
Osobne som sazúčastnila podujatia Knižničná revue 08, v rámci programu Jarný maratóns knihou. Hoci za gestora tohto jarného „happeningu“ je považovaný Domkultúry Ružinov, ktorý prispieva k zrodu podujatia len svojimi priestormi,pričom v skutočnosti celkovú organizačnú, kultúrnu a samotnúrealizačnú zložku a ducha podujatia vytvára Knižnica Ružinov.
Dom kultúry situovalKnižničnú revue síce do rozľahlých no podľa môjho názoru neprimeraných a nezodpovedajúcichpriestorov vestibulu na rušnej chodbe, neďaleko vrátnice. Keďže išloo centrálny sektor budovy, do programu zasahovali zvuky kávovýchautomatov, či kroky okoloidúcich, zmätene pátrajúcich po neďalekých sálach.
Čo sa týkaprogramu popoludnia, ten bol zameraný predovšetkým na deti a mládež.Knižnica Ružinov je známa spoluprácou s príbuznými školskými zariadeniamisvojej mestskej časti, (Základná škola Košická, Rúžová dolina) s ktorýmiokrem iného organizuje hodiny čítania v knižnici, čím mimo iného upevňujea rozvíja vzájomnú aktívnu spoluprácu. Prvý deň tohtoročnej utorkovejKnižnej revue koordinovala a moderovala riaditeľka Knižnice Ružinov DarinaHoráková spolu s vedúcou knižnice Janou Klenovičovou.
Ako som užspomenula, tohtoročný mesiac knihy nadväzuje na výročie narodenia PavlaDobšinského (16.03. 1828), preto i podujatie sa nieslo v duchuinšpirácie Dobšinského klasických rozprávok. Moderujúca, Darina Horáková sasnažila deťom „novej kybernetickej generácii“ ako sama poznamenala, priblížiťľudovú tvorbu a tradície ukryté v Dobšinského zbierkach. Poprimeranom úvode (primeranom v zmysle zaujať aj deti predškolského veku,ktorých pozornosť ešte nie je dostatočne stavaná na koncentráciu k dlhšímpríhovorom), prichádza medzi nás herec, Jozef Mifkovič ako „ujo rozprávkar“.V jeho umeleckom podaní si malí diváci vypočuli Dobšinského rozprávkuPamodaj šťastia, lavička.
Jedným z výrazneabsentujúcich faktorov celého podujatia je i slabá prítomnosť médií, ktorávlažne vplýva nielen na účasť, informačno-komunikačnú sieť, či prikladanie určitej vážnosti podujatiu, alev dostatočnej miere reflektuje aj povedomie a kultúrnosť človeka.
Neviem, čím toje, ale práve vplyvné osobnosti, ktorých slovo je v mnohých prípadoch nabitédostatočným potenciálom zavážiť, sa od akcií podobného rangu dištancujú alebo saúplne odvracajú chrbtom. Podľa inej teórie, ťažko povedať, o čo lepšej sahovorí o povinnosti zúčastniť sa. A dobrovoľnosť akoby sa už načistovytratila.
Časové vákum, kuktorému prišlo medzi čakaním na ďalšieho hosťa, herečku Soňu Hasprovú-Valentovúa literárnou ukážkou herca Jozefa Mifkoviča, sa snažila kreatívne vyplniťvedúca knižnice Jana Klenovičová, vyhlásením rozprávkového kvízu o sladkéodmeny (SPONZOR KDE SI?).
Prvýkrát sadostalo dostatočného priestoru i deťom, ich detskej tvorivosti,vynaliezavosti, imaginácii, prezentácii a kreativite formou interaktívnehodialógu. A práve v tejto srdečne úsmevnej chvíli som si uvedomila,kde inde by sa mi podarilo odhaliť rúško tajomstva spočívajúce v receptúrepolievky, ktorú uvarila Snehulienka siedmym trpaslíkom? Kde inde ako vovestibule DK Ružinov od detí, ktoré vidia svoj svet očami tak, ako sme to mydospelí už dávno zabudli.
Tu sa nečakaneobjavila v priestoroch sály Soňa Hasprová - Valentová, ktorú detiprivítali radostným aplauzom a slovami: „Huráááá!“, podaktoré, troškuúprimnejšie a odvážnejšie: „No konečne!“
Herečka si ihneďzískala srdcia detí rozprávaním veselých príhod z natáčania snáďnajznámejšej a súčasne i najpoetickejšej Jakubiskovej rozprávkyPerinbaba (postava macochy), autogramiádou a samozrejme i predstavenímsvojej novej knižky Psík Ari.
Valentová svojemeškanie ospravedlnila skutočne invenčným retušom:
„Veď ja som o druhej prišla dokultúrneho domu a pýtala som sa pána vrátnika, kde sa koná Knižná revue,no on bol ten, kto na mňa nechápavo pozeral a povedal mi, ale vy stev Kultúrnom dome Dúbravka!“