
Keď som sa s priateľom prvýkrát zúčastnila (v domnienke - ako divák) súťaže v kosení "lucerky" ručnou kosou písal sa 06. máj 2017. Najprv som si myslela, že budem morálnou podporou pre súťažiaceho v kategórií do 60 rokov v rýchlostnom kosení políčka zarasteného lucernou o rozmeroch 5 x 10 m, ale akonáhle mi dal kosu do ruky so slovami: "Poď si to skúsiť," tak som kosu z ruky už nepustila. V tom momente som sa prvýkrát zúčastnila kosenia ručnou kosou v kategórií ženy, ktorého hlavnou úlohou je odkosiť políčko o rozmeroch 5 x 5 m.
Dozvedela som sa, že existuje SKoS - slovenský kosecký spolok, ktorý združuje nadšencov z celého Slovenska organizujúcich Slovenskú koseckú ligu pozostávajúcich z deviatich kôl. Každé kolo je špecifickým podujatím konajúcim sa v rôznych častiach Slovenska. Viac na http://kosci.sk/ Jednotlivé kosenia sú ukážkou zručností koscov a kosačiek všetkých vekových kategórii - detí, žien a mužov.
Podujatia nie sú len prezentáciou zručností koscov, ale aj prezentáciou pracovného, či krojového odevu obyvateľstva z čias, kedy sa v porovnaní s dnešnou dobou technických vymožeností, pracovalo prevažne manuálne, a dve zdravé ruky boli primárnym chlebíkom obživy rodín žijúcich na dedine. Súčasťou súťažného kosenia je typická atmosféra, počas ktorej sa chystá občerstvenie pre koscov a v sprievode ľudovej hudby a s úsmevom na tvári sa "zchasnuje" obživa pre zvieratá a pre človeka.
Ďalším pozitívnym aspektom týchto akcií je stretnutie sa väčšej komunity ľudí s podobnými názormi, kde starší mladším odovzdajú svoje skúsenosti a cenné rady z remeselnej, pracovnej, či osobnej oblasti života.
Pre mňa a mojich najbližších sa tento spôsob trávenia víkendov stal nielen súťažnou disciplínou, ale každodenným životným štýlom, pretože každý deň si spolu so svojou polovičkou čo-to odkosím :)
