Cesta do Lisabonu

Lisabon, hlavné mesto Portugalska, je v jadre celkom malé polmiliónové mesto. Celá metropolitná oblasť okolo Lisabonu však zahŕňa tri milióny obyvateľov a mestská zástavba sa rozprestiera na desiatkach kilometrov štvorcových. Strávili sme tam príjemné dva dni pri našej ceste po južnom Portugalsku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Lisabon je jedným z najdlhšie osídlených miest v Európe, je dokonca ešte starší ako Rím, Paríž či Londýn. Pochopiteľne - ideálna poloha v ústí rieky Tagus v obrovskom zálive z neho činila strategicky významný bod. Lisabon je najväčším mestom na pobreží Atlantického oceánu a jediným hlavným mestom na jeho pobreží.

Ide o zďaleka najbohatší región Portugalska. Síce už zďaleka nie tak bohatý ako v dobách koloniálnej slávy Portugalska, kedy do krajiny prúdilo zlato z Brazílie a ďalších kolón, ale široké bulváry stále ešte dokážu nadchnúť. Šedivú slávu spoznáte na detailoch budov - vývesných štítoch, oprýskaných omietkach, zabarikádovaných vchodoch niektorých domov.

Napriek tomu je dodnes Lisabon jedným z najobľúbenejších cieľov turistov, rovnako ako celé Portugalsko. Mesto totiž má mnoho čo ponúknuť, vrátane hier a zábavných udalostí, ale najmä s ohľadom na pamiatky. Sú tu významné múzeá, napríklad Múzeum elektriny!

Mesto sa delí na niekoľko častí - Alcantara, Alfama (najstaršia časť Lisabonu s jasne viditeľnými maurskými vplyvmi), Bairro Alto, Baixa ("Baicha" - srdce mesta s námestím Praça do Comércio kde nájdete aj sochu kráľa Jozefa I.), Belém (pár kilometrov od centra, pri rieke, odkiaľ sa slávni portugalskí moreplavci vydávali na svoje objavné cesty), Chiado, Estrela a Parque das Nações (najnovšie časť Lisabonu).

Cestovateľom ponúka Lisabon maximálne prívetivú tvár. Keď budete chvíľu hľadať a všímať si cedule na domoch a v uliciach, ľahko nájdete lacné ubytovanie v hosteli (trebárs aj za 15 euro na noc). Najesť sa potom môžete v ktoromkoľvek z tisíc malých obchodíkov - prakticky všade sú v ponuke čerstvé ryby a predovšetkým miestna sladká pochúťka z Belému, tzv Pastéis de Belém [pastyš)

Róbert Altof

Róbert Altof

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

tichá voda, ktorá brehy nemije Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu