V polovici novembra minulého roka kanalizačné poklopy na Prievozskej ulici v bratislavskom Ružinove po ohlušujúcom výbuchu „dostali krídla“ a len vďaka šťastnej náhode pri tejto explózii nikto nezomrel ani sa nezranil. O dva mesiace po tejto detonácii vyletel do povetria dom v Balogu nad Ipľom, táto udalosť však skončila tragickejšie – v ruinách zahynula 89–ročná starenka.
Čo majú spoločné „levitujúce“ poklopy v Bratislave a výbuch domu na juhozápadnom Slovensku? V oboch prípadoch sa za pravdepodobnú príčinu udáva únik plynu. V Bratislave sa plyn nahromadil v kanalizačnom systéme a potom stačilo ak, napríklad, nieto odhodil do šachty ohorok cigarety... Kde sa tam však nabral plyn, keď nebolo počuť, žeby plynári vedeli o nejakom úniku? Aj keď vyšetrovanie príčin oboch výbuchov pokračuje, treba rátať s ešte jednou možnosťou, a to, že plyn sa na povrch dostal z hlbín podzemia. Bratislava, hlavne jeho stredná a východná časť, rovnako ako aj Balog nad Ipľom, ležia na ložiskách zemného plynu.
Prvé čo vám po týchto riadkoch napadne, je – odkiaľ mám túto informáciu. To je názor prútikára. Ak patríte medzi tých, ktorí neveria ničomu, čo nie je vedecky podložené, nemusíte veriť. Ak by ste chceli exaktne overiť a potvrdiť alebo vyvrátiť túto indíciu, ani veda by vám do toho nevniesla úplné jasno. Pretože bez prípadného prieskumného vrtu ani seizmický či iný povrchový prieskum nedokáže na sto percent určiť podzemné ložisko zemného plynu či ropy. Či už ste náchylní tomu veriť alebo nie, neurobíte žiadnu chybu ak budete svoje príbytky dobre vetrať.
Nechajme však úvahy v predošlom odseku bokom a aj keď nechcem nikoho strašiť horormi ani poplašnými správami, pokúsme sa vžiť do možnosti, že po nejakom čase sa prešporským poklopom zachce znovu lietať (a nemuselo by to dopadnúť ako len nejaká hlučná šou bez ľudských obetí) alebo v Balogu nad Ipľom vyletí do neba ďalší dom a geológovia potvrdia pod mestom i pod dedinou ložisko zemného plynu. Čo potom? Pokúsia sa ťažiť zemný plyn priamo v zastavanej oblasti? To by obyvateľom istotne bolo proti srsti a ekologickí aktivisti by navzdory energetickej kríze zatrúbili do boja za zelené Slovensko. O ekológii ani o geológii toho veľa neviem, no vŕta mi v mysli otázka, či by prípadná ťažba v meste zhoršila životné prostredie obyvateľov alebo naopak? Možno sa mýlim, no ak by sa po niekoľkých rokoch ťažby znížil tlak plynu v podzemí, mohlo by to viesť k zníženiu jeho výronov na zemský povrch a usadzovaniu v budovách, kanalizácii či únikov do vzduchu...