Samsung na chránenom území

Komické je najviac, že sama vláda ponúkla chránené územie ako vhodnú lokalitu na výstavbu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Samsung si mal vyberať z troch lokalít. Zvolil asi tú naj, pri Voderadoch. Čo môže byť lepšie ako ťažkým priemyslom nedotknutá vtáčia oblasť Úľanskej mokrade. „Vláda má pripravené prostriedky aj na rekultiváciu adekvátnej plochy... niekde inde,“ vyjadril sa náš minister hospodárstva. Niekde inde? Čo znamená formulácia niekde inde? A ako je možné, že vláda ponúka na investíciu chránené územia? Úľanská mokraď leží medzi obcami Pusté Úľany, Reca, Boldog, Blatné a Čataj. Kedysi bolo územie pravidelne zaplavované, dnes sa poľnohospodársky využíva. Hniezdia tu vtáky, viaceré unikátne druhy. Sokol rároh, pipíška chochlatá, bučiačik, kaňa. Ide jar, budú hniezdiť. Samsung začína stavať už teraz. Nový domov pre zvieratá by mal byť pripravený, ak vtáky nebudú hniezdiť, rovnováha sa naruší. Ako dlho sa tvorí biotop? Ak nebude hotový na jar, teda okamžite, celé toto haló bude zbytočné.

Podľa Hospodárskych novín pracovali odborníci zo SAV na enviromentálnej štúdii, v ktorej študovali, kam a ako najlepšie prinútiť stovky vtákov, žijúcich v jednej oblasti, aby sa presťahovali do druhej, do náhradného biotopu. Vynárajú sa mi otázky. Plocha- údajne 60- 70 hektárov, z ktorej sa má „vyrobiť“ náhradný domov, sa akože kde má vyrobiť? Sú dve možnosti. Buď už na nejakom existujúcom biotope, na ktorom všetci vyhlásia, že toto je ten náhradný, hoci už existujúca miestna fauna to môže odignorovať. Alebo, čo by bolo ešte krajšie, upraviť kdesi zdevastovaných 60 hektárov a spraviť z nich čosi, podobajúce sa prírode. To by bolo krásne. Zostáva vysvetliť tým vtákov, čo sa majú sťahovať, že prišla exekúcia a musia odísť tam a tam, tam je to čisté, tam je ich nový domov. Dovidenia a šťastný let.

Naša krajina vlastne ani nemá zákon, ktorý by zakazoval stavať továrne na chránených územiach. Teoreticky, keď presvedčíte vládu o svojom konaní vo verejnom záujme, môžete postaviť čokoľvek a kdekoľvek. Ak teda Tournigan Gold presvedčí, že ťažba zlata pri Kremnici je vo verejnom záujme, môžu rozrýpať les. A aj Jahodnú, lebo tam niekde sa nachádza urán a palivo do jadrových elektrární by mohlo byť tiež vo verejnom záujme.

Čo je to ten verejný záujem? Spýtajte sa východnej časti Slovenska, či sú spokojní, že ďalšia fabrika sa stavia na západe a nie u nich. Určite sú tiež spokojní. A s tým náhradným biotopom? Nie je to len vata na zapchanie úst ochranárom? Vieme presne, kde bude Samsung stáť, investuje veľa miliárd, a že bude stáť v chránenej oblasti, vláda mu dá pomocný štátny balík peniažkov (2,2 mld Sk) a ešte k tomu ako bonus 1,6 miliardy Sk na dobudovanie infraštruktúry. Štát prispeje na pracovné miesta, spoločnosť dostane daňové úľavy aj priamu finančnú pomoc. Ďalšie štátne peniaze sa minú na prípravu pozemku. Pripadá mi to ako príprava žita pre blaho prasaťa. Lepšie prasa v žite ako pipíška v lese.

Jahnátek, náš populárny minister, tvrdí, že závod nemohol stáť nikde inde, lebo nikde inde nie je dobudovaná infraštruktúra. Ale pre štát, ktorý veľkoryso rozdáva investorom tučné balíky peňazí, predsa nemôže byť problémom dobudovať cestu pre kamióny. Alebo rovno koľajnice pre vlak, nech sme ekologickejší. 400 kamiónov denne tiež nebude voňať. Hlavne v čase, keď znižujeme emisie. Vlastne my ich ani neznižujeme, my žalujeme Európsku komisiu, ktorá ich nakázala znížiť. Nepripadá vám to ako odporne sa točiaci, byrokratický kolotoč? Devastácia krajiny za účelom verejného záujmu, náhradný biotop kdesi v neznáme, tvorený neznámym spôsobom a v neznámom časopriestore, a celé tie dotácie vo výške viac ako 5 miliárd. Viete o tom, že táto „pomoc“ je úplne na hranici toho, čo povoľujú európske pravidlá pomoci? Naša krajina môže byť podpriemerná v čomkoľvek, vo výške dotácií priemyslu, ktorý sa stavia v prírode, sme veľkorysí nadpriemerne, dokonca si tlčieme hlavu o strop.

1200 pracovných miest v kraji s 6%-nou nezamestnanosťou a ďalších 4500, ktoré poskytnú subdodávatelia, spôsobia čo? Migráciu z východu. Nuž čo, veď tu na západe sme si koniec koncov zvykli, že máme všetko pri ústach, ak chcú niečo východniari, nech dobehnú tiež.

Nepodceňujem kladný prínos Samsungu. Pracovné miesta, investície, diverzifikácia priemyslu... ale nepáči sa mi, že o záporoch sa nehovorí. Nikto sa neohradí, každý si radšej zavrie ústa, než aby povedal, že radšej by presťahoval továreň ako nejaký biotop, lebo by ho pokladali len za „ďalšieho blbého ochranára“, ktorý sa do ekonomiky prd rozumie. Inteligentný človek nepotrebuje diplom z ekonómie, aby mu došlo, že ústretovosť našej vlády je predsa len trochu moc, a ani diplom z enviromentalistiky, aby vedel, že jeden kus prírody sa nedá nahradiť len tak ďalším. Zmluva je podpísaná, Kórejčania sa ani len nevyjadrili. Podpísali, odišli. Sú spokojní. Bodaj by neboli.


Alexandra Vavrová

Alexandra Vavrová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vivir para contarla. Život sám o sebe je tou najlepšou inšpiráciou.www.sasetka.estranky.cz Zoznam autorových rubrík:  VoltižZvieratáSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu