Súčasná politická scéna na Slovensku je zložitá a plná paradoxov. To môže mnohým voličom komplikovať výber strany, ktorej dajú nakoniec svoj hlas. Vo voľbách by síce mala byť jasná orientácia na hodnotovom rebríčku, ale v dnešných časoch to nie je také jednoznačné.
Smer a Hlas sú bezpochyby zástupcami ľavicového spektra. Zastupujú tradičnú ľavicovú politiku, ktorá sa v posledných rokoch začlenila pod jednu strechu a taktiež pod budúcu možnú koalíciu. Zdá sa však, že to nie je jediná ľavicová alternatíva na trhu. Progresívne Slovensko, napriek svojej modrej farebnej identite, ktorá by mohla voličov miasť, sa tiež identifikuje ako ľavicová strana. Na wikipedii majú jasne definovaný svoj postoj - Progresívne Slovensko (PS) je sociálnoliberálne (ľavicovo liberálne) mimoparlamentné politické hnutie pôsobiace na Slovensku.
Je zrejmé, že dnešný pravicový volič má teda obmedzené možnosti. Ak hľadá pravicovú alternatívu, nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Zvlášť, keď sa mu zdá, že najdôležitejšia voľba je medzi Smerom (teda Smerohlasom) vzhliadajúcim k autoritárskym režimom východu a proEurópskym PS. Inými slovami, nakoniec si volič vyberá medzi ľavicou a ľavicou.
A čo pravica? V takejto situácii sa voľba sústreďuje len na niekoľko kľúčových strán, ako sú SAS, KDH alebo Modrí (Demokrati podľa ich samotnej definície sú stredová strana). Tieto strany predstavujú alternatívu pre tých, ktorí hľadajú pravicové hodnoty v rámci slovenského politického diania.
Či si vyberieme jedno, alebo druhé, červené alebo modré, voľme. V srdci demokracie ležia práve voľby, kde každý hlas nielenže má význam, ale môže skutočne ovplyvniť našu budúcnosť. Voľme s odvahou, s vedomím a vášňou! Vyzývam nás, aby sme sa stali aktívnymi, dobre informovanými a zanietenými hráčmi na politickom poli. Lebo práve my máme moc rozhodovať a meniť svet okolo seba.