalizácia verejných služieb sú nevyhnutné kroky k zvýšeniu efektívnosti, transparentnosti a prístupnosti.
· Digitálne vzdelávanie existujúcej aj budúcej pracovnej sily. OECD odhaduje, že vysokému riziku automatizácie je vystavená až tretina pracovných miest na Slovensku, čo je najviac spomedzi rozvinutých krajín!
· Podpora digitálnych start-upov a inovácií. Podpora a financovanie digitálnych start-upov a inovatívnych projektov je kľúčová pre rozvoj nových technológií a služieb.
· Digitalizácia podnikov. Podpora digitálnej transformácie súkromného sektora je rovnako dôležitá. Vláda musí poskytnúť stimuly pre firmy, aby investovali do moderných technológií a procesov, ktoré zvýšia ich konkurencieschopnosť a zároveň im umožnia expandovať aj za hranice Slovenska.
· Rozšírenie digitálnej infraštruktúry. Vysokorýchlostný internet je základným predpokladom pre úspešnú digitálnu transformáciu. Investície do optických sietí, 5G technológií a digitálneho pokrytia vo vidieckych oblastiach umožnia rýchly a stabilný prístup k internetu, čo podporí nielen ekonomický rast, ale aj inklúziu a digitálnu rovnosť.
Digitalizácia predstavuje pre Slovensko významnú príležitosť, ktorá môže naštartovať ekonomiku. Je to cesta k zvýšeniu konkurencieschopnosti Slovenska, inováciám, zlepšeniu kvality života občanov a k udržateľnému hospodárskemu aj sociálnemu rastu. Spojením síl s modernými digitálnymi technológiami môžeme posunúť Slovensko k lepšej budúcnosti, ktorá bude postavená na dynamickom a modernom hospodárstve.
Je našou povinnosťou nenechať Slovensko spať ďalej ako leňochod. Musíme sa prebudiť a napodobniť tigra svojím odhodlaním a schopnosťou prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim okolnostiam. Sme na križovatke, kde si môžeme zvoliť cestu rastu a úspechu alebo ešte väčšieho úpadku. Je na nás, aby sme nestrácali čas a aktívne sa pustili do budovania lepšej a silnejšej ekonomiky pre nás všetkých.