Boj so sebou samým, aj tak by sa dali nazvať slovensko-maďarské vzťahy.
Každý národ na svete bojuje s vlastnou históriou, inak to nie je ani v prípade Slovenska a jeho vzťahov s Maďarskom. Na tomto mieste by sme si mali položiť otázku: Prečo si v dobe, kedy rušíme hranice, nesieme so sebou bremeno „maďarizácie“ do priestorov spoločnej Európy? Tento neustály boj so sebou samým má retrospektívny pohľad nielen pre Slovensko alebo Maďarsko, ale aj pre hociktorý iný štát. Štát musí mať v prvom rade vyriešené vnútorné otázky, otázky menšín, a až potom môže napredovať a rásť efektívnou cestou. Národ potrebuje motív a nápad, aby mohol kultivovať, a preto si myslím, že žiadať ospravedlnenie je kontraproduktívne. Myslím si, že by stačila vzájomná politická dohoda a politickú diskusiu už nezaťažujme krivdami z minulosti. Avšak k tomuto postoju je potrebná zmena smerom vpred z obidvoch zúčastnených strán.
Keď som sa ponoril do výskumu, zistil som, že korene napätia siahajú až k Apponyiho zákonom z roku 1907. O trinásť rokov neskôr prišla Trianonská mierová dohoda, ktorá pre Slovákov znamenala oslobodenie, no pre Maďarov národnú traumu. Tieto rozdielne pohľady na minulosť sa prenášajú aj do súčasnosti. Napríklad v 90. rokoch, za vlády Vladimíra Mečiara, Slovensko prijalo zákon o štátnom jazyku, ktorý obmedzoval používanie maďarčiny v úradnom styku. To vyvolalo vlnu nevôle a prehĺbilo nedôveru. Na druhej strane, vláda Mikuláša Dzurindu priniesla vstup Slovenska do Európskej únie po boku Maďarska v roku 2004. Éru zlepšenia vystriedala vláda Róberta Fica, a kauza Hedvigy Malinovej z roku 2006, ktorá ukázala, že napätie stále pretrváva.
Zistil som, že hoci história zanechala hlboké stopy v obidvoch táboroch, môžeme ich prekonať, ak sa zameriame na dialóg. Inšpirovali ma aj príbehy ľudí, ako je Veroni Gyenge, ktorej slová o tom, ako ju Slovensko „vypľúva“ pre jej maďarskú identitu, ma prinútili zamyslieť sa nad tým, ako sa cíti maďarská menšina dnes. Verím, že ak budeme hľadať, čo nás spája, a nie čo nás rozdeľuje, môžeme vytvoriť lepšiu budúcnosť.