Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993.
Časť I.
Obdobie po Nežnej revolúcii predstavovalo pre spoločnosť etapu zmien, ktoré sa dotkli aj menšín na území Slovenska výnimkou nebola ani maďarská menšina. Jednalo sa o zmeny typu Jazykový zákon, voľby 1990, voľby 1992, nároky na reštitúciu pôdy, územné usporiadanie, vstup do Európy, zánik Česko-Slovenska.
Rozpad federácie zasiahol aj maďarskú menšinu. Maďari sa v tomto období obávali, že Slováci budú mať voľné ruky na nacionalistické zásahy: ,,Maďari sú dôsledne skeptickí a takmer všeobecne (89%) podliehajú obavám z hospodárskeho úpadku. Tieto obavy len dokresľujú celkový pesimizmus, ktorý prevládol v maďarskej komunite po rozpade ČSFR.“[i]
Nežná revolúcia v roku 1989 otvorila dvere demokracii, ale pre Slovensko bolo rovnako závažné aj riešenie štátoprávneho postavenia. Keď sa v okolitých štátoch formoval protikomunistický disent, formovala sa na Slovensku aj skupina disentu maďarského okolo osoby Miklósa Duraya. Maďarská otázka bola, je a aj bude citlivou témou v slovenskej histórií a v podvedomí Slovákov stále žije. Podľa slov autorky Irmanovej: „Kľúčovými problémami politickej scény Slovenska sa od začiatku transformácie 1990 stali problém štátnosti a jeho riešenie a maďarská otázka. To sa odrazilo sa aj vo vývoji slovenského straníckeho systému.“[ii] Domnievam sa, že vyriešenie existencie občianskej spoločnosti je treba hľadať aj vo vyriešení maďarskej otázky. Vnútropolitické problémy sa často schovávajú za slovenský nacionalizmus, ktorý je živený nevraživosťou voči Maďarom. História je zbraňou v rukách šovinisticky a nacionalisticky zmýšľajúcich politikov na oboch stranách, snažiac sa získať podporu voličov.
Otázka postavenia maďarskej menšiny tak zostala jedným z hlavných politických a spoločenských tém začiatku 90. rokov. Napätie medzi národnostnými skupinami pretrvávalo, pričom politické strany hľadali spôsoby, ako sa s týmto problémom vysporiadať. V ďalšej časti sa pozrieme na voľby v roku 1990 a na to, ako sa menšinová politika premietla do vtedajšieho politického spektra.
_____________________________________________________________
[i] FRIČ, Gál. Lord: Maďarská menšina na Slovensku. Praha: Edice HIC ET NUNC, 1993. 47s.
[ii] IRMANOVÁ, Eva. Maďarská menšina po roce 1918. Praha: Historický ústav AV ČR, 2001. 127 s.