Rodičia, je čas pridať sa k učiteľom

Písmo: A- | A+

Som rodič a som aj volič. A začínam sa hnevať. Vláda ignoruje učiteľov, ignoruje naše deti a ignoruje aj nás. Je načase s tým niečo urobiť.

Až tak veľmi mi nevadí, že mladší syn strávi pár dní doma. Už je dostatočne veľký, aby sme ho nechali samého, takže nemusím riešiť dilemu mnohých rodičov, kde a s kým nechať svoje deti. Ale vadí mi stav nášho školstva. Mimoriadne ma znechucuje jeho úroveň a mimoriadne ma znechucuje neochota vlády s tým čokoľvek urobiť.

Svet sa zmenil, dnešné deti sú iné a majú úplne iné potreby ako sme mali my. Školstvo je zaostalé, neflexibilné, neschopné reagovať na zmeny. Deti chodia do školy a učia sa z učebníc, z ktorých sme sa učili my, spôsobom akým sme sa učili my, v podmienkach, ktoré sa od našich čias v podstate nezmenili. Učia ich učitelia, ktorých sme vytesnili na okraj záujmu, so statusom blížiacim sa k sociálnym prípadom. Zverujeme svoje deti do rúk ľuďom, od ktorých veľa očakávame a veľmi málo im za to dávame.

Keď sa konečno zmobilizujú a idú bojovať za svoje práva, minister školstva im dáva jasne najavo, že ho to nezaujíma. Spochybňuje ich právo na štrajk, spochybňuje ich malé platy, argumentuje svojimi tabuľkami a svojimi číslami. V podstate tvrdí, že klamú. Klamú vraj aj o tom, koľko ich vlastne štrajkuje.

Nuž pán minister, myslím, že neklamú. Som si istá, že štrajkujú, som si istá, že sú málo zaplatení a som si istá, že školstvo potrebuje viac peňazí. Nemáte ich? Naozaj? A čo tak pozrieť sa na štátne zákazky, trochu utiahnuť opasky a čo tak prestať kradnúť. Čo keby ste predsa len urobili niečo užitočné pre štát a pre budúce generácie, keď už ste vo vláde. Predpokladám, že Vás to doteraz nenapadlo. Podľa mňa je najvyšší čas.

Zatiaľ sa obraciam na rodičov. Tu je pár možností, ako podporiť učiteľov:

  • zmobilizujme rodičov v triede a obráťme sa aj na radu rodičov

  • napíšme doporučený list ministrovi školstva (či už za triedu alebo osobne) a žiadajme ho o vyjadrenie, ako mieni riešiť neúnosnú situáciu v školstve (čím viac listov, tým väčší tlak)

  • poďme na námestia a podporme učiteľov (napr. Bratislava chystá 1.2.2016 o 15:30 živú reťaz)

  • skúsme osloviť riaditeľov a dohodnúť sa, či by pomohlo, keby sme deťom napísali na budúci týždeň ospravedlnenku, že nemôžu prísť do školy. Školy by ostali zatvorené, ale učitelia by neprišli o plat.

  • preskúmajme možnosti na vyhlásenie dobrovoľnej zbierky v rámci školy, ktorá by aspoň čiastočne zaplátala učiteľom straty na platoch.

Možno sú tieto moje nápady naivné a možno máte lepšie, sem s nimi. Aspoň sa pokúsme niečo urobiť.

Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu