Ohrozujeme mravnú výchovu detí?

Písmo: A- | A+

Rodičia žiakov Spojenej školy Novohradskej sa rozhodli podporiť požiadavky učiteľov. 504 z nich neposlalo tento piatok svoje deti do školy. Ohrozili tým ich mravnú výchovu, tak, ako tvrdí hlavná školská inšpektorka?

Za rozhodnutím rodičov neposlať v piatok svoje deti do školy stoja veľké emócie.

Súvisia s pocitom bezmocnosti a frustrácie. Školstvo, zdá sa, nie je zaujímavá téma pre žiadnu vládnu garnitúru. Naznačuje to aj fakt, že takmer žiadny z ministrov školstva sa na svojom poste dlho neohrial. Povedané ľudovo "niečo rozbabral a nechal tak".

Učitelia dlhodobo poukazovali na problémy v školstve a dožadovali sa systémových riešení. Žiaľ bez úspechu. Nakoniec sa zorganizovali a vyhlásili štrajk. Neštrajkovali všetci, určite z rôznych dôvodov: niekto skrátka nechce štrajkovať (čo treba samozrejme rešpektovať), niekoho tlačia finančné problémy a nemôže si to dovoliť a niekto sa bojí. Na to, aby sa zľakol, môže úplne postačovať zastrašujúce vyjadrenie podobného typu, ako dnes zaznelo z úst hlavnej pani inšpektorky.

Takže učitelia štrajkovali, nie v takom hojnom počte, akoby si želali, ale ani v takom mizivom počte, ako tvrdil pán minister. Štrajkovali, dožadovali sa rokovania a dostalo sa im iba ignorácie a odkazov cez média o politickej manipulácii a nevhodnom načasovaní.

Nakoniec im odkázali, aby sa vrátili za katedry vraj na ich štrajk nie je "spoločenská objednávka". A to nahnevalo rodičov. Spoločenská objednávka na systémové zmeny v školstve, dôstojné odmeňovanie učiteľov a dovybavenie škôl didaktickými pomôckami rozhodne existuje. A na toto chcú poukázať rodičia žiakov a študentov z Novohradskej. Symbolické nosenie zelenej stužky a demonštrácie na námestiach by neboli postačujúce. Po skúsenostiach zo štrajku učiteľov vieme, že to by si nikto ani len nevšimol.

Ale my chceme vyvolať záujem. Chceme, aby začalo konštruktívne rokovanie vládnych činiteľov s predstaviteľmi Iniciatívy slovenských učiteľov. Obávame sa, že po voľbách to opäť nebude priorita novej vlády a táto snaha zapadne prachom.

Chceme dať jasne najavo, že nám na kvalite vzdelávania v tejto krajine záleží. Urobili sme to netradičným spôsobom, v piatok sme naše deti neposlali do školy. Z reakcii pani hlavnej školskej inšpektorky je jasné, že má obavu o mravnú výchovu našich detí.

http://bratislava.sme.sk/c/8136201/do-bratislavskej-skoly-neprisli-ziaci-rodicia-podporili-ucitelov.html#ixzz3zySUcJR7

Kde bola pani inšpektorka počas štrajku učiteľov? Kde bola, keď sa s nimi nikto nebavil a keď už boli unavení a psychicky vyčerpaní? Myslím, že toto ohrozuje mravnú výchovu našich detí ďaleko viac, ako to, že dnes neboli z dobrých dôvodov v škole.

504 detí dnes neprišlo do školy. Nie preto, že ich rodičia zanedbávajú ich výchovu, ale preto, že ju zanedbáva tento štát. Tak sa nám prosím nevyhrážajte a začnite s učiteľmi hľadať konštruktívne riešenia.

Rodičov, ktorých táto iniciatíva zaujala a chcú sa dozvedieť viac, pozývame v pondelok 15.2.2016, o 18:00 hod. do školskej jedálne Spojenej školy Novohradskej.

Skryť Zatvoriť reklamu