hormonálna antikoncepcia

V článku zverejnenom na http://www.lpp.sk/index.php?option=com_contenttask=viewid=86Itemid=102 sa napriek tomu, že je písaný lekárkou, vyskytujú neúplné informácie a informácie, ktorých pravdivosť sa nikdy nepotvrdila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Vzhľadom na to, že nemôžem komentovať osobné ani morálne dôvody lekárky pre nepredpisovanie HAK, vyjadrím sa len k stati "medicínske dôvody".

Prípady trombózy: samozrejme, vyskytujú sa. Aby sa tomu zamedzilo, každý rok absolvuje užívateľka HAK krvné testy, ktorými sa kontrolujú hodnoty protrombínu (v článku sa o tomto faktore vyjadruje lekárka ako "hustota krvi"). Ak sa u nej vyskytne trombus (krvná zrazenina) a život užívateľky neovplyvňujú rizikové faktory (genetický predpoklad, fajčenie, kŕčové žily, nadváha, cukrovka, zvýšený krvný tlak ai.), lekári asi niečo zanedbali.

Sterilita: Užívanie tabletiek 10-15 rokov je nezdravé - všetkého veľa škodí. Preto boli objavené iné lepšie spôsoby na zabránenie neželanému tehotenstvu, ktoré sú z dlhodobého hľadiska vhodnejšie. Tabletky sú navrhnuté pre kratšie užívanie a na to treba v budúcnosti myslieť.

Infekčné choroby: Nie sú spôsobené užívaním tabletiek, ale súčasnou dobou. Dievčatá majú viacero sexuálnych partnerov a pretože sa spoliehajú, že vďaka HAK neotehotnejú, kondóm sa používa čoraz menej. Ten jediný však zabraňuje prenosu infekčných chorôb.

Rakovina prsníka: Zvyšujúca sa frekvencia výskytu rakoviny prsníka opäť súvisí so súčasnou dobou a životným štýlom. Uznávam, že branie hormónov ešte počas vývoja prsníkov výrazne zvyšuje riziko rakoviny, ale toto je na zvážení každého dievčaťa a hlavne ich lekárov.

Zabránenie uhniezdenia vajíčka: Áno, toto je úplná pravda. Môžte si to prečítať na príbalovom letáku. Toto sa však nedá považovať za medicínsky aspekt, ide len o morálku. Každá žena to opäť musí zvážiť sama.

Hormonálna antikoncepcia má svoje riziká rovnako ako hociaký iný liek. Lekárka argumentuje tým, že HAK nie je liek, ale napríklad ja som "chorá" na vysokú plodnosť, ktorá by mohla spôsobiť aj moju smrť (ak otehotniem, buď sa zabijem ja, alebo ma zabije mama ). Tým pádom môžem za seba povedať, že HAK mi celkom pravidelne zachraňuje život.

Ak ste sa dopracovali na záver tejto mojej vyčerpávajúcej úvahy, tak gratulujem. Snáď vám to niečo dalo.

Andrea Soukupová

Andrea Soukupová

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študentkarada čítammám rada hudbu, knihy, filmy a čaj.všetko vo veľkom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu