Koncom Januára svetové média rozšírili správu o stratenej radioaktívnej kapsule počas 1400 km transportu na diaľnici v Západnej Austrálii. Pre lepšiu predstavivosť je to vzdialenost ako z Banskej Bystrice vzdušnou čiarou do Londýna. Drobná ale extrémne nebezpečná vecička v podobe valčeka veľkosti 8x6 mm, (používaná v banskom priemysle ako komponent zariadenia na určovanie množstva železa v hornine) podľa odborníkov mohla človeku pri kontakte spôsobiť nielen popáleniny či nemoc z ožiarenia ale dokonca aj rakovinu. Podobný pripad sa stal v roku 1999 v Peru, kde stratenú kapsulu nasiel robotník, strčil si ju do zadného vrecka a následne na to doplatil tak, že mu museli amputovať nohu.
Viaceré slovenské média správu prevzali 31. Januára, keď hektické a zúfalé hľadanie, do ktorého bolo zapojených mnoho tímov hasičov, bezpečnostných, záchranných, policajných, zdravotníckych i armádnych zložiek vyzbrojených najmodernejšou technikou, trvalo už päť dní.
Ďalší deň, 1. Februára, nasledovala správa o najdení kapsuly.
Viete, čo sa udialo medzi týmito dvoma správami?
Nejaký zvedavec z východného Slovenska si otvoril zemepisný Atlas, sústredil sa na 12000 km vzdialenú Austráliu a ukázal na jedno miesto neďaleko mesta Newman. Banskej spoločnosti Rio Tinto, ktorá je majiteľom tohto zariadenia, o 16:35 stredoeurópskeho času (23:35 West Australian Time) poslal email s prílohou, kde na mape bolo červenou značkou zvýraznené miesto, kde sa kapsula nachádza. Nájsť túto vec bolo potom pre pátračov hračka. Keď nasledujúci deň, 11 a pol hodiny po tejto správe kapsulu našli, austrálski predstavielia vyhlasili, že nájsť takúto miniatúrnu vec na takej obrovskej trase bol doslova zázrak podobný nájdeniu ihly v kope sena.
Teraz je správa kompletná.