Gong Xi Fa Cai alebo Veľa prosperity

Singapur a celý zvyšok čínskeho sveta momentálne naplno prežíva Čínsky Nový Rok. Ten oficiálne začína až zajtra spoločnou večerou v kruhu rodiny (niečo ako naša štedrovečerná večera) ale prípravy boli, podobne ako sú prípravy na Vianoce, pre všetkých spojené s festivalom nakupovania a nakupovania a pre nás festivalom farieb, koncertov, krásnych výzdov. Celý Chinatown je v Singapure aj Malajzii vyzdobený napodobizňami psa, keďže ďalší lunárny rok sa bude podľa čínskeho kalendára niesť v znamení Psa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V skratke ako sa Nové roky oslavujú v Ázii. Niekedy v októbri začnú Muslimovia oslavovať ich Nový rok Hari Raya a je týždeň voľna, na to prídu Vianoce a opäť je voľno a všetko to vrcholí Činskym Novým Rokom niekedy na prelome januára a februára a opäť týždeň voľna. Stret rôznych kultúr a vierovyznaní je naozaj zaujímavý a pre zamestnancov je to snáď najmenej pracovný štvrťrok roka. Pre zamestnávateľov a podnikateľov ako my to znamená, že ak nejaký biznis začnete uzatvárať v Malajzii niekedy začiatkom októbra je pravdepodobné, že do začiatku februára nedostanete odpoveď, pretože všetci sa budú vyhovárať na sviatočnú náladu. Nie je to pravidlo, ale stáva sa to a musíte s tým vo svojom biznis pláne počítať.

Čínsky Nový Rok sa mi páči zo všetkých najviac. Celý Singapur, ale hlavne Chinatown pripomínajú komunistickú Čínu. Všetko je červené, ale strašne milé a pekné.

Medzi hlavné tradície počas CNR (Čínsky Nový Rok), ktoré sa oplatí spomenúť patrí:

1. Je sa veľa hydiny a nikoho netrápi vtáčia chrípka. Práve som v TV počula, že Číňania v celej Juhovýchodnej Ázii skúpili za posledné dni takmer milión kusov všelijakej hydiny - hlavne kačky a kurčatá. No potrebujú zásoby, pretože najbližšie tri štyri dni bude v obchodoch mrtvo.

2. Dračie tance alebo tance drakov (neviem či správne prekladám, slovenčina je veľmo krkolomný jazyk, takže v originále dragon dances). Číňania si rôznymi spôsobmi na seba privolávajú prosperitu a peniaze atď a dragon dance je jeden zo spôsobov, aj keď v súčasnosti už asi len súčasť folklóru. Dragon dance spočíva v tom, že pár mladých ľudí za navlečie do dračieho kostýma, chodia kade tade a robia strašný rámus, aby ich všetci počuli. Pokúsim sa tých drakov cez víkend nafotiť a pridať fotky, lebo tento víkend je samotný Čínsky Nový Rok.

3. Jámsinguje sa - jámsing je niečo ako slovenská hra na "pi kým vládzeš, ale nezabudni si pripiť" takže naše na zdravie a malé poháriky sa prevracajú do seba (Sme si s Číňanmi veľmi podobní, že?.)

4. Gemblovanie (gambling) - Číňania radi hrajú počas sviatkov poker a iné hry popri jámsingovaniu. Momentálne je v Singapure sponzorom Čínskeho Nového Roka Tiger (lokálne pivo, ktoré mimochodom práva pijem a je dosť slabé, ale veľmi mi chutí len ho Slováci tu pijú ako vodu). Ak si teda nakúpite dosť plechoviek piva, dostaneme k tomu aj poker karty, ktoré tiež mám, aby som naplno vychutnala všetky krásy Čínskeho Nového Roka v nadchádzajúcich dňoch. Poker hrať neviem, ale treba sa lokalizovať, tak sa lokalizujeme ako sa len dá.

5. Veľa sa je...presne ako u nás na Vianoce len tu sa jedia nudle (noodles), ktoré niektorí pred jedením ešte párkrát vyhodia do vzduchu.

6. Želá sa všetkým Gong Xi Fa Cai - čiže veľa prosperity.

7. Dáva sa ang pow (čítaj angpau) - to sú prosím červené obálky (v súčasnosti už komerčne poznačené logami firiem), v ktorých sa ďeťom a slobodným ľuďom dávajú peniaze. Číňania sú v tomto veľmi, praktickí - pred CNR minú peniaze na nové oblečenie a závesy, lebo keď sa rodiny raz za rok navštevujú, musíte dať najavo, že sa vám darilo v podobe nového šatstva a závesov alebo toho čo návšteva vidí a potom si nedávajú darčeky ako my na Vianoce, ale dávajú si obálky s peniazmi. (p.s. podobne sa to robí aj na svadbách, žiadne darčeky, iba peniaze a minimálne dvojnások toho, čo rodinu budete stáť - Nuž Číňania v sebe nezaprú podnikateľského ducha)

8. A všetko to uzatvárajú mandarínky - ak idete ku niekomu na návštevu musíte priniesť minimálne dve mandarínky, pretože tie sú symbolom prosperity a tak všade môžete vidieť kopec výzdob v podobe mandarínkových stromov a mandarínky sa predávajú na krabice - veľké krabice. (Len pre zaujímavosť sme si kúpili krabicu mandariniek - strašne krásne a chutné, 4kg sme zjedli na posedenie a stálo nás to asi 60SKK, neviem posúdiť či je to veľa alebo málo, ale boli božské, tak dúfam, že budeme mať habadej prosperity budúci rok)

No samozrejme sa čítajú horoskopy a konzultujú feng shui majstri, že čo môžete a čo nemôžete budúci rok robiť, ale to je tak samozrejmá súčasť života ako fakt, že 90% Číňanov verí na duchov a nikdy s nimi radšej na túto tému nažartuje, lebo sa fakt vystrašia, ale o tom inokedy.

Takže šťastné a veselé.....

Daša Alexyová

Daša Alexyová

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovenka (rozumej národnosť a nie pohlavie), ktorá je hrdá na to, že je Slovenka a ktorá rada chodí kade tade po svete, aby mohla o Slovensku a Slovákoch ľuďom hovoriť. Zoznam autorových rubrík:  SingapurMalajziaNextLogicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu