Public domain – inštitút amerického autorského práva

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Americký právny systém pozná pojem „Public Domain“ (v preklade „verejná oblasť“). Dielo patriace do Public Domain možno definovať ako dielo, ktoré nie je chránené autorským právom a ktoré môže každý voľne používať. Dielo sa stane súčasťou Public Domain napríklad:

1. ak jeho vytvorenie bolo financované z verejných zdrojov,

2. ak sa autor rozhodne, že dovolí každému subjektu voľne používať toto dielo bez nároku na jeho ďalšiu ochranu,

3. ak uplynie doba trvania majetkových práv autora. 

Treba si uvedomiť, že americké autorské právo pred 26 rokmi nechránilo autora, ak si tento na svoje dielo nedal značku © so svojim menom a rokom prvého zverejnenia. V súčasnosti sú však autorské diela chránené aj keď tieto údaje neobsahujú. Diela vydané pred rokom 1923 spadajú úplne do Public Domain, nakoľko autorské práva k nim vypršali. Diela publikované po roku 1923 do roku 1977 sú v Public Domain, iba ak neobsahujú značku © s menom autora a rokom prvého zverejnenia. Ak bolo dielo vytvorené 1.1.1978 a neskôr, je dielo chránené len ak je zachytené na hmotnom podklade.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenské autorské právo inštitút Public Domain nepozná. Autor sa nemôže vzdať svojich autorských práv. Môže iba s konkrétnymi osobami uzatvoriť bezúplatnú licenčnú zmluvu na ľubovoľné použitie diela. Voľné dielo v zmysle slovenského Autorského zákona možno do istej miery stotožniť s Public Domain, lebo tu dochádza k vypršaniu práv preto, lebo autor nemá dedičov alebo jeho dedičia autorské práva odmietli. Pri audiovizuálnom diele sa doba trvania majetkových práv počíta odlišne (všeobecne je to po dobu života autora a 70 rokov po jeho smrti). Pri filme sa však počíta od smrti posledne žijúcej osoby z týchto osôb: režisér, scenárista, autor dialógov, skladateľ pôvodnej hudby. Po uplynutí tejto doby sa stávajú diela voľnými. 

SkryťVypnúť reklamu

Zo známejších zahraničných filmov patrí do Public Domain napríklad Upír z Nosferatu z roku 1992, alebo Traja mušketieri z roku 1921.  

Záverom konštatujem, že nie všetko čo je na internete patrí do Public Domain. Preto tento  článok venujem 2 osobám, ktoré ma vyhodili z jedného fóra na internete, kde používali autorské diela bez súhlasu ich autorov. Ako dôvod uviedli, že všetko čo sa nachádza v prostredí internetu je de facto Public Domain = verejné vlastníctvo a teda môžu si s danými dielami robiť čokoľvek.

Alžbeta Misová

Alžbeta Misová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nikto, ktorý bude niekým. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu