Práve prichádza tá najdôležitejšia časť - pracovný pohovor. Ako na pohovore zažiariť a získať vysnívanú prácu?
S nami o vás – Vaša profesijná história by mala byť spracovaná citlivo a precízne. Všetky údaje by ste mali vedieť aj z hlavy a ku každej udalosti vedieť povedať niečo viac. Uvedené vlastnosti podložiť príkladmi, a tak ako v životopise, ani naživo neklamať. Veľké medzery v životopise vyvolávajú v personalistovi nedôveru a môžu mať za následok zastavenie výberového procesu už v jeho počiatku. Pamätajte, že slovenský pracovný trh je veľmi malý, a tak sa môže stať, že ak niekto v životopise či na pohovore zaklame a personalista ho odhalí, môže si zabrzdiť svoju kariéru na dlhé obdobie.
Nie, nie a nie – pokiaľ sa to nevyžaduje, nepripájajte k životopisu fotografiu. Ak je fotografia žiadaná, použite úradnú – teda takú, ktorá je vhodná napr. na občiansky preukaz. Určite neposkytujte podobizeň v plavkách alebo z bujarej oslavy. Rovnako do životopisu ako kontakt nepatrí firemný e-mail a firemný telefón. Uvádzajú sa vždy súkromné kontaktné údaje.
Lož má krátke nohy – pri klamaní o dosiahnutom vzdelaní to platí obzvlášť. Získané diplomy a tituly sa vždy overujú a ak sa rozhodnete tieto informácie prifarbiť, budete rýchlo odhalení.
Referencie – Pripravte si vopred kontakt, ktorý na požiadanie poskytnete, aby si váš potenciálny zamestnávateľ mohol na vašu prácu vyžiadať referencie.
Pre koho a čo - Dôležitou súčasťou prípravy na pohovor je rešerš. Zistite si všetky dostupné informácie o firme, o nadriadených, o všetkom, čo nejako súvisí so spoločnosťou, ktorej súčasťou sa chcete stať. Tiež sa uistite, že viete, o akú pozíciu ide a či ste na ňu dostatočne kvalifikovaný.
Precvičte si jazyk - Aj keď zamestnávateľ uvádza, že pohovor bude v slovenčine, pripravte sa na to, že personalista môže kedykoľvek, a to aj bez predchádzajúceho upozornenia, prejsť do cudzieho jazyka, aby si overil, že jazykové znalosti, ktoré uvádzate v životopise, zodpovedajú realite. Často sa totiž stáva, že uchádzač preceňuj svoje schopnosti. Uchádzač o prácu v životopise uvádza jazyk na úrovni pokročilý, avšak na pohovore nie je schopný odpovedať ani na konverzačnú otázku ohľadom koníčkov.
Pohoda, klídek a … - Na pohovor zvoľte primerané oblečenie a celkový výzor. Nezabudnite však – dobre musíte nielen vyzerať, ale sa aj cítiť. Košeľa, ktorá vás škrtí či príliš úzka sukňa vám na pohode určite nepridajú.
Ako, čo, kde, kedy a prečo? - Existuje veľké množstvo otázok, ktoré sa vás môže nový potenciálny zamestnávateľ spýtať. Sú však také, ktoré sú všeobecne známe a na tie by ste mali mať jasnú odpoveď. Svedčí to o vás, o tom, že viete čo chcete a aj o vašej pripravenosti. Top štyri otázky, na ktoré si odpovedzte pred pohovorom ešte doma:
Kde sa vidíte o tri, päť rokov? Zamestnávateľ ocení úprimnosť, ale zároveň očakáva, že ste ambiciózny človek. Touto otázkou veľmi rýchlo odhalí, či ste zapálený pre vec, alebo je pre vás táto firma len prestupnou zastávkou.
Aké sú vaše slabé stránky? Klasická otázka na pohovoroch. Otázka je zameraná na vašu sebareflexiu. Nemusíte sa hneď priznávať ku všetkým slabostiam a chybám, ale zároveň sa netvárte, že žiadne nemáte. Najvhodnejšie je uviesť také nedostatky, o ktorých viete, že sú pre zamestnávateľa prínosom – napríklad som perfekcionista a trvám na tom, aby každá vec bola urobená na 100 %; neviem odísť z práce, kým nemám všetky úlohy dokončené, a pod. Niekedy ma skutočne prekvapuje, čo sa z tejto otázky dozviem – napríklad, istý kandidát uviedol, že on slabé stránky nemá, ale chce popracovať na svojom tele, lebo to považuje za dôkaz pevnej vôle.
Prečo chcete pracovať pre našu spoločnosť? Na prvý pohľad chyták. Túto otázku vám však položia takmer na každom pohovore. Každý zamestnávateľ chce človeka, ktorý bude zapálený pre danú pozíciu a zároveň pre spoločnosť ako takú. Nechcú ľudí, ktorí sa na pohovor dostali “náhodou”. Vďaka predpríprave už viete o firme všetko, čo potrebujete. V odpovedi na túto otázku to môžete zužitkovať.
Chcete sa niečo opýtať? Nevinná otázka, však? V skutočnosti je však veľmi dôležitá – odhalí, či je kandidát pre novú prácu zapálený a má o ňu skutočný záujem. Pripravte si preto vopred niekoľko otázok, ktoré sa na záver pohovoru opýtate ako personalistu, tak aj vášho potenciálneho nadriadeného.
S úsmevom a načas – Na to, aby ste zanechali dobrý prvý dojem, budete mať len jednu šancu. Hneď od rána sa nalaďte na veselú vlnu a na pohovor choďte s úsmevom. Tvrdí sa, že pozitívne naladený človek pôsobí sympatickejšie. Vopred si tiež preverte miesto, kde sa pohovor koná a radšej si privstaňte, akoby ste mali prísť neskoro. Ak plánujete ísť autom, uistite sa, že budete mať kde zaparkovať. Ak to môže byť problém, zvoľte radšej taxík. Zdĺhavé krúženie po parkovisku vás zbytočne vystresuje a navyše neskorý príchod je veľmi zlým signálom. Nikto predsa nechce zamestnávať človeka, ktorý mešká už na prvé stretnutie.