Digitálny reparát alebo ako zviditeľnit Slovenko na medzinárodnej úrovni.

Digitálna diplomacia, alebo Diplomacia 2.0, je rande digitálnyh zručností a tradičnej diplomacie.

Digitálny reparát alebo ako zviditeľnit Slovenko na medzinárodnej úrovni.
Diplomacia 2.0 (Zdroj: AI)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predstavte si diplomatov a politikov, ako namiesto dlhých schôdzok a formálnych večerí tweetujú, posielajú si Whatsapp a pridávajú príspevky na Instagram. Vďaka tomu môže byť svet medzinárodných vzťahov viac o #trending topics a menej o nudných konferenciách.

Ako to celé funguje?

Je to ako moderná verzia tradičnej diplomacie, ktorá využíva internet a sociálne médiá na lepšiu komunikáciu. Umožňuje vládam rýchlo zdieľať informácie s verejnosťou a inými štátmi cez online platformy. Vďaka tomu môžu ľudia a vlády ľahšie spolupracovať a diskutovať o dôležitých veciach. Tento druh diplomacie robí medzinárodné vzťahy viac prístupnými a otvorenými pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad také využívanie emoji ako nový jazyk diplomacie.  Prečo nie? Načo písať dlhé vyhlásenia, keď môžete poslať 👍 alebo 😡? Diplomaciou 2.0  môžu malé krajiny na Twitteri kričať rovnako nahlas ako veľké. Online schôdzky dokážu zásadne znížiť náklady a už netreba platiť žiadne dlhé lety do zahraničia. Stačí si zapnúť Zoom a ste v New Yorku... K tomu sa však viaže aj Etiketa 2.0. Prečo by sme nemohli odpovedať na tweet prezidenta s GIFom? Samozrejme s plnou profesionalitou a rešpektom.

Tak ako by sa mohlo Slovensko viac zviditeľniť?

Mali by sme aktívnejšie využívať sociálne siete na prezentáciu Slovenska. Mohli by sme vytvoriť virtuálne veľvyslanectvá, ktoré by poskytli platformu pre elektronickú komunikáciu a interakciu s občanmi, ako aj s medzinárodnými partnermi. Tieto by mohli slúžiť ako centrá pre informácie, kultúrnu výmenu a podporu obchodných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Viac by sme mali investovať do digitálnych konferencií a fór.  A čo tak zavedenie E-diplomacie a E-občianstva? Zavedenie digitálnych nástrojov pre diplomaciu a možnosť elektronického občianstva pre zahraničných partnerov a investorov by mohlo zvýšiť zapojenie a záujem o Slovensko.

Mohli by sme zvýšiť spoluprácu s poprednými Slovenskými technologickými firmami a inštitúciami a na spoločných projektoch, iniciatívach by mohlo Slovensko sa predstaviť ako centrum inovácií.

Inými slovami, využívanie digitálnych nástrojov v tradičnej Diplomacii by mohlo zásadne vylepšiť komunikáciu a efektívnosť diplomatických procesov. No a tieto stratégie by jednoznačne mohli Slovensku pomôcť vytvoriť silnejší medzinárodný obraz a zviditeľniť sa na svetovej scéne. Hneď by sme boli príkladom aj pre Estónsko.

SkryťVypnúť reklamu

Takže, digitálna diplomacia možno znie ako sci-fi, ale je to reálna vec. Je to svet, kde Slovensko môže byť viditeľnejšie prostredníctvom tweetov, a kde môže GIF povedať viac ako tisíc slov. Je to nová éra, kde sa "like" a "share" môžu stať mocnými nástrojmi Slovenska. Ako sa táto Slovenská digitálna revolúcia môže vyvíjať ďalej? No, to je na ďalší tweet! 🌐💬😉

Andrej Aleksiev

Andrej Aleksiev

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  119x

Ako spoluzakladateľ projektu MODRÍ a špecialista na digitálnu transformáciu, môžem zmeniť aj tie najstaršie počítače na superpočítače. Som konzervatívny liberál, čo znamená, že mám rád tradičné hodnoty, ale zároveň sa nebojím inovácií. Ako podnikateľ a partner spoločnosti KRESTON Slovakia, vám viem poradiť, ako udržať digitálne tajomstvá v bezpečí pred kybernetickými pirátmi. V mojom voľnom čase sa venujem filantropii a hľadám zabudnuté osobnosti slovenskej histórie. Už som dokonca postavil sochu Kempelena v Bratislavskom Vodárenskom múzeu a chystám sa na ďalšie sochárske dobrodružstvá s OZ FABRIKart. Moje štúdium medzinárodných vzťahov na Boloňskej Univerzite v Taliansku, Petrohradskej Univerzite v Rusku a informatiky na Londýnskej a Berlínskej Univerzite ma naučilo, že život je najväčší programovací jazyk. Som ženatý, mám tri deti a lenivého psa. :-) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu