Čo sa môže stať, keď smútok potlačíme

Pred niekoľkými rokmi som chodila na skupinovú terapiu. Spomínam si na jednu peknú ženu, niečo po štyridsiatke. Trpela depresiami. Keď mala cez dvadsať, jej manžel zomrel tragickou smrťou. Ostala ona a ich malá dcéra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pred niekoľkými rokmi som chodila na skupinovú terapiu. Spomínam si na jednu peknú ženu, niečo po štyridsiatke. Trpela depresiami. 

Keď mala cez dvadsať, jej manžel zomrel tragickou smrťou. Ostala ona a ich malá dcéra. Tá žena vtedy plakala. No prišla iná žena z jej rodiny a povedala jej, aby neplakala, pretože má dieťa, o ktoré sa treba postarať. Má byť silná. A tak prestala plakať a bola silná. Tak jej to predsa povedali. Živila svoju malú rodinu a na smútok nebol priestor. 

No ten smútok neprestal existovať. Len si otvoril malé dvierka v srdci tej ženy a tam sa schoval. Celé tie roky tam bol a čím bol viac potláčaný, tým viac rástol. Občas na tie dvere aj zaklopal, ale nikto neotváral. Jedného dňa bol ten smútok už dosť veľký a mocný na to, aby dokázal dvere vyvaliť. A tak to urobil a ukázal sa v plnej sile. Prišiel, aby tá žena dostala druhú šancu odsmútiť si stratu svojho manžela. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem, ako dopadol jej príbeh. Pretože keď ona prišla, ja som sa pomaly so skupinou už lúčila. Dokonca si ani neviem spomenúť na jej meno. Zanechala však vo mne silný dojem a odkaz, že smútiť je prirodzené, dokonca až potrebné. A že plač lieči. A tak keď niekoho uvidíte plakať, prosím nastavte mu svoje rameno, ponúknite objatie. Nehovorte mu, aby neplakal. Len akceptujte. A akceptujte aj svoj smútok. Postarajte sa o seba.

Alexandra Hudecová

Alexandra Hudecová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala som FiF UK. Pracujem ako učiteľka, venujem sa NLP-koučingu a osobnému rozvoju. Pomáham ľuďom opustiť ich staré nefunkčné vzorce správania a neužitočné presvedčenia. Tým, že sa na problém či situáciu vedia zrazu pozrieť z iného uhla pohľadu, otvárajú sa im tým nové možnosti, ktoré dovtedy nevideli. Organizujem rôzne workshopy a prednášky. Už ako malá som si rada vymýšľala príbehy a tak som sa k tejto obľúbenej činnosti rozhodla po rokoch vrátiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu