Vyrobte si mačací strom podomácky

Mačky majú rady výšky. V prirodzenom prostredí s obľubou lozia po stromoch, brúsia si pazúry na kôre, hrajú sa, pozorujú svet zhora alebo len tak driemu na konári. Ak chováme mačky v byte a nechceme, aby namiesto stromu používali náš nábytok, treba im nainštalovať vhodné škrabadlo. Fantázia výrobcov preliezačiek, hradov a škrabadiel pre mačky je takmer neobmedzená. Lenže čo ak sa nám ani jedno škrabadlo z ponuky na trhu nevidí dosť bezpečné, praktické, ekologické, veľké, malé alebo je jednoducho strašne drahé?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Riešenie je relatívne jednoduché, veď mačky na značky nehľadia. Čo sa napríklad spania týka, väčšina z nich nerobí rozdiely medzi kartónovou škatuľou a značkovým tapacírovaným pelechom. Aj na mačací strom stačí obetovať pár večerov alebo víkend a vyrobiť si ho podľa vlastného vkusu.

Môžete postupovať podľa tohto skromného návodu. Nemá ambície byť absolútne blbovzdorný - predpokladá sa, že užívateľ má aspoň hmlistú predstavu o tom, z ktorej strany sa drží kladivo, a že ak chce použiť aku skrutkovač, treba pred začatím práce aspoň na chvíľu strčiť batériu do nabíjačky. Na druhej strane, nejde ani o nejaký sofistikovaný výklad ex cathedra, proste je to vskutku jednoduchý opis, ako si jedna žena (alebo chlap) s takým čímsi môže poradiť sama.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo budeme potrebovať

Najprv si treba vybrať vhodný materiál. Ak chceme ušetriť, stavíme na stratégiu „čo dom dal“. Tú je možné korigovať smerom priateľským k životnému prostrediu. Prírodné materiály v byte oceníme nielen my, ale aj mačky, lebo rovnako ako malé deti, rady vezmú to, čo „ulovia“, do papuľky.

Na výrobu stromu pre mačky nám bude teda treba približne takýto materiál (množstvo a miery závisia od vášho zámeru, veľkosti a zložitosti mačacieho stromu):

 • nosný kmeň,

 • hranoly (latky) s priemerom cca 20×20 mm,

 • dosky,

 • pevný koberec,

 • hrubý špagát (sisalový),

 • spojovacie kovanie – konzoly,

 • samorezné skrutky rôznych veľkostí,

 • malé klinčeky alebo čalúnnické kramličky,

 • lepidlo,

 • prostriedok na ošetrenie dreva,

 • farbu.

Materiál a pomôcky
Materiál a pomôcky 

Na prácu s materiálom využijeme približne tieto nástroje a pomôcky:

 • vodováhu,

 • príložník,

 • ceruzku,

 • nôž,

 • pílku na drevo,

 • brúsny papier,

 • vŕtačku a sadu vrtákov,

 • skrutkovač,

 • orezávač,

 • rašpľu,

 • meracie pásmo,

 • kladivo,

 • ťažidlá,

 • samonalepovacie nábytkové plstené podložky 4 ks,

 • a samozrejme metličku a smetár, príp. vysávač.

Nástroje a náradie
Nástroje a náradie 

Príprava

Kmeň na výrobu mačacieho stromu získame napríklad od záhradkárov po jarnej preriezke alebo od Technických služieb. Často nájdeme výborný materiál povaľovať sa po Vianociach pri kontajneroch. 

SkryťVypnúť reklamu

Čerstvé drevo treba zbaviť kôry a lyka skôr, ako vyschne. Odstránenie suchej kôry je náročnejšie a je možné, že to vzdáte a nájdete si niečo iné. Dôslednosť je namieste, pretože vo zvyškoch kôry alebo lyka sa neskôr môžu usadiť škodcovia alebo mikroorganizmy. Odkôrený kmeň treba uložiť na niekoľko mesiacov na suché miesto (napr. do pivnice). Ak by ste na stavbu stromu použili čerstvé drevo, kmeň sa neskôr popraská, skriví, úchyty a skrutky môžu vypadnúť.

Suché drevo je vhodné prebrúsiť brúsnym papierom, zarovnať a zaobliť výčnelky a napustiť (natrieť) drevo prípravkom proti škodcom a hubám, napr. Bochemit, Lignofit a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Ak použijete ako kmeň drevený záhradný stĺpik z obchodu, zvyčajne už býva chemicky ošetrený. Ak získame kmeň a dosky zo staršieho nábytku alebo odpadu, opatrnosti nie je dosť a treba skontrolovať, či v dreve nie je červotoč, huba, hniloba a pod. Načo zbytočne riskovať, že naša robota vyjde navnivoč.

Pri výrobe tohto konkrétneho stromu bol použitý vysušený smrekový kmeň vysoký cca 160 cm. Dosky pochádzajú z drevených parapetov, ktoré zvýšili po výmene okien. Zužitkovali sme aj staré poličky z nepoužívanej skrine.

Bezpečnostné upozornenia a tipy

 • Pokiaľ máme na domáce práce vyhradenú garáž či pivnicu, sme za vodou. Ak disponujeme len pracovným kútikom v byte, je nutné zabezpečiť, aby sa pri procese nesnažilo pomáhať naše mačacie osadenstvo. Keď nemáme ani takúto možnosť, treba urobiť všetky dostupné bezpečnostné opatrenia. Chlpáči bezpochyby vyvinú snahu kontrolovať nás pri práci, preto treba držať všetky nástroje, klinčeky, skrutky a ostré predmety mimo dosahu mačiek. A ak by im aj nehrozil úraz, určite aspoň s rozkošou roznesú piliny po celom byte. Preto je metlička či príručný vysávač na dosah ruky nevyhnutnosťou.

 • Pri odpílení kmeňa a dosák všetky vonkajšie a vnútorné hrany opracujeme rašpľou a brúsnym papierom dohladka, aby sme predišli neskoršiemu úrazu mačiek alebo rodinných príslušníkov.

 • Otvory pre skrutky v kmeni i doskách si vždy vopred predvŕtame o niečo tenším vrtákom, ako je použitá skrutka, aby sa drevo pri skrutkovaní nerozštiepilo.

 • Žiadna zo skrutiek nesmie trčať z dreva ani hlavičkou ani špicom – vyberáme si skrutky primeranej dĺžky a doťahujeme ich na doraz.

 • V žiadnom prípade neplánujme umiestniť mačací strom v byte v blízkosti okna, sklenených dverí, rozbitných, ostrých alebo vzácnych predmetov.

Stavba základne

Rozmery základne stromu si stanovíme podľa predpokladanej výšky stromu. Čím vyšší je strom, tým väčšia by mala byť základňa, pokiaľ nerátame s upevnením stromu o stenu alebo o strop. V našom prípade je hotový strom vysoký 165 cm, základňa má rozmery: D = 60 cm, Š = 50 cm, V = 45 cm. Kvôli stabilite samonosného stromu je vhodné, ak sa ťažisko (v našom prípade mačací domček) nachádza čo najnižšie.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku treba upraviť samotný kmeň tak, aby bolo vyvážené ťažisko. Kmeň postavíme zvislo na podlahu. Ak máme šťastie, jeho spodná časť je už odpílená tak, že kmeň stojí sám približne kolmo k podlahe. Zväčša však rez nejde tak, ako by sme chceli, a kmeň má chuť nakláňať. V takom prípade musíme spodnú časť kmeňa upraviť pílkou alebo rašpľou do roviny tak, aby sme dostali samostatne stojaci stĺp (stabilitu kmeňa netestujeme vedľa okna alebo dverí so sklenenou výplňou). Pomocou vodováhy zistíme, či je aj rez v hornej časti kmeňa v rovine. Ak nie je, upravíme ho rašpľou alebo pílkou. Ak sme kúpili stĺpik z obchodu, tento by mal byť už vyvážený a zapílený na oboch koncoch do roviny, ale nezaškodí skontrolovať si to.

Stavba základne
Stavba základne 

V našom prípade na konštrukciu základne poslúžil drevený hokerlík vo výslužbe. Zbavili sme ho starej farby a trochu prebrúsili. Podobne môžeme využiť napríklad staršiu skrinku, nočný stolík a pod. Ak túto možnosť nemáme, vyrobíme si jednoduchú konštrukciu z drevených hranolov. Hranoly odmeriame, napílime podľa želaných rozmerov a pospájame skrutkami primeranej dĺžky. Podľa nášho zámeru získame základnú konštrukciu v tvare kocky alebo hranola. Rohové výstuhy nie sú potrebné, pretože konštrukciu spevníme stenami domčeka. Odmeriame si spodnú dosku (alebo dosky) základne, odpílime a pripevníme na spodnú časť konštrukcie dostatočným počtom skrutiek.

Základňa z profilu
Základňa z profilu 

Kmeň uložíme dovnútra konštrukcie tak, aby sa jej dotýkal v bode, kde bude zadná stena domčeka. Mačka tak bude mať vnútri dosť miesta, kde sa bude hrať či spávať, navyše tým zabezpečíme lepšiu stabilitu kmeňa. Kmeň pripevníme niekoľkými dlhými skrutkami zospodu o dosku a upevníme ho aj dvoma silnými skrutkami na zadnej strane konštrukcie o spodný a horný hranol. Na skúšku môžeme kmeňom poriadne potriasť alebo ho skúsiť vypáčiť. Konštrukcia musí odolať a nesmie ločkať.

Odmeriame, nakreslíme a odpílime si bočné steny domčeka, prednú a zadnú stenu a vrchnú časť. Materiál musí byť dostatočne pevný, aby sa pod váhou mačky neprehol alebo nezlomil, a zároveň ľahký. Ideálne sú lisované dosky alebo preglejky s hrúbkou cca 5 - 7 mm. Pri doskách z masívneho dreva pri takejto hrúbke vzhľadom na šírku hrozí, že prasknú, príliš hrubé dosky zasa zbytočne zaťažia výsledný výrobok.

Do prednej steny domčeka vypílime otvor pre mačku s výškou a šírkou cca 15 cm. Jednoduchšie je urobiť štvorcový otvor a len trocha zaobliť hrany. Vypíliť okrúhly otvor v domáckych podmienkach znamená použitie mnohých zvukomalebných výrazov, ale pri troche kreativity si každý nájde nejaký grif. Čo pokazíme, napraví rašpľa.

Spodný domček
Spodný domček 

Cez vrchnú časť domčeka bude prechádzať kmeň, preto si ho starostlivo premeriame a odpílime. V našom prípade bola doska najprv odrezaná vcelku. Potom bola pozdĺžne prepílená na dvoje. Z oboch polovíc boli oproti sebe vyrezané dva otvory v tvare U (v tejto fáze už máme na pílenie okrúhlych otvorov grif) v mieste, kadiaľ bude prechádzať kmeň. Po zložení oboch častí rezom k sebe vznikol kruhový otvor pre kmeň. Obe polovice sa založili na konštrukciu tak, aby otvor tesne priľahol ku kmeňu. Aby sme si zbytočne nepokazili dosku, môžeme pred pílením experimentovať s papierovým modelom dovtedy, kým výsledok nebude uspokojujúci. Všetky steny po hranách upevníme o základnú konštrukciu krátkymi skrutkami. Vrchná doska s otvorom je zároveň poistkou pre fixáciu kmeňa.

Montáž poličiek

Po skúsenostiach so stavbou základne nás už pri výrobe a montovaní poličiek nemôže nič zaskočiť. Na poličky si vyberieme pevnejší materiál, keďže budú upevnené len v strede. Polička sa nesmie prelomiť ani ohnúť, ak na ňu mačka skočí alebo sa na ňu zavesí. V našom prípade boli použité masívne dosky z borovicového dreva s hrúbkou asi 20 mm.

Prvá polička pohľad zhora
Prvá polička pohľad zhora 

Polička by mala byť dosť veľká, aby sa na ňu mačka pri odpočinku zmestila. Časť plochy uberie otvor pre kmeň. Môžeme zvoliť tvar štvorca alebo obdĺžnika, machri sa môžu pokúsiť vyrezať ovál alebo kruh. Aj teraz musíme vypíliť otvor pre kmeň. My sme vypílili otvor v tvare predĺženého U, dosku v požadovanej výške priložili ku kmeňu a zo zvyšku vypíleného materiálu sme použili kus potrebný na prekrytie vzniknutej diery. Tento kus sme odspodu upevnili k doske skrutkami a kúskom preglejky. Otvor v poličke musí tesne priliehať ku kmeňu.

Prvá polička pohľad zdola
Prvá polička pohľad zdola 

Vyváženosť poličky si overíme vodováhou. Našu poličku odspodku stabilizujú zvyšky bočných konárov kmeňa, o ktoré je doska zvrchu pripevnená skrutkami. Keď konáre nemáme alebo ich je málo, poličku v spodnej časti priskrutkujeme ku kmeňu pomocou dostatočného počtu konzol. Pri zaťažení alebo myknutí sa polička nesmie prehnúť ani vychýliť.

Detail ukotvenia poličky
Detail ukotvenia poličky 

Takto môžeme upevniť ľubovoľné množstvo poličiek podľa vlastných predstáv, ale je dobré rátať s praktickým významom pre mačku a celkovou hmotnosťou hotového výrobku. Poličky môžu byť pomocou konzol primontované ku kmeňu aj zboku, bez pílenia otvoru pre kmeň, ale treba mať na pamäti výslednú stabilitu stromu. Ťažisko hotového stromu by sa malo nachádzať v pomyselnej kolmici na stred základne.

Montáž vrchnej police

Vrchnú policu si odmeriame a odpílime. Radostne prijmeme fakt, že tentokrát nebude treba vypiľovať otvor pre kmeň. Poličku položíme na horný rez kmeňa tak, aby bola vo vodováhe a zároveň v rovnováhe k ťažisku. V našom prípade zadná hrana vrchnej poličky lícuje so zadnou hranou základne, aby sa celý strom dal pohodlne priraziť k stene, prípadne o ňu ešte upevniť. Ak polička v rovnováhe nie je, treba ešte opracovať horný rez kmeňa do roviny rašpľou. Zhora poličku upevníme dlhými skrutkami o kmeň. Pre spevnenie platí to isté, čo pri ostatných policiach: Ak na kmeni nie sú vhodné bočné konáre či výstupky, poličku stabilizujeme zospodu pomocou konzol a skrutiek.

Hrubá stavba mačacieho stromu
Hrubá stavba mačacieho stromu 

Ometieme strom a pozametáme si aj pracovný priestor, pretože v tejto fáze sme už s produkciou pilín definitívne skončili. Ukryjeme pílku, vŕtačku a v podstate väčšinu náradia, s ktorým sme doteraz pracovali. Po vyčesaní mačiek od pilín a opätovnom povysávaní bytu pristúpime k ďalšiemu bodu.

Povrchová úprava

V tejto fáze sa môžeme nechať uniesť predstavivosťou. Plochy, ktoré nebudeme ničím pokrývať, natrieme zdraviu neškodnou farbou na drevo, ktorá bude odtieňom ladiť alebo naopak kontrastovať s interiérom. My sme použili bežnú bielu a hnedú vodou riediteľnú farbu.

Plochy, ktoré plánujeme pokryť kobercom, nefarbíme. V našom prípade sme nenatreli ani kmeň, ktorému po namorení zostala pekná prirodzená farba. V konečnej fáze ho prekryje špagát na brúsenie mačacích pazúrikov.

V tejto časti postupu je vhodné všemožným spôsobom zabrániť mačkám, aby nám pomáhali. Farba sa zo srsti zle vyčesáva. Oblízanie väčšieho množstva farbiva môže byť pre mačku nebezpečné, a prevrhnutie plechovky s farbou dobrú gazdinú tiež nepoteší.

Po nafarbení postavíme májku, otvoríme si pivo alebo iný obľúbený nápoj. Niekoľko minút, hodín, prípadne celý deň, kým farba zaschne, máme čas na zotavenie, vydezinfikovanie a prelepenie rán a iné činnosti. Pokiaľ je to potrebné, resp. pokiaľ to odporúča výrobca farby, náter opakujeme.

Keď farba zaschne, pokryjeme plánované plochy kobercom alebo hrubou látkou. Najlepšie je vybrať si koberec či látku, ktoré sa nepárajú, ináč by sme museli okraj obšiť či zahnúť, čo by nám pridalo roboty. My sme použili starší koberec s krátkym vláknom. Je vhodné kobercom pokryť tie plochy, o ktoré sa mačka pri lezení či skákaní zachytí pazúrikmi. Takže kobercom môžeme pokryť nielen vrch poličiek, ale aj bočné steny domčeka. Kus koberca si necháme aj na vyloženie podlahy domčeka zvnútra alebo do domčeka neskôr dáme podušku.

Koberec si odmeriame podľa požadovaných plôch, ktoré chceme pokryť. Na obvode však pridáme, aby sme koberec mohli cez okraj poličky prehnúť tak, aby kúsok presahoval aj cez spodok poličky. Záleží na nás, či chceme pokryť kobercom hrany poličky na jednej, dvoch alebo všetkých štyroch stranách. Teda ak máme dosku hrubú 2 cm, na požadovanej strane strihaného koberca pridáme cca 3 cm.

V tejto chvíli pozornosť, či nám náhodou nepomáha mačka. Lepidlo sa zo srsti odstraňuje ešte horšie ako farba.

Hornú poličku natrieme lepidlom po celej vrchnej ploche. Lepidlo nanesieme aj na okraje a hranu poličky, cez ktorú má byť okraj koberca preložený. My sme použili Chemoprén, ktorý síce vyžaduje intenzívnejšie vetranie, ale pevne drží aj v minimálnom množstve. Opatrne priložíme koberec k poličke, okraje zahneme cez hranu. Uhladíme a zaťažíme ťažidlami. Ak sme si nechali dostatok koberca na zahnutie, asi 1 cm koberca prehneme až na spodnú stranu dosky. Všetky okraje koberca husto pripevníme klinčekmi alebo čalúnnickými kramličkami. Dbáme na to, aby celý klinček aj s hlavičkou, resp. celá kramlička, vošli do koberca a netrčali, čo najlepšie zistíme hmatom. Klinčeky, ktoré sa nám nedajú pribiť nadoraz, radšej vytiahneme a použijeme iné. Rohy koberca nastrihneme v miestach, kde sa preložené okraje stretávajú, okraje preložíme cez seba a upevníme zospodu klinčekom či kramličkou. Ak výsledok nebude príliš lahodiť oku, netrápme sa. Spodná strana police príliš často na očiach nebude, a mačke to bude aj tak jedno.

Pri pokrývaní poličiek, cez ktoré prechádza kmeň, postupujeme rovnako, ale rátame s otvorom. Môžeme si znova pomôcť s papierovým modelom. Otvor vystrihneme približne dookrúhla, avšak asi o 1 až 2 cm menší, ako je otvor na danej poličke. Vnútorný okraj otvoru radšej na niektorých miestach nastriháme, aby sa dal podhnúť. Najprv bez lepidla vyskúšame, či koberec prilieha ku kmeňu, a či okraje koberca lícujú s hranami poličky. Ak je to potrebné, teraz môžeme vnútorný otvor v koberci obstrihať, aby presne obopínal kmeň. Tiež môžeme nechať vyhnuté kúsky koberca na kmeni, kde ich neskôr upevníme klinčekmi, alebo ich zahneme popri kmeni smerom dolu, a tým opticky vyrovnáme prípadné škáry, ktoré vznikli pri osadzovaní poličky ku kmeňu. Ak všetko sedí, koberec snímeme, dosku natrieme na všetkých potrebných plochách lepidlom a postupujeme tak, ako bolo spomenuté vyššie. Nezabudneme niekoľkými klinčekmi poistiť uchytenie koberca aj okolo otvoru pri kmeni.

Po skončení prác rukou prejdeme všetky okraje a hrany, či nám niekde neostal ostrý výčnelok, klinček alebo čokoľvek, čo by pre mačku znamenalo nebezpečenstvo. V prípade potreby ešte upravíme.

V poslednej fáze dôkladne omotáme kmeň stromu hrubým špagátom. Odvážnejší môžu k tejto práci pripustiť aj mačky, určite budú nadšene pomáhať. Venujeme pozornosť ukotveniu špagáta na oboch koncoch, pretože mačky sú v rozpletaní veľmi dôsledné. V našom prípade sme použili pre ukotvenie priečne konáre kmeňa. Môžeme využiť tiež klinčeky alebo priviazať konce špagátu o konzoly, ktoré už na kmeni máme. Špagát kladieme husto vedľa seba a silno uťahujeme, aby vydržal nápor pazúrikov čo najdlhšie. Mal by tiež prekryť všetky skrutky a časti konzol na kmeni. Po čase sa aj tak mačkám podarí špagát vyčesať a neskôr demontovať, ale poľahky ho nahradíme novým.

Po ukotvení posledného kúska špagátu sme hotoví. Ak už medzitým lepidlo zaschlo, stačí strom trochu povysávať od uvoľnených vlákien a možno ho nainštalovať na vhodné miesto. A potom už len čakať, čo naň povie mačka.

Hotový strom s modelom
Hotový strom s modelom 

Zo zvyškov materiálu môžeme podobným postupom vyrobiť aj menšie škrabadlo bez domčeka alebo, pokiaľ to priestory v byte dovoľujú, skombinovať škrabadlá rôznych veľkostí a tvarov. Vždy však treba v prvom rade dbať na bezpečnosť všetkých obyvateľov bytu, vrátane mačiek.

Drobná rada na záver

Ak máme pocit, že pokus o výrobu mačacieho stromu by nás v krátkom čase dostal na chirurgickú pohotovosť, rozhliadneme sa, či nemáme šikovného človeka v našom okolí. Vyzbrojíme sa zaujímavým argumentom v podobe sladkostí, nápoja či protislužby, ktorú zasa zvládneme my, a zájdeme na návštevu.

Potom už bude pre nás výroba ekologického a bezpečného mačacieho stromu celkom jednoduchá. Na druhej strane, ukrátime sa tým o pocit hrdosti zakaždým, keď sa naša mačka bude s nadšením venovať svojmu novému stromu.

A celkom na koniec:

Na tomto videu náš hendikepovaný kocúrik Žabko (cerebelárna hypoplázia) zdoláva prvé poschodie mačacieho stromu:

A tu sa mu podarilo dosiahnuť konečné víťazstvo.

A ešte naozaj úplne nakoniec:
 

Tento mačací strom sa ukázal pre našich hendikepovaných tmolíkov príliš rizikový, pretože čo šlo hore lezom, to šlo dole šúsom. A tak si ho teraz užívajú mačky v jednom mačacom útulku. Malý mačací strom na poslednom obrázku sa však stále teší ich obľube.

Menší mačací strom s modelom
Menší mačací strom s modelom 
Alexandra Pavelková

Alexandra Pavelková

Bloger 
 • Počet článkov:  44
 •  | 
 • Páči sa:  3x

Dívam sa a počúvam. Sama som väčšinou ticho a skrytá, ale raz za čas príde dačo pekné, o čom sa nehovorí, alebo veľmi škaredé, čo si iní možno nevšimnú, a mali by. Pozrime sa na to spolu, ak chcete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu