Svetový deň Rusínov si pripomenuli v Medzilaborciach

V Medzilaborciach sme si pripomenuli I. Svetový kongres Rusínov.

Svetový deň Rusínov si pripomenuli v Medzilaborciach
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Z iniciatívy Rusínskej obrody na Slovensku (ROS, Русиньскa обродa на Словеньску), v spolupráci s mestom Medzilaborce (місто Меджілабірці) a občianskym združením LABIRSKY RUSYNY (ЛАБІРЬСКЫ РУСИНЫ) sa uskutočnilo slávnostné stretnutie z príležitosti výročia I. Svetového kongresu Rusínov (SKR, І. Світовый конґрес Русинів).

„Cieľom kongresu bolo obrodenie Rusínov a prinavrátenie ich identity po rokoch útlaku a neslobody. Predovšetkým v krajinách strednej Európy bola rusínska národnosť zakázaná“, povedal na úvod Vladimír Protivňák, tajomník SKR a predseda Miestnej organizácie ROS v Medzilaborciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätný deň I. SKR sa konal s cieľom pripomenúť si túto významnú udalosť, vďaka ktorej sa Karpatskí Rusíni (Карпатьскы Русины), 23.-24. marca 1991 v Medzilaborciach, opäť po rokoch sebavedomo a slobodne prihlásili k svojmu národu. Oslavy sa začali sprievodom žiakov oboch laboreckých škôl, ktorí prešli celé mesto s rusínskou zástavou a za spevu rusínskych piesní. K pamätnej tabuli I. SKR následne položili vence zástupcovia mesta - primátor Ing. Vladislav Višňovský a viceprimátor Ing. Adrián Kaliňák, predstavitelia Okresného úradu v Medzilaborciach, členovia ROS a delegácia OZ LABIRSKY RUSYNY na čele s jeho predsedom Alexandrom Hričkom.

SkryťVypnúť reklamu

Program spestrila recitácia rusínskych básni (русиньскы стишкы) žiačok zo ZŠ na ulici Duchnovičovej Juliány Gajdošovej a Karin Čahojovej. Nádherným hudobným vystúpením nás potešili žiaci zo ZŠ na ulici Komenského Ivan Čičvák a Sofia Džupinová v hudobnom sprievode Mgr. Róberta Iľaša a Mgr. Lukáša Džupinu.

Obrázok blogu

S povzbudzujúcimi slovami vystúpil aj priamy účastník kongresu spred 31 rokov pán Mgr. Alexander Franko, ktorý vyzdvihol odvahu ľudí v tom čase prihlásiť sa o svoje práva a rovnako všetkými priblížil euforickú atmosféru (евфорічнa атмосферa) z priebehu rokovania I. SKR. Prítomných srdečne pozdravil i pán primátor (пріматор) Ing. Vladislav Višňovský s prianím adresovaným predovšetkým laboreckým školákom, aby sa práve mladá generácia Rusínov i naďalej hrdo hlásila k svojmu národu a aby aj ďalších 31 rokov aktívne rozvíjala rusínsky jazyk, kultúru a tradície v Medzilaborciach.

SkryťVypnúť reklamu

Ako jeden zo spoluorganizátorov sa k prítomným prihovoril aj predseda (председа) OZ LABIRSKY RUSYNY Alexander Hričko. „Chcem sa poďakovať všetkým a najmä priamym účastníkom kongresu, ktorý dnes medzi nás zavítali, ale aj predstaviteľom miestnej a regionálnej samosprávy, že im záleží na tom, aby sa rusínske slovo šírilo i naďalej, a práve aj tu v Medzilaborciach, ktoré vždy bolo centrom rusínstva“, povedal A. Hričko.

Alexander Hričko
Alexander Hričko 

Na záver (на конець) sa predseda MO ROS Vladimír Protivňák poďakoval všetkým, ktorí prišli na toto spomienkové stretnutie alebo pomohli s organizáciou podujatia. „Nič nie je zadarmo a automaticky od seba, ale treba sa o to popasovať, starať sa, udržiavať kultúru, jazyk, vieru a históriu medzi národom a novým pokolením. To je odkaz pre Vás, mládež, aby ste nezabúdali na svoje korene a snažili sa byť hrdými na svoju rusínsku identitu. Tak budete mať svoj domov medzi svojimi a vo svojom rodnom kraji“, dodal na záver V. Protivňák.

SkryťVypnúť reklamu

Už teraz môžeme všetkých pozvať na Oslavy dňa Rusínov Slovenska v Medzilaborciach (12.06.2022).

Alexander Hričko, Jozef Badida

členovia OZ LABIRSKY RUSYNY

Alexander Hričko

Alexander Hričko

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Rusín, človek z východného Slovenska a študent histórie a ruského jazyka a literatúry. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu