Vo väzení, tentokrát v Singapure

Stále som strašne túžila navštíviť basu v Singapure - teda táto inštitúcia si také slovo nezaslúži. Je to skôr také pravé nápravno výchovné zariadenie s veľmi dobrou ochranou, kde občas (často) bičujú väzňov a tých menej šťastných aj vešajú. Po tom, ako som v Singapure zažila popravu Austrálčana, ktorý pašoval drogy, som sa am chcela ísť veľmi pozrieť a túto sobotu sa mi naskytla príležitosť. Nič som neukradla, ani s mariškou ma nechytili (za to sa tu chodí do basy na 2 - 4 roky mimochodom), len sme sa s našou firmou zapojili do programu, ktorý sa volá SCORE. SCORE je veľmi obdivuhodná iniciatíva singapurskej vlády, ktorá nezabudá ani na vzdelávanie a zmyslupný život väžňov, aby ich naozaj prevychovali na občanov hodných Singapuru (takých, ktorí ani žuvačku nevypľujú na zem - za čo je tu pokuta SKK10,000).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Takže v rámci SCORE založili viacero oddelení a niečo ako firiem (koncept social enterprise, ktorý je mojím veľkým vzorovým konceptom firmy a rada by som aj našu firmu premenila na niečo viac sociálne aj keď so ziskom) - vo väžení majú pekáreň, záhradky, čistiareň a mnoho ďalších prác o ktoré môžu väzni (toho najmenšieho stupňa) aplikovať prostredníctvom väzenského Intranetu (p.s: vo väzení majú broadband :o)). Vo väzení je teda aj klasické HR a recruitment oddelenie, kde sa spracuvávajú tieto veci a najlepší kandidáti dostanú prácu (p.s. platia dane a tým štát zarába, štát je tu veľmi prechytralý) ale minimálne peniaze naozaj obdivuhodne alokuje. Mnohí väzni majú po výkone trestu lepšie skills ako tí tam vonku, pretože v rámci sociálnej contribution ich chodia trénovať experti v mnohých oblastiach naozaj z veľkých firiem. Ako koncept je to fakt super a až teraz viem, kto pečie chlieb, ktorý denne jeme :o).

V rámci SCORE založili minulý rok nové oddelenie SDM (digital media centre), kde pracuje 36 väzňov. Robia dizajn, branding, programujú, robia videá, majú fakt super mašiny z prípevkov a od vlády, majú svojich copywriterov (všetko väzni čo slúžia minimálne 2 roky, aby nebol vysoký turnover :o) Majú pár výhod v porovnaní s normálnou firmou - nemusia sa báť, že im zamestnanec po zaučení odíde :o). Samozrejme majú aj limity ako že väzni väčšinou nemali IT vzdelanie v minulosti a kedže nemajú nejakéhjo lídra nad sebou tak všetko čo robia sa naučili sami z knižiek a z limitovaného prístupu na Internet. Tí chlapíci sa fakt snažia - veď inak by 22 hodín len sedeli v cele a nič nerobili, takto sú ochotní pracovať nadčasy a učiť sa.

Prečo sme tam išli my - pretože potrebujú trochu smeru a tréningu, s tým im pomôže Peter. Asi bude v base častý hosť. Ja ich zasa budem prezentovať a dohadzovať im nejaké projekty. Nebude to ľahké, pretože priamo s nimi nemôžeme hovoriť, akákoľvek life komunikácia je zakázaná, čo je v IT biznise dosť problém ale keďže sú super lacní tak na menšie projekty budú viac než ideálni. Je to naozaj win win situácia pre všetkých.

Nuž, ale zážitky z basy samotnej - 3 týždne schvaľovali či nás tam pustia :o), ale keď sme už boli dnu stálo to za to. Maximálna bezpečnosť, všetky mreže vo vnútri sú riadené centrálnym počítačom, všetci väzni majú na sebe čípy (niečo ako majú produkty v sklade, aby ste ich potom ľahšie našli) a keď ich niekto hľadá cez rozhlas prostredníctom čísla, tak si to oskenujú na takých skeneroch na stene a tak vždy vedia, kde je ktorý väžeň, špeciálne tí zo SCORE lebo oni majú celkom voľný pohyb v rámci svojich firemných priestorov.
Inak ak sa chcete stretnúť s väzňom, môžete si booknúť stretnutie on line a buď vyžiadať osobné stretnutie alebo videokonferenciu. To bolo zaujímavé akí sú high tech ešte aj vo väzení. Väzni si sami naprogramovali aj databázu väzňov. Celý deň bol vcelku humorný.
Ja som ako jediná deva zo skupiny dostala aj špeciálny alarm, keby sa náhodou niekto o niečo pokúsil, lebo ževraj niekorí väzní sú naozaj experti a nikdy nevieš čo vymysia a my sme boli v jednej miestnosti s 20 naraz.

Mimochodom najväčšia sranda bola, že ani jeden z nich nevyzeral ako nejaký delikvent - takže ponaučenie aj učiteľ matematiky môže robiť zlé veci. Škoda, že som sa nemohla pýtať čo urobili. Zistila som len pár - napr. jeden amík tam sedel za nejaké obchodné podvody (teraz manažoval admin department v SDM vo väzení), ďalší kupoval filmy - načapali ho s mariškou niekde, atď.

Veľmi zaujímavý deň a teším sa na ďalšie návštevy. Vždy je dobre mať kámošov v base nie?

Daša Alexyová

Daša Alexyová

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovenka (rozumej národnosť a nie pohlavie), ktorá je hrdá na to, že je Slovenka a ktorá rada chodí kade tade po svete, aby mohla o Slovensku a Slovákoch ľuďom hovoriť. Zoznam autorových rubrík:  SingapurMalajziaNextLogicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu