reklama

Batman v Superman: (Super)hrdinovia vs. verejná mienka

Sloboda tlače je rovnako nebezpečná ako jej obmedzenie. V totalite človek médiám neverí, pri voľnom hlásaní je ochotný akýkoľvek obsah zožrať aj s navijákom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Slobodné slová zvyčajne plávajú s prúdom trendu, ale potom vyvrhnú človeka na ten breh, ktorý zadávateľovi vyhovuje. A to tiež vedie k pochybnostiam a zmätku. Príliš veľa informácií proste znamená žiadne dôveryhodné informácie. S verejnou mienkou sa manipuluje z rôznych príčin. Napríklad kvôli budovaniu moci. Alebo istý postoj vyzerá v danej chvíli príťažlivo, hoci v skutočnosti ide o hru s ohňom. A tak médiá menia starenky, otcov rodín či pubertálne slečny na horlivých zástancov pravdy, ktorí sú ochotní vinníka ľubovoľnej kauzy obesiť na kandeláber. Prinajmenšom pri pive alebo na sociálnej sieti. A zajtra budú vešať toho, kto na včerajšieho vinníka ukázal prstom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorím, samozrejme, o filme. Doba je vážna a v DC majú na seriózne poňatie témy patent. Ani Zack Snyder sa nepreslávil tým, že by si robil srandičky tam, kde pre ne niet miesta. Po rodinnej dráme Muž z ocele sa pustil do ďalšieho filmu spôsobom, ktorý mu je vlastný.

Obrázok blogu

BvS začína momentom, keď sa Superman predstavil verejnosti. Zachránil vtedy svet. Ale keď sa rúbe les, lietajú triesky. Pomyslenie, že zvyšok planéty môže vďaka prišelcovi z vesmíru spokojne spávať, vás dostatočne nehreje pri srdci, ak ste pri rúbaní prišli o rodinu či zdravie. Aj Batman bol pri tom, avšak udalosti videl z druhej strany. Kým Superman je pre ľudstvo takmer bohom, Starý frfľoš je tvrdohlavý makač, ktorému nič, okrem pár miliárd, nespadlo do lona samé od seba. Všetko si vydrel týmito rukami a na svojom už pomaly ohýnajúcom sa chrbte nesie zodpovednosť za svoje i cudzie skutky. K tomu padne slovko tu, fotka tam, inde transparent či nábojnica. Prikladanie na ohník je nenápadné, ťažko zachytiť okamih, keď pochybnosti prechádzajú do nezmieriteľnej nevraživosti. Civilná, takmer dokumentárna skladačka udalostí a rozhovorov musí skončiť nevyhnutným súbojom dvoch najsilnejších kohútov, ktorých smetiská ležia príliš blízko seba. Ibaže by to bol iba začiatok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Komu sa páčili Watchmen či Sucker Punch, s veľkou pravdepodobnosťou príde na chuť aj tomuto filmu. Batman versus Superman nesie totiž nezameniteľný Snyderov rukopis: Osobitý strih, kde sa tiché až komorné scény striedajú s bubienky trhajúcim šialenstvom plného ohňa a lietajúcich kusov stavebného materiálu. Zložité charaktery a ich motivácie. Niet sa čomu čudovať. Veď postava Clarka Kenta (Henry Cavill), ktorého biologické danosti musia prinášať nesmierne komplikácie pri preberaní úlohy syna, milenca či radového zamestnanca, nehovoriac o tom, čo spôsobuje jeho verejne známe super alter ego, priam zvádza k troške vivisekcie. Ani Bruce Wayne (Ben Affleck) traumatizovaný zážitkom z detstva, odsúdený (sám sebou) vzdať sa súkromného života a zostarnúť ako nedocenený bojovník za spravodlivosť, to nemôže mať jednoduché – dnu ani navonok. Dočkáme sa tiež Snyderových nejasných hraníc medzi realitou a exkurzmi, minulosťou či možnou budúcnosťou, až kým všetky kúsky nezačnú do seba zapadať a aj ten či onen hrdina konečne prehliadne, že ho napálili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci sme už v komiksových adaptáciách videli všeličo, za pozornosť stojí aj kamera Larryho Fonga a drsný, miestami uši píliaci soundtrack, ktorý dáva zmysel, iba ak ste už aspoň raz videli film. Gal Gadot odohrala svoj part s dôstojnosťou a primeraným množstvom dizajnérskych šperkov, čím splnila účel navnadenia diváckej obce na svoj vlastný film. Zato dve vedľajšie postavy sú diskutabilné. Jesse Eisenberg sa snaží zahrať Lexa Luthora Jr. vyznačujúceho sa pokojom srnčieho ratlíka tak urputne, že časom ide na nervy nielen dvom superhrdinom, ale aj divákovi. Amy Adams zasa oproti ksichtometnému Eisenbergovi pôsobí fádne ako tabula rasa. Ale prinajmenšom jej Lois si v Snyderových filmoch zaslúži uznanie, pretože sa konečne správa ako svojprávna investigatívna novinárka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nakoniec predsa len došlo aj na pár vtípkov, ktoré v tomto neveselom filme priniesli okamih úľavy. Navyše tvorcovia dokázali v prospech deja využiť aj nedostatok fantázie pri vymýšľaní mien postáv v komiksoch. Nebyť nekonečného burácajúco-dojímavého záveru, mohol byť Batman v Superman výborný film. Avšak aj v tejto podobe stojí nielen za jedno a viac pozretí, ale aj za nejaké tie úvahy.

Obrázok blogu

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (orig. názov: Batman v Superman: Dawn of Justice)

 Žáner: akčný, scifi
 Výroba: USA, 2016, 151 min.
 Réžia: Zack Snyder
 Scenár: Chris Terrio, David S. Goyer
 Kamera: Larry Fong
 Hudba: Hans Zimmer, Junkie XL
 Hrajú: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Tao Okamoto, Ray Fisher, Jason Momoa a ďalší.

Alexandra Pavelková

Alexandra Pavelková

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Dívam sa a počúvam. Sama som väčšinou ticho a skrytá, ale raz za čas príde dačo pekné, o čom sa nehovorí, alebo veľmi škaredé, čo si iní možno nevšimnú, a mali by. Pozrime sa na to spolu, ak chcete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu