Interview s Radkou (časť druhá)

A moje interview s Radkou pokračuje...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

6.V com tam maju ludia najviac iny pristup k zivotu?A co sa ti na ich pristupe paci a co nie?

Väčšina mladých Singapurčanov chce zo Singapuru odísť, podobne ako Slováci zo Slovenska :o). Neuvedomujú si mnohokrát, čo všetko majú (napr. V porovnaní s nami na Slovensku) ale to je úplne prirodzené. Ako cudzinci pomáhame lokálnym otvárať oči a vidieť, čo ako singapurčania nevidia. To by sa asi hodilo všetkým krajinám, viac by sme si vážili vlastné krajiny. V tom je teda prístup k životu podobný. Čo je iné je spôsobené hlavne systémom vzdelávania a tým ako prísne štát kontroluje, čo sa v krajine deje a ako (v tom je Singapur socialistická krajina). Singapurčania nemajú veľa priestoru na kreativitu a veľa vecí sa nesmie robiť, niekedy sa zdá, že ani rozmýšľať veľa sami nemôžu a to sa dosť prejavuje na mnohých. Vedia nasledovať, ale nevedia tvoriť a hlavne im chýba odvaha. Je to prirodzené, pretože ak by čokoľvek urobili proti štátu, veľmi rýchlo by sa ocitli vo väzení a to sa neoplatí riskovať, čo mu sa nečudujem. Na druhej strane štát všetko tak dobre riadi, že sa navonok zdá, že všetko super funguje a preto sa veľa ľudí nesťažuje. Mne však na nich chýba schopnosť odviazať sa a uvoľniť sa, celý život sú všetci tlačení do disciplíny a poslušnosti, výkonnosti a tak su všetci trochu takí skvelí roboti, pracujú a pracujú a potom míňajú peniaze na zbytočne drahé veci a dovolenky a jedlo len aby sa predviedli, ale také pravé slovenské užívanie si života chýba . Málokedy vidíte prirodzene nadšeného človeka, ktorý sa tak úprimne zo srdca teší, alebo prejavuje emócie. Nečudo, že v Singapure majú problémy s tým, že sa rodí málo detí a podpora randenia mladých ľudí musí byť v pláne štátu, aby sa vôbec dialo :o) a na svadbách sa len je ale inak sa veľmi nezabáva. Myslím, že v tomto by sa od Slovenska mohli učiť :o).

7.Ako si zaraba na zivot bezny obyvatel? Je tazke najst si tam pracu? Kde pracujes ty a si tam spokojna?

Bežný človek (Číňan) si na život zarába robením biznisu a peniaze su pre neho božstvom. Celkovo su aj zamestnaní ľudia vo veľkom podporovaní štátom, aby sa venovali nejakemu biznisu a zabezpečili si pasivny prijem do budúcnosti. Štát je veľmi inteligentný a nedáva ľuďom ryby ale robí všetko pre to, aby naučil ľudí chytať ryby. To je podľa mna skvelé. Pravdepodobne aj preto je v Singapure veľmi veľa ľudí v network marketingu ako Amway. Je tu však tiež veľmi veľa ľudí, ktorí sú “len” zamestnanci – strašne veľa ľudí pracuje v bankách a finančných inštitúciach, najmenej asi vo výrobných firmách, keďže Singapur je skôr centrum obchodu a servisu a nie je tu veľa fabrík. Množstvo ľudí chápe, že ak chcú prežiť musia robiť viacero vecí a neustále rozvíjať svoje schopnosti, preto je tu veľmi silný vzdelávací trh a každý sa snaží mať viac zdrojov príjmu. Ako som už spomínala, Singapur je ideálna krajina na robenie biznisu a preto robíme biznis. Vždy sme o tom snívali a teraz to robíme a myslím, že je to presne také ako sme si to predstavovali a nemenili by sme so žiadnym zamestnaním. V Singapure nie je problém nájsť si prácu ak ste dobrý. Nezamestnanosť je veľmi nízka. Podobne, v Singapure je veľmi podporné prostredie na založenie si vlastného biznisu, či už ste lokálny alebo cudzinec, proces je veľmi prehľadný a fair.

8.Poznas krajinu,kde zijes dobre?Navstivila si historicke pamiatky,prirodne krasy krajiny?Ktore miesto sa ti tam najviac paci a ktore sa ti nepacia vobec?

Singapur, aspoň ten základ som spoznala veľmi dobre po prvom dni, kedy sme si s mapou pešo obišli všetky základné pamiatky a singapurské krásy. Navštívili sme taktiež Asian Civilisation Musem, kde sme sa naučili veľa o histórii Singapuru a v neposlednom rade vďaka tomu, že kvôli biznisu musím veľa cestovať a navštevovať klientov, som spoznala celý ostrov veľmi rýchlo a jednoducho. Singapúr je malý ale vo všeobenosti sa mi páči, je veľmi príjemný, moderný a zároveň má aj veľa parkov a zákutí, kde sa dá behať, oddychovať a relaxovať. Radi tiež cestujeme po okolitých krajinách a spoznávame ich.

9.Ako sa ludia v Singapure bavia? Co uprednostnuju mladsi a co
starsi? Zazila si nejake nedorozumenia,sklamanie alebo naopak prijemne prekvapenie,co
sa tyka stylu zabavy? Aku ulohu pri tom ma alkohol v porovnani so Slovenskom?

Starší aj mladší sa najradšej bavia pri shoppingu a window shoppingu, shopping mally sú stále plné či už v pracovný alebo voľný deň. Ľudia najradšej nakupujú a potom jedia a kvôli dobrému jedlu sú ochotní urobiť čokoľvek. V Singapure ľudia pijú viac ako v ostatných ázijských štátoch, ale nie až tak veľa ako na Slovensku :o) keďže alkohol je oveľa drahší (je tu 100% daň na alkohol a cigarety). Veľa sa pije hlavne na tzv. Duty free ostrovoch v Malajzii. Mladí ľudia v Singapure sa bavia v baroch a nočných kluboch, ale intenzita je oveľa nižšia ako na Slovensku, obľúbenejšie sú iné typy parties ako BBQ alebo pot luck parties, kde sa ale väčšinou iba je a zábava nie je bohvieaká a väčšina ľudí odíde domov skoro. Ešteže tu máme malú slovenskú komunitu a z času na čas máme slovenské parties ako sa patrí s gulášom a alkoholom :o). Poriadne sa tiež bavia všetci expatrioti.

10. Co zo Slovenska ti najviac chyba a ako vidis Slovensko po dlhej odluke? Na co si ako Slovenska hrda? Maju ludia v Singapure pojem o Slovensku?

Zo Slovenska mi chýbajú hlavne ľudia – rodina a kamaráti. Z iných vecí mi chýbajú slovenské horalky, klobásy a slanina, naše dobré slovenské pivo, halušky a pirohy a domáce dobroty od mojej a peťovej mamy, ďalej hory a kopce vo všeobecnosti a niekedy sneh a zima.

11. Spoznala si alebo stretla v Singapure aj inych Slovakov?

V Singapure žije asi 15 Slovákov, aspoň toľko sme spolu identifikovali. Pravidelne (raz za pár mesiacov :o)) sa stretávame a komunikujeme spolu cez naše googlegroups. Našli sme sa všelijako, cez blog a tak, v každom prípade sme radi, že sme sa našli, keďže je nás tak málo. Každý je v Singapure s iným cieľom – niektorí ako zamestnanci veľkých firiem (expatrioti), niektorí sem prišli s ich zahraničnými partnermi, väčšinou tiež kvôli robote, niektorí sú tu krátkodobo a niektorí na dlhšie. Biznis robíme my a ešte jedna Slovenka s manželom vedie super Čokoládovňu (Chocolate factory) – niečo ako cukráreň. A už sa veľmi tesíme až nás tu bude viac. Poznáme sa už aj s našim ambasádorom v Jakarte a dokonca sme stretli aj prezidenta SR, ktorí tu bol v októbri minulého roka na pracovnej návšteve a stretol sa s nami ako Slovákmi v Singapure.

12. Odkazala by si nieco Slovakom,ktori by sa tam chystali zit?

Ja to Slovákom odkazujem stále a podporujem ich, aby sem prišli robiť biznis a už sa mi dokonca pár podarilo úspešne presvedčiť, tak sa teším, kedy skutočne prídu. A čo na to stačí – biznis plán, trochu cashu a veľa ochoty tvrdo pracovať.

13. Varis aj nejake slovenske jedla, ak ano nemas problem so zhananim surovin?

Slovenské jedlá varíme pravidelne, hlavne guláš a kapustnicu, slovenský zemiakový šalát, koláče, palacinky, nie je problém so surovinami. Len mak sme si museli priviezť. Vo všeobecnosti je ale rýchlejšie jesť vonku vo food courtoch, keďže nemáme slúžku ako väčšina singapurčanov, ktoré im doma varia. Cez víkendy ale varíme.

14. Sledujes aj nejake slovenske media,mas moznost ich sledovat? Ako udrzujes
kontakt so slovencinou a Slovenskom samotnym? Chodievas na Slovensko?

Zo slovenských médií sledujem len SME, ktoré čítavam a inak mám správy skôr len od našich alebo od kámošov, takže som celkom informovaná. Zároveň robíme nejaký biznis aj so Slovenskom, takže musím byť informovaná, aby som vedela mojim klientom v Ázii poradiť. Kontakt so slovenčinou udržujem tak, že môj priateľ je Slovák a každý deň hovoríme po slovensky, ale aj napriek tomu je slovenčina čoraz väčší a väčší problém. Ťažko sa mi po slovensky vyjadruje tak dobre ako v angličtine a hlavne v oficiálnom styku s firmami a úradmi. Na Slovensko chodievame momentálne skoro každé tri štyri mesiace kvôli biznisu.


15. Chces sa vratit na SR? Ak ano,preco?

Na Slovensko sa momentálne vrátiť nechcem, do budúcnosti to nevylučujem. Na Slovensku si ale chceme otvoriť pobočku našej firmy, takže budeme tam dosť pravidelne. Na Slovensko sa vrátim, len ak by bolo potrebné sa postarať osobne o rodičov, ak by oni nechceli prísť do Singapuru :o), prípadne ak by to nejaká špeciálna záležitosť vyžadovala.

16. Ako hodnotis cas straveny v cudzej krajine-co ti to dalo a co ti to vzalo?

Čas stráveny v zahraničí hodnotím veľmi pozitívne a nič neľutujem, dalo mi to veľmi veľa, naučila som sa o sebe aj o Slovensku oveľa viac, ako keby som ostala na Slovensku. Som pre Slovensko momentálne oveľa väčším prínosom ako predtým a podľa mňa každý jeden Slovák by mal skúsiť aspoň rok žiť v cudzej krajine, aby si viac vážil Slovensko a mal komplexnejší pohľad na veci a na život.

Daša Alexyová

Daša Alexyová

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovenka (rozumej národnosť a nie pohlavie), ktorá je hrdá na to, že je Slovenka a ktorá rada chodí kade tade po svete, aby mohla o Slovensku a Slovákoch ľuďom hovoriť. Zoznam autorových rubrík:  SingapurMalajziaNextLogicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu