Ide o prvú kampaň na Slovensku, ktorá sa zameriava osobitne na problematiku sexuálneho násilia. Upozorňuje na skutočnosť, že najčastejšie sa terčom sexuálnych útokov stávajú dievčatá a ženy, nezabúda však ani na chlapcov a mužov, ktorí zažili sexuálne násilie.
Mojou motiváciou napísať tento článok a zamyslieť sa nad násilím páchaným na ženách bolo to, keď som dnes na zastavke počula (nechtiac) rozhovor dvoch kamarátok. Jedna žena hovorila, že je pod psychickým tlakom od svojho muža a rozmýšla nad tým, že ho opustí. Jej kamarátka jej odpovedala, nech nerobí hlúposti, nech to vydrží, veď ona je nezamestnaná a pri ňom sa má aspoň dobre. Má všetko čo potrebuje. Ale za akú cenu? Je nemysliteľné, aby niekto v tejto dobe žil vo vzťahu, v ktorom trpí. Keď som počula tieto dve ženy rozprávať o tom, ako je jedna z nich finančne závislá od svojho partnera a teda sa nachádza pod ekonomickym tlakom, je na nej páchané ekonomické násilie, začala som sa o tento problém viac zaujímať. 38 percent sexuálneho násilia na ženách je páchané ich aktuálnym partnerom a 88 percent je páchané osobami, ktoré tie ženy poznajú - môže to byť niekto z rodiny, kolega, bývalý priateľ. Navonok a pred širšou spoločnosťou môže tento človek častokrát vyzerať ako veľmi fajn osoba a ženám preto neverí ani blízka rodina. To čo sa deje za dverami nikto nevidíme, preto je nevyhnutné takýmto ženám veriť.
Každé sexuálne obťažovanie je prejavom moci. Vždy keď idem sama nejakou opustenou ulicou a oproti mne ide muž, cítim v ňom určitú hrozbu. Tak veľmi sa bojím toho, že mi nejaký cudzí muž môže zobrať niečo, čo si šetrím len pre môjho budúceho manžela. Len tak. Pretože môže. Pretože sa cíti tak, že drvivá väčšina žien by nad ním nemala prevahu, teda moc, ktorá by síce mala byť už v našej civilizácii anulovaná, ale nie je - ženy to dobre poznajú, ale poznajú to aj muži? Považujú svoju už historicky a spoločnosťou akceptovanú zabudovanú prevahu za takú samozrejmosť ako napríklad dýchať vzduch. Nepremýšľajú o nej, hoci mnohí si ju každý deň potrebujú overovať a dokazovať.
V mojom okolí sa pohybuje veľa dievčat, ktoré priviedli na svet deti vo veľmi mladom veku. Vo veku, kedy som aj ja sama pochybovala, či sa dokážem postarať sama o seba, nie to ešte o další život, ktorý by bol závislý len na mne. Hlavnými cieľovými skupinami kampane sú mladí ľudia, ženy a muži vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí sú voči sexuálnemu násiliu veľmi zraniteľní, ale ho vo veľkej miere aj tolerujú. V tomto prípade platí, že je jedno, či ste spolu strávili celý večer odmietnuť môžeš kedykoľvek.
O sexuálnom násilí sa v našej spoločnosti doteraz takmer verejne nerozprávalo a navyše sa často mlčky toleruje. Takmer polovica ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za istých okolností ospravedlniteľný. V zásade sa iste všetci zhodnú na tom, že znásilnenie je mimoriadne závažný zločin, ktorého páchatelia si zaslúžia potrestanie a obete zasa musia dostať potrebnú pomoc, skutočnosť však vyzerá inak. Na vine sú rôzne mylné presvedčenia, ako aj nedostatočná informovanosť širokej i odbornej verejnosti o špecifikách tohto typu násilia a jeho následkoch. Stále fungujú všeobecne rozšírené mýty, že to žena „chcela“ alebo že „si to zaslúžila“. Mýty odporujú faktom: veď nikto nechce zažiť násilie ani si ho nikto nezaslúži.
Vytáča ma, keď si aj dievčatá medzi sebou hádžu polená pod nohy: “Znásilnil ju? Na diskotéke? Koledovala si.” Prečo častokrát považujeme sexuálne násilie za ospravedlniteľné? Bez jej súhlasu to nie je sex, ale znásilnenie.
Niketoré informácie spomínané v tomto článku sú čerpané zo stránkywww.zastavmenasilie.gov.sk, kde sa nachádzajú aj bezplatné linky alebo sekcia poradňa. Je toho určite ešte veľa, čo som nepovedala, ale tu nájdete všetky údaje.