Nepodceňujme menšinu!

Čo ak by zopár jednotlivcov nepodpísalo Chartu 77 a nerozdúchalo plamienok disentu proti komunizmu?

Nepodceňujme menšinu!
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Svet nedokáže prežiť bez menšiny! Čo ak by malá grécka armáda, vedená kráľom Leonidom z mesta Sparta sa nebránila v úzkom prechode pri Thermopylách pred veľkou perzskou armádou? Čo ak by 300 Sparťanov nezdržalo nepriateľský postup, čo umožnilo gréckym mestám pripraviť sa na ďalší boj? Čo by sa stalo s našou západnou civilizáciu? Bol to premrhaný pokus a zbytočne položené životy?

Aký by bol svet ak by sa v 18. storočí americké kolónie nepostavili proti britskej korunovej moci v boji za nezávislosť? Malá armáda a milícia kolonistov by sa nepostavili proti jednej z najväčších a najlepšie organizovaných armád vtedajšieho sveta? Čo by sa stalo ak by ich tvrdohlavá pozícia nakoniec nepriviedla k nezávislosti a vzniku Spojených štátov amerických?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A do tretice, čo by sa stalo na Slovensku, ak by sa jednoducho neudialo Slovenské národné povstanie? Keď väčšina krajiny sa stotožňovala s nacistickým režimom a svoju vernosť prisahala vojenskému okupantovi. Ako by vyzerala naša história, ak by sa v tej tme nezrodilo svetlo menšiny, ktorá neverila v porobenie a kolaboráciu? Ako by  sme si predstavovali našich predkov, malých v počte, ktorí by nevzdorovali obrej sile?

Práve takéto príklady z histórie dokazujú, že keď menšia skupina odvážnych jednotlivcov sa postaví proti väčšiemu útlaku a neprávosti, ich odhodlanie a súdržnosť môže viesť k pozitívnym zmenám. Práve menšina má tú silu na dosiahnutie cieľov, ktoré na prvý pohľad môžu byť nepredstaviteľné.

SkryťVypnúť reklamu

Preto konformizmus môže mať negatívny vplyv na slobodu, demokraciu a pokrok. Akú cenu však zaplatíme za konvenciu a opatrnosť?

Ak v spoločnosti bude dominovať konformizmus, môže to viesť k asimilácii myšlienok a hodnôt. Môže to obmedziť rozmanitosť, toleranciu a otvorenosť voči iným kultúram a názorom. Ak väčšina spoločnosti sleduje rovnaké názory a politické postoje, môže to viesť k podpore politických vodcov bez dostatočnej kritickej súdnosti ich politík a rozhodnutí. A to môže oslabiť demokratické procesy a transparentnosť v politike. No nielen to. Konformizmus môže viesť k odmietaniu nových nápadov a nových prístupov, čím brzdí potenciálne zlepšenia a výhody. Na strane druhej, pre dosiahnutie pokroku je potrebné inovovať a vyhľadávať nové spôsoby riešenia problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by vyzeral svet ak by taliansky astronóm, fyzik a matematik, ktorý podporoval Kopernikovu heliocentrickú teóriu sa nepostavil väčšinovému konsenzu? Galileo Galilei išiel proti prúdu, i keď jeho názory boli v rozpore s oficiálnym názorom katolíckej cirkvi, ktorá verila v geocentrizmus. Bol síce nútený zriecť sa svojich názorov a bol odsúdený inkvizíciou, no napriek tomu jeho dielo a prínos spoločnosti zostávajú nezmazateľné.

Čo by sa stalo ak by sa juhoafrický politik a aktivista, Nelson Mandela, ktorý bojoval proti apartheidu, rasistickému režimu segregácie, rozhodol mlčať a pridal k väčšine? Čo ak by sa nepostavil na čelo boja za rovnoprávnosť a ľudské práva? Čo ak by ho neuväznili na viac ako 27 rokov, jeho odhodlanie a myšlienka nenásilného zmierenia by neviedla k zrušeniu apartheidu?

SkryťVypnúť reklamu

Čo ak by sa americký podnikateľ a vizionár, ktorý spoluzaložil spoločnosť Apple, konformne prispôsobil vtedajšej vízii spoločnosti ako má vyzerať osobný počítač alebo smartfón? Čo ak by sa prispôsobil väčšine a svojimi inováciami v oblasti počítačov, smartfónov a digitálneho dizajnu nezmenil spôsob, akým ľudia interagujú s technológiou?

To všetko môžeme aplikovať aj na budúcnosť Slovenska. Chceme vo voľbách aby zvíťazil konformizmus a zahalil nášho ducha a tlmil slobodu našich hlasov? Alebo dáme šancu pravdivým myšlienkam? Nájdeme odvahu dať šancu malej, ale odvážnej menšine, ktorá bude držať pochodeň pokroku a demokracie?Práve takýto hrdinovia sa nebudú báť vystúpiť z tieňa, aby priniesli svetlo a rozmanitosť do našej spoločnosti. Ich odhodlanie môže byť ako búrka v púšti, ktorá prináša nové nádeje a zmeny. Nedovoľte konformizmu väčšiny zahatiť srdce a rozum. Práve naopak, nechajte prúdiť svoj názor znejúci v harmónii s menšinou, ktorý vyburcuje prúdy zmien. Poďme voliť s láskou k pluralite a vierou v pokrok. Budúcnosť nám patrí, ale spolu s odvážnou menšinou sa stane nádejou a svetlom budúcnosti.

 

Andrej Aleksiev

Andrej Aleksiev

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  119x

Ako spoluzakladateľ projektu MODRÍ a špecialista na digitálnu transformáciu, môžem zmeniť aj tie najstaršie počítače na superpočítače. Som konzervatívny liberál, čo znamená, že mám rád tradičné hodnoty, ale zároveň sa nebojím inovácií. Ako podnikateľ a partner spoločnosti KRESTON Slovakia, vám viem poradiť, ako udržať digitálne tajomstvá v bezpečí pred kybernetickými pirátmi. V mojom voľnom čase sa venujem filantropii a hľadám zabudnuté osobnosti slovenskej histórie. Už som dokonca postavil sochu Kempelena v Bratislavskom Vodárenskom múzeu a chystám sa na ďalšie sochárske dobrodružstvá s OZ FABRIKart. Moje štúdium medzinárodných vzťahov na Boloňskej Univerzite v Taliansku, Petrohradskej Univerzite v Rusku a informatiky na Londýnskej a Berlínskej Univerzite ma naučilo, že život je najväčší programovací jazyk. Som ženatý, mám tri deti a lenivého psa. :-) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu