Teraz sú v móde aj tzv. Shamballa náramky s guličkami alebo červené šnúrky proti urieknutiu. Zaráža ma, že veľa ľudí, bez toho, aby vedeli, aký pôvod majú tieto „zázračné“ alebo „uzdravovacie“ náramky, ich nosia. Berú si ich na ruku kvôli tomu, že sú práve „in“ (veď ich nosí napríklad prototyp hlbokej duchovnosti – Madonna alebo Britney Spears) alebo si ich „pre istotu“ mamičky omotávajú okolo kočíka a sú spokojné, že ich dieťatko nebude urieknuté.
Mňa na tomto všetko mrzí fakt, že ľudia akosi prestávajú hľadať skutočný zmysel života a siahajú po lacných riešeniach za 3 EUR, ktoré su len prázdnou formou bez obsahu. Nerobí mi problém uznávať východné filozofie alebo rešpektovať inú vieru – ak napríklad niekto úprimne verí budhizmu a správa sa podľa všetkých jeho pravidiel, má môj rešpekt. A v tom prípade by som sa vôbec nepozastavila nad tým, že má doma sošku Budhu. Ide mi skôr o to, že väčšina tých, čo majú na sebe náramok proti urieknutiu, nevie, že súvisí s kabalizmom a má len hmlistú predstavu o tom, čo kabalizmus znamená. A takisto pochybujem, že tí, čo nosia náramok shamballa, sú si vedomí toho, že súvisí s budhizmom a reinkarnáciou, a veria v to.
Na internete sa dá o tom nájsť množstvo informácií. Na wikipédii uvádzajú, že Shambhala je mýtické kráľovstvo skryté niekde v Ázii. Zmienka o ňom sa nachádza vo viacerých starovekých textoch, vrátane tantry Kalachakra (sanskritský termín používaný v tantrickom budhizme, ktorý znamená "koleso času") a textov kultúry Zhang Zhung, ktorá bola predchodcom tibetského budhizmu v západnom Tibete. Shambhala sa postupne stala budhistickou „čistou zemou“ (Pure Land), bájnym kráľovstvom.
O Kabale sa dá vo wikipédii dočítať, že je to mystický smer v židovskej filozofii, pôvod slova je z hebrejčiny a znamená „prijatie, schopnosť duše pochopiť nadprirodzené idey, tradícia". Teoretická kabala sa usiluje o poznanie, praktickej kabale ide o mágiu, vytváranie amuletov, o praktické dôsledky gematrie (hľadanie zmyslu v numerických hodnotách hebrejských písmen a slov). Cieľom praktickej kabaly bolo často urýchlenie príchodu Mesiáša na zem. Na jednej stránke na internete som sa dozvedela, že kabala je najúplnejším súborom toho, čo sa k nám dostalo z egyptských mystérií a dokonca, že je to odvetvie tradičného okultizmu.
A tak si myslím, že je dobré overiť si niektoré veci skôr, ako ich prijmeme za vlastné. Pochybujem, že cieľom ľudí, ktorí si takúto šnúrku omotajú okolo ruky, je to, aby týmto spôsobom vyznávali okultizmus či mágiu. Ak áno, tak to už by bolo naozaj smutné. Myslím si, že ak má človek potrebu chrániť seba alebo svoje deti a má sklon k duchovnu, možno by bolo oveľa účinnejšie povedať úprimnú modlitbu. Ale to asi nie je také moderné...