Metropoly ďalekého východu

Ktoré sa oplatí vidieť a ktoré radšej nie? Dostať sa do vzdialených destinácií dnes nie je takmer žiaden problém. Stačí mať viac skutkov, ako slov a potom sa už len vybrať. Kamkoľvek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Nie je to už žiadna novinka, že letenky takmer naprieč celým svetom, sa dajú zohnať za zlomok sumy. Najmä v porovnaní s tým, ako tomu bolo napríklad pred viacerými rokmi. Aj najmä vďaka tomu, sa dá celkom ľahko dostať, na mnohé zaujímavé miesta. Obzvlášť, ak ide o veľké vzdialenosti, kde sa prestupuje, sa dá naplánovať skvelý výlet. Tým sa tak otvárajú zaujímavé možnosti a počas jednej cesty toho vidieť viac.

Preto pravidelne vyhľadávam také lety, kde mám aspoň 3 prestupy. Jednak nemusím trčať v lietadle 10 hodín, a jednak si môžem pozrieť nejaké pekné mesto. V posledných dvadsiatich rokoch, sa metropoly ďalekého východu, menia priam zo dňa na deň. V tomto článku tak nájdeš zoznam tých, ktoré sa mi páčili, ale aj tie, ktoré som radšej minul. Netvrdím, že sa máš riadiť podľa toho, čo tu píšem. Zoznam môže byť napríklad inšpiráciou, ak sa chystáš na cestu aj ty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu sa mi páčilo

  • Bangkok, Thajsko

Vždy, keď sa ma niekto spýta, ktoré mesto by som odporučil, ak ide po prvýkrát do Ázie, tak odpovedám rovnako. Bangkok. Thajské hlavné mesto každého priam pohltí, svojou atmosférou, v priebehu niekoľkých minút. Skôr, ako sa jeho návštevník oddá bádaniu po meste a vyhľadávaniu toho, čo chce nájsť, by mal byť pripravený na to, že v Bangkoku nájde nie len to čo hľadá, ale omnoho viac.

Dá sa povedať, že to ani hľadať netreba. Bangkok to ponúkne sám a záleží len na tom, čo všetko je každý, ochotný akceptovať a skúsiť. To, čo môže byť večer ako skvelá zábava, sa ráno, po vytriezvení môže premeniť na trpkú realitu. Stačí byť pripravený a všetko bude viac než OK.

SkryťVypnúť reklamu
Kráľovský Palác, Bangkok
Kráľovský Palác, Bangkok (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Hongkong

Niekdajšia britská kolónia bola mojim prvým kontaktom s Áziou. Možno aj preto mám k nej taký pozitívny vzťah a pravidelne sa tu vraciam. Vždy tu strávim príjemný čas a je tu veľa toho, čo nikde inde nie.
Legendárna plavba morským kanálom z prístavu Star Ferry, dvojposchodová električka, výhľad na mesto z vrcholu kopca Victoria, konské dostihy, rozmanité jedlá, trek po dračom chrbte, stovky mrakodrapov… Takto by sa dalo pokračovať ešte dlho. Hongkong je proste miesto, kam sa vždy rád vrátim.

Husto osídlený Hongkong
Husto osídlený Hongkong (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Tokio, Japonsko

Ak si niekto predstavuje Japonsko, ako jeden obrovský super počítač, kde všetko funguje, tak Tokio je jeho jadro, jeho procesor. Čisté ulice, ktoré sú cez deň plné mĺkvych ľudí v tmavom a fádnom oblečení, sa večer premení, na rušnú metropolu, plnú miliónov neónov a svetelných reklám. Metropoly ďalekého východu jednoznačne zastupuje práve aj hlavné mesto Japonska.

SkryťVypnúť reklamu

Určite tu treba vyskúšať miestne podniky, ktoré nám Slovákom môžu nejedenkrát pripadať minimálne „uletené“ alebo prehnané. Dať si kávu s živou sovou, králikom alebo iným zvieraťom, je normálna záležitosť v Tokiu. O Japoncoch je známa aj ich náklonnosť k rôznym sexuálnym praktikám. Aj preto je celkom normálne v uliciach vidieť dievčatá, ktoré akoby si odskočili z nejakého „Hentai“ filmu, na malú snack prestávku.

Dúhový most, Tokio
Dúhový most, Tokio (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Siem Reap, Kambodža

Nie každému je názov tohto mesta známy. Zrejme aj preto, lebo nejde takisto o hlavné mesto. Ak však spomeniem Angkor Wat, tak sa už rozjasní viacerým. Práve tento celosvetovo známy komplex je doslova za rohom.

SkryťVypnúť reklamu

Turisti z celého sveta tu prúdia celoročne, aby si minimálne aspoň raz pozreli pýchu celej Kambodže. Domáci biznismeni sú si tohto klenotu veľmi dobre vedomí a mnohokrát už ako keby ani od radosti nevedeli, čo si pýtať za vstupy na atrakcie. Žiaľ, to je realita tejto krajiny. Aj napriek tomu, je Angkor Wat nádherné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť za akéhokoľvek počasia.

Angkor Wat, Siem Reap
Angkor Wat, Siem Reap (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Singapur

Keď sa toto mesto chcelo oddeliť od Malajzie, tak sa údajne krajiny tomu moc nebránili. Dnes to už tak nie je a nejeden Malajčan s trpkým úsmevom na tvári priznáva, že to nebolo najšťastnejšie rozhodnutie. Súčasný mestský štát vyrástol do ultramoderného a celosvetovo uznávaného miesta. Mnoho obyvateľov sa neúspešne snaží každodenne dostať práve do Singapuru, v snahe o lepší život. Pre turistu je to však nepostrehnuteľný aspekt metropoly. Singapur je miesto, kde sa miešajú kultúry aj náboženstvá bez toho, aby k presadeniu svojich hodnôt zazneli výstrely.

Marina Bay, Singapur
Marina Bay, Singapur (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Taipei, Taiwan

Hlavné mesto ostrovnej krajiny je jeho modernou ikonou. Je to dokonalá ukážka metropoly ďalekého východu, ktorá sa takisto mení zo dňa, na deň. So svojou 101 poschodovou budovou v tvare bambusu, je obrazom modernej krajiny, ktorá sa mieša so zbytkami tradícií a kultúry po tom, ako sa do svojej práce pustili dizajnéri a architekti. Okrem moderného života, vo veľkomeste sa však za menej, ako hodinu, dá dostať do divokej prírody a stratiť sa v zelenej džungli, motať sa po čajových poliach alebo sa vyškriabať na nejaký kopec, ktorého nadmorská výška siaha nad oblaky.

Budova Taipei 101, Taipei
Budova Taipei 101, Taipei (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Kuala Lumpur, Malajzia

Ak sa niekto bojí, že cestovanie po takýchto veľkomestách ho môže finančne zruinovať, tak nech sa vyberie práve tu. KL (Kej El) ako hlavné mesto volajú jeho domáci obyvatelia, je skvelé pre tých, čo si doprajú niečo exkluzívnejšie, ale aj pre tých, čo radi objavujú svet v ufúľanom tričku a batohom na chrbte.

Skvelé pouličné jedlo, lacné ubytovanie, lacná preprava po meste a dokonalé spojenie s okolitým svetom je kombinácia toho, prečo sa mnoho ľudí vracia práve tu, do Kuala Lumpur. Ak si chceš dopriať úžasný výhľad, na známe dvojičky Petronas Towers, tak z ich strechy ich veru neuvidíš. Skús si radšej pozrieť nejaké dostupné ubytovanie s bazénom na výškovej budove. Odtiaľ je pohľad nie len na ne, ale na celé mesto priam dokonalý.

"Nekonečný" bazén, Kuala Lumpur
"Nekonečný" bazén, Kuala Lumpur (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Hanoj, Vietnam

Je celkom ťažké, rozhodnúť sa medzi dvomi najväčšími mestami Vietnamu. Sú veľmi odlišné a jedinečné. Prečo teda práve hlavné mesto? Páčil sa mi tu mix tradičnej architektúry spolu s tým, čo tu zostalo po francúzskom období. To dáva mestu akúsi jedinečnosť, ktorá na juhu krajiny nie je. Samozrejme tam majú niečo iné. Ak by bolo niekomu v Hanoji predsa len pridlho, tak stačí nasadnúť na vlak a za príjemných 32 hodín je v Hočiminovom meste.

Ulice hlavného mesta, Hanoj
Ulice hlavného mesta, Hanoj (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Šanghaj, Čína

Síce nejde o hlavné mesto, no je to najľudnatejšie mesto Číny. Aj napriek tomu, patrí medzi moje obľúbené metropoly ďalekého východu. So svojou kolonizačnou architektúrou, ktorá tu zostala po Britoch, sa dnes rozpína po celom meste najmä novodobá výstavba. Nejedenkrát to je až ultramoderná podoba toho, ako sa tu doslova architekti „vybláznili“. V Šanghaji však vládne vždy celkom iná atmosféra. Je tu akýsi neopísateľný kľud a atmosféra, ktorá v Pekingu vždy chýba. Zrejme aj preto, aj samotný Číňania o Šanghaji hovoria to, že toto mesto bolo, je a vždy bude o konské dĺžky pred hlavným mestom celej krajiny.

Ráno v meste nie je nikto, Šanghaj
Ráno v meste nie je nikto, Šanghaj (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Makao

Ak má niekto rád portugalskú architektúru alebo atmosféru gamblerstva, ktorá je len v kasínach, tak si musí ísť rozhodne pozrieť Macao. Oboje nájde práve tu. Prvá európska kolónia, na ďalekom východe sa už pomaličky vracia do rúk Číny (opäť), no stále tu je neprehliadnuteľný rukopis toho, čo tu zanechali Portugalci. Dnes to už je však mnohokrát zmes čínskeho gýču (to je môj osobný názor) a tradičnej architektúry, zo západného pobrežia, Pyrenejského polostrova.

Dnešné Macao je však najmä o gamblerstve. Svoje šťastie tu pravidelne chodí pokúšať enormné množstvo, najmä čínskych obyvateľov. Je to kvôli tomu, lebo v Číne je táto aktivita ilegálna, no v Macau to je najdôležitejší zdroj príjmov, do štátnej pokladnice. Ak sa rozhodneš pokúšať svoje šťastie aj ty, tak nech sa darí!

Staré mesto, Macao
Staré mesto, Macao (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
  • Vladivostok, Rusko

Aj toto bola kedysi Čína, nie však dnes. Dôležité, strategické územie Ruska, na ďalekom východe je pre Slovákov známe najmä vďaka tomu, že tu končí/začína legendárna transibírska magistrála. Koniec koncov, aj ja som sa tu dostal len vďaka tomu. Mesto však na mňa príjemne zapôsobilo a zanechalo vo mne dobrý dojem. Je to také celkom iné Rusko. Tu som po prvýkrát videl zamrznuté more, poprechádzal sa v ponorke alebo obdivoval konštrukciu mostu Zolotoy.

Ten je takmer neprehliadnuteľný z celého Vladivostoku a pohľad naň je vždy úchvatný. Odtiaľto je to už len kúsok na miesto, kde je asi „najhorúcejšia“ hranica na svete. Stretávajú sa tu tri krajiny. Rusko, Čína a Severná Kórea. Snáď sa raz konečne dostanem aj do poslednej, z menovaných.

Okolie prístavu, Vladivostok
Okolie prístavu, Vladivostok (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)

Tu radšej nie

  • Jakarta, Indonézia

Hlavné mesto Indonézie som navštívil, no rozhodol som sa ho celkom odignorovať. Bolo tomu tak najmä kvôli referenciám ad ľudí, čo v ňom žijú alebo ho navštívili. Ani voľne dostupné informácie ma nepresvedčili o tom, že by som tam chcel stráviť nejaký čas. Podobných miest, ako je Jakarta, je po svete dosť, takže radšej som svoj čas strávil inde.

  • Manila, Filipíny

Aj hlavné mesto Filipín, je na tom rovnako, ako v predošlom prípade. K tomu o dosť väčšia kriminalita. Takže tiež som nenašiel jediný dôvod, prečo sa vybrať do ulíc aj tejto metropoly. Našťastie existujú transferové haly, na letiskách. Tu trávim svoj čas počas toho, keď sa nachádzam v mestách, ktoré nehodlám navštíviť.

  • Soul, Južná Kórea

V hlavnom meste Južnej Kórei je toho možné vidieť dosť. Históriu, kultúru, novodobý dizajn, ale aj ultramodernú architektúru. Zo svojej návštevy som si však neodniesol najlepšie dojmy. Lenže to je individuálna záležitosť a tvoja skúsenosť môže byť celkom odlišná. Nenechaj sa odradiť. Ak máš záujem tak si pozri v tomto článku (klik), prečo sa mi v Kórei moc nepáčilo.

Malý bonus

  • Bandar Seri Begawan, Brunej

Ak sa budeš túlať po ostrove Borneo, kde sa nachádza okrem Malajzie a Indonézie aj tretia krajina, Brunej, tak by si mal zvážiť jej návštevu. Je to celkom iný svet, v porovnaní s tým, aký je v susedných štátoch. Jeho hlavné mesto je dostupné a veľmi pekné zároveň. Skús a myslím, že neoľutuješ.

Celkom iný svet, Bandar Seri Begawan
Celkom iný svet, Bandar Seri Begawan (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)

Ak ťa zaujímajú ďalšie informácie z rôznych kútov sveta, kam sa mi podarilo, na svojich cestách dostať, tak si pozri môj blog o cestovaní photoandtraveling.com

Okrem ďalších reportáží, fotografií a videí tu nájdeš autentické zážitky z ciest, tipy, rady... No a v neposlednom rade mi tým urobíš aj veľkú radosť. Nech sú aj tvoje cesty skvelé!

Maj sa fajn,

Aleš :-)

Aleš Tvrdý

Aleš Tvrdý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  289x

Už je to niekoľko rokov dozadu, čo som pochopil, že cestovanie ma robí šťastným. Ba dokonca, je to moja vášeň a tá najlepšia škola životom. Neodmysliteľnou súčasťou mojich ciest je aj fotoaparát a práve prostredníctvom svojich záberov sa snažím každému ukázať, že cestovanie je dostupné pre každého. Preto som pred pár rokmi založil cestovateľský blog photoandtraveling.com kde sa snažím podeliť o svoje zážitky a skúsenosti z ciest. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu