Pôvodne avizovaný termín 14.9.2011 sme z organizačných dôvodov /zdržanie pred budovou ZMOS-u/ presunuli presne o týždeň neskôr na 21.0.2011.
O dva týždne neskôr /5.10. 2011/ sa bude konať pochod ľudí ,ktorí žijú v susedstve rómskych osád. V tomto blogu uvediem len bližšie informácie týkajúce sa Rómskeho pochodu. Pochodu susedov sa budem venovať v inom texte, ktorý bude uverejnený samostatne.
Pri predbežných konzultáciách o pochode /napríklad v osade v Plaveckom Štvrtku/ som si všimol zaujímavú skutočnosť. Pri prvej našej návšteve sme oznámili len základné informácie o pochode. Rovnako sme oznámili, že prídeme o tri dni neskôr už s bližšími informáciami a aj s rómskou vlajkou. Zaujímavé bolo, že pri našej nasledovnej návšteve nikto z domácich nehovoril o rómskom pochode, ale o cigánskom pochode. Takže vlastne sa to pokojne môže volať aj cigánsky pochod Bratislavou a bude to vlastne prvý takýto pochod v Bratislave.
Ďalšie otázky ľudí z osady sa týkali ich bezpečnosti. Na to sme odpovedali, že celá akcia je ohlásená podľa všetkých pravidiel, takže tak, ako majú Rómovia často krát „hrôzu" z policajtov, ale najmä z extrémistov, tak sme sa im snažili vysvetliť , že tento krát, ak tam budú policajti, tak kvôli tomu, aby dozerali na poriadok a kvôli tomu, aby celá akcia prebehla pokojne.
Zmyslom tejto akcie ako aj akcie, ktorá sa bude konať o dva týždne neskôr, je upozorniť kompetentných, aby sa problémy, ktoré vznikajú pri vzájomnom spolunažívaní začali už skutočne riešiť.
Chlebíčkov po všelijakých nákladných konferenciách už bolo zjedených dosť.
Na miestnom úrade Staré Mesto, na území ktorého sa bude pochod konať, bolo uskutočnené stretnutie so zástupcami mesta. Stretnutia sa zúčastnili aj zástupcovia štátnej a mestskej polície. Vyjasňovali sa tu bližšie podrobnosti celej akcie za účelom toho, aby mala nerušený priebeh. Prednosta mestského úradu pán Šovčík vyjadril určitú obavu z predpokladaného počtu účastníkov, nakoľko v súčasnosti prebiehajú stavebné práce v blízkosti budovy Parlamentu a z toho dôvodu môžu nastať priestorové komplikácie.
Po zvážení týchto okolností sme upravili predpokladaný počet účastníkov na 500 ľudí. To znamená, že pre tento počet účastníkov zabezpečíme logistiku a podporu na to, aby sa mohli pochodu zúčastniť.
Historicky prvý krát boli na Slovensku vyrobené rómske vlajky s poradovými číslami. Vlajky sa budeme snažiť dať ľuďom, ktorí majú v rámci svojej komunity autoritu a s ktorými budeme vedieť operatívne komunikovať počas konania celej akcie. Dúfame, že v prípade pochodu Rómov cez Bratislavu budú ľudia ohľaduplní, veľkorysí a tolerantní k účastníkom pochodu.
Totiž to, ono nám nič iné ani nezostáva, iba vedieť vedľa seba žiť a snažiť sa nájsť spôsob vzájomnej komunikácie. Ideálne to nebude, taký naivný tu nie je nikto, ale musíme hľadať spôsob, ako spolu vychádzať.