Konzervatívci sú brzdy

Žijeme v postfaktuálnej dobe, v ktorej nezáleží na faktoch, číslach, grafoch a objektívnej pravde, ale ohadzujeme sa vlastnými názormi, akoby to bolo stelesnené zlato.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Viera je komplikovaná vec, ale ak jej koncept postupne rozmeníme na drobné, dostaneme sa k tomu, že viera je o tom, vedieť odpoveď skôr, ako sa vôbec položí otázka a v tom vlastne tkvie celá podstata dnešného konzervativizmu (nielen) na Slovensku.

Treba si uvedomiť, že nie je v záujme konzervatívcov dostať sa nejakým procesom diskusie, vedeckou metódou atď. k určitému konkrétnemu výsledku, ktorý by sme potom aplikovali v politickom riešení pre zlepšenie života ľudí, nie, oni diskutovať nechcú, práve naopak. V skutočnosti chcú a potrebujú čo najviac a čo najefektívnejšie sabotovať konštruktívnu diskusiu a zahlcovať ju nepodstatným komunikačným šumom, dávno prekonanými témami, neúprimnými praktikami ako odvracanie od témy (strawman), diskriminácia konkrétneho hlásateľa návrhu na zmenu (ad-hominem urážlivé útoky na osobu), tieto všetky metódy blokujú akýkoľvek pokrok a radikálne premýšľanie o svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohli by sme sa baviť o výskume umelej inteligencie a jej využití v medicíne (liečba rakoviny), v justícii, v automatizácii procesov, ale my sa bavíme o tom, či aj ľudia inej farby pleti majú patriť do našej spoločnosti. Mohli by sme sa baviť o konkrétnych riešeniach klimatickej zmeny, ale my sa bavíme o tom, či vôbec nejaká zmena existuje, a keď sa už nedá ubrániť táto pozícia, tak sa uchýlime k polemike, či je vlastne spôsobená ľudskou činnosťou, akoby sme sa nemali pokúšať prežiť, ak by aj náhodou nebola. Čo sa zdravému mozgu zdá byť absurdné, je pre konzervatívca úplne normálne a legitímne. Mohli by sme sa baviť o zlepšení zdravotníctva, školstva a podporu mladých rodín na Slovensku, ale bavíme sa o tom, či ženy majú mať právo na rozhodovanie o svojom tele. Tieto všetky príklady sú prelínané jednou spoločnou niťou, sú spiatočnícke, primitívne a dávno prekonané, ale hlavne: napriek tomu sa omieľajú vo verejnom diškurze stále dookola, aj keď sa vyčerpávajúco „raz a navždy“ vysvetlia odbornou vedeckou komunitou, pretože sú znova a znova rozdúchavané mocnými konzervatívnymi silami. Viete si predstaviť, aký pomalý by bol progres vedy, ak by sa vedci na medzinárodných konferenciách dodnes hádali, či gravitácia skutočne existuje?

SkryťVypnúť reklamu

Konzervatívci sú brzdy

Verejný diškurz nie je neobmedzený priestor, táto informácia je majstrom propagandy známa už od druhej svetovej vojny (pravdepodobne ešte skôr), kedy namiesto dešifrovania nepriateľských komunikačných kanálov bolo ľahšie a efektívnejšie zahltiť im priestor nonsensom (white noise) a znemožniť im tak používanie vysielačiek na danej frekvencii. Tento poznatok sa používa dodnes v médiách a v politických kampaniach, je verejným tajomstvom, že konzumenti nedokážu stráviť priveľa informácií naraz, takže sa musia deklarovať dve-tri nosné témy, ktoré zarezonujú s obyvateľstvom a cieľovou skupinou. Prirodzene sa spravidla vykryštalizuje hlavná téma/pointa a ostatné sú vedľajšie, síce podporné, ale už nie tak dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

Preto najľahšie je spustiť masívnu antikampaň, aká bola napríklad vyprodukovaná proti Hillary Clinton, lebo keď sa zo všetkých strán na nás chrlí negatívna agenda, nemáme šancu dostať sa k tým dobrým veciam - k jej navrhovaným konkrétnym riešeniam a opatreniam. Pamätáte sa na nejaké body jej programu? Alebo pamätáte sa na nejakú pozitívnu Trumpovu kampaň? Ten je tak neschopný reflektovania v dobrom svetle, že sa jeho PR tím a republikáni zamerali výhradne na naratív, že veď to mohlo byť aj horšie (fundamentalista Mike Pence, viceprezident USA), že vlastne nie je až taký hrozný a hlavne, že alternatíva je iba „Killary“ Clinton a to už je lepšie fakt čokoľvek. A samozrejme hneď vzápätí vložili maximum úsilia už len na jednu kartu: diskreditáciu oponenta.

SkryťVypnúť reklamu

Takže z toho všetkého vyplýva očividná vec: konzervatívci sú brzdy. Ale pozor, konzervatívne prúdy sú z definície silné, veď majú za sebou bohatých ľudí pri moci, ktorí dnešné nastavenie meniť nechcú a tiež nestrpia, aby sa pochybovalo o správnosti ich systému (už otvorene priznávajú, že kapitalizmus dokonalý nie je, ale vraj sa ľudstvo na nič lepšie nezmôže).

Jasné pomenovanie problému

Veľa príslušníkov mojej sociálnej bubliny mi bude tento text vyčítať a snažiť sa ma presvedčiť, že toto nie je najlepšia stratégia, ako si získať priazeň najpočetnejšej skupiny na Slovensku, ale o to mi teraz nejde. Na diplomatické hranie na obe strany tu už máme centristické Progresívne Slovensko. Podľa mňa sme až príliš popustili uzdu vlastným názorom a právu na sebavyjadrenie a teraz, keď sa cirkev cíti opäť mocná a ticho podporovaná, si dovolila siahnuť na niečo, čo nemôžeme prijať - na práva žien a ich možnosť podstúpiť interrupcie. Tu je, milí priatelia, tá pomyselná hranica, za ktorú neustúpime, lebo presne tu sa rozhodne, či žijeme v klérofašistickom totalitnom štáte, alebo v demokracii.

Prestali sme sa zaujímať o pravdu, používať kritické myslenie, vnímať kontext. A to je podľa mňa podstatou problému konzervativizmu, veriaci tú pravdu už od samého začiatku ani nehľadajú, veď majú tú svoju, vedeli ju ešte skôr, ako sa vôbec mohli rozhodnúť premýšľať o nej a každý ďalší pokus o pochybovaní tej jednej veľkej pravdy je kacírstvo, hriech. Prestaňme konečne chodiť okolo horúcej kaše a rázne odmietnime pomýlené sektárske bludy. Je veľmi ťažké argumentovať proti niekomu, kto si myslí, že má na svojej strane Boha a tým pádom, že má určite na svojej strane aj pravdu. Nie. Nemáš nič. Máš na svojej strane doslova NIČ, absenciu čohokoľvek, ticho, nekonečné Božie mlčanie. A tvoj argument je rovnako slabý s Bohom, ako aj bez neho.

Róbert Andiľ

Róbert Andiľ

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Utopista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu