Memorandum národa slovenského.

Písmo: A- | A+

Po dnešných slávnostiach v Martine, ktorými sme si pripomenuli 160. výročie Memoranda národa slovenského sa mi chcelo smiať a plakať zároveň.

Už pri vstupnom rozhovore s prítomnými som sa dozvedel, že slávnosť mala „mať komorný nádych“ pre pandemické opatrenia, jej otvorená propagácia bola nedoporučovaná.

Chápete, zvoláte oslavu, na ktorej sa prišli priživiť naše vládne hyeny a ešte aj jej vyhlásenie bolo v podstate tajné. Neveril som vlastným očiam, že cirkus okolo nášho najvýznamnejšieho pozdvihnutia hlavy a vyjadrenia odporu proti utláčaniu tvorilo viac predstaviteľov ako divákov. Okrem trápneho divadla, kedy nevedeli rečníci, či si rúško dať, alebo nedať pri tejto akcii v exteriéri, čo by mohlo byť dnešnou modernou verziou Hamleta, ho z prihliadajúcich nemal nikto.

V prvom rade by som chcel poďakovať Matici slovenskej, že sa rozhodla za tak nepriaznivých podmienok zorganizovať takúto akciu. Jej predseda JUDr. Gešper hrdo, smelo a bez rúška, či pomocných poznámok vysvetlil dejinné súvislosti nápadne pripomínajúce súčasnosť, ak ste si za Uhorsko dosadili EU. Škoda, že rozprával až po nudnom prejave predsedu parlamentu, ktorý s náhubkom a slnečnými okuliarmi ledva prečítal, čo mu napísali. Či tomu aspoň trochu rozumel, netuším, jeho rozhovor pre médiá vám dá jasnejšiu odpoveď. Hoci spomínal vo svojej reči vrchol, tentoraz ho nikomu nepriniesol. Chabý potlesk jeho osobnej stráže to nedokázal zakryť.

Naopak vrcholom sarkazmu bolo vystúpenie pracovníčky ministerstva kultúry, lebo zrejme ministerka nemala odvahu po tom, ako sa verejne pýtala, či má Matica dnes ešte význam a výrazne jej navrhovala okresať financie. Na akciu sa zrejme nestihol dostaviť najväčší národniar ex predseda parlamentu alebo chlapci v zelených tričkách.

Naša prezidentka volá po vzdaní sa národnej suverenity v prospech EU, ale vládny činitelia sa ukazujú na takejto akcii pripomínajúc si požiadavky za autonómne spravovanie nášho životného priestoru.

Ako tomu potom má bežný občan rozumieť?

P.S. Keďže som sa zrejme dostal do nemilosti SME kritikou nesprávnej osoby, nenájdete ma už na prednej strane výberu blogov, ale musíte si kliknúť na všetky články. Alebo si dajte upozornenie na moje nové články, ak sa vám tie doterajšie páčili. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu