Recenzia k filmu Inception

Písmo: A- | A+

Film Počiatok (anglicky Inception) je film, ktorý sa líši od ostatných svojou originalitou. Ani nie tak originálnym nápadom ako skôr prevedením. Počiatok je akčný sci-fi thriller, na ktorom autor Christopher Nolan pracoval 10 rokov.

Nolan sa na tomto diele nepodieľal len ako režisér, ale aj ako scenárista. Z vlastnej skúsenosti viem, že diváci si väčšinou všímajú herecké obsadenie a vyhľadávajú snímky, kde si ich obľúbený herec zahral. Režiséri sa dostávajú do povedomia diváka ťažšie. Podarí sa to jedine originálnou a nezvyčajnou snímkou. Christopher Nolan sa do povedomia divákov už dostal vďaka psychologickému thrilleru Memento. Enormný úspech zožal pred štyrmi rokmi film Temný rytier, ktorý bol ocenený dvoma Oscarmi. Teraz sa však Nolan venoval niečomu úplne odlišnému.

Nápad ako taký nie je ničím originálny. To ako ho autor poňal však áno. Stáva sa tak unikátnym projektom. Celá snímka je premyslená do detailov. Dej zbytočne nekomplikoval. Autorovi nešlo o to, aby sa divák prvých šesťdesiat minút trápil nad tým, čo sa vlastne stalo, ako a prečo. Christopher Nolan stavil na dej, ktorý je v tejto snímke najdôležitejší. Je premyslený, napínavý a dočkáte sa aj zrozumiteľného vysvetlenia. Väčšina divákov má spočiatku v hlave zmätok v tom, čo sa vo filme odohráva a ako to vlastne funguje. Nolan však myslel na všetko. Film nás pomerne skoro zoznamuje s tým, čo znamená byť v sne, ktorý je v sne. Dej treba sledovať pozorne od samého začiatku až do konca. Stačí malá nepozornosť a myšlienka sa môže vytratiť alebo niektoré veci ostanú nepochopené. Celý film má niečo cez dve a pol hodiny. Ja osobne nemám rada tak dlhé filmy. Často to vyznie tak, že autor zbytočne naťahuje príbeh a umelo vytvára napätie. V tomto prípade však nie je ani minúta navyše. Nudiť sa určite nebudete. Úvod môže diváka spočiatku zmiasť ale ani tu Nolan nenechal nič na náhodu. Už v prvej pol hodine sa zoznámime so zákonitosťami, ktoré platia pri prenikaní do mysle človeka v sne. Počas filmu sa bude postupne odhaľovať význam určitých vecí, predmetov, ich prepojenie a zmysel.

Film sa odohráva v dvoch úrovniach. Prvá rozpráva príbeh muža, ktorý je špecialista na vnikanie do myslí obetí. Druhá je o minulosti tohto muža. O jeho súkromí a osobnom živote, ktorý ho ovplyvňuje na každom kroku. Dokonca aj v snoch. Ide o špionážny thriller. Hlavný protagonista Dom Cobb, ktorého si zahral Leonardo DiCaprio, pracuje na tom, aby získal cennú informáciu pre objednávateľa. Špecializuje sa na krádež myšlienok. Nie však vydieraním, ani pomocou výkupného. Miestom zločinu je ľudská myseľ. Špecializuje sa na krádež myšlienok v sne. Funguje to asi takým spôsobom, že počas zámerne navodeného stavu snenia protagonisti vstupujú do priestoru a deja, v ktorom sa danému objektu vkradnú do mysle a ukradnú dôležitú myšlienku, resp. informáciu.

Zlom nastane, keď Cobbovi klient ponúkne výzvu, ktorá je však úplne opačného charakteru. Obeti nemá myšlienku ukradnúť, ale vložiť, vštepiť tak, aby dotyčný uveril, že tá myšlienka je jeho vlastná, a zmenil tak chod v reálnom svete. Na prvý pohľad sa zdá byť táto úloha nesplniteľná. Pre Cobba je však táto misia nesmierne dôležitá. Na tejto misii sa bude podieľať aj Cobbov dlhoročný spolupracovník a plánovač Arthur, ekvilibrista Eames, mladá architektka Ariadne a Yusuf, expert na sedatíva, ktoré sú v tomto prípade nevyhnutné pri vstupovaní do sveta snov. Náročnosť tohto projektu znásobuje Cobbova mŕtva manželka Mol, ktorá sa mu zjavuje v snoch, a sabotuje jeho misie. Spolu s Mol sa totiž vynára minulosť, pocit viny a zármutku v Cobbovom podvedomí. Táto misia môže Cobba vrátiť do normálneho života, spať domov k svojim deťom. Tie nevidel od smrti svojej ženy. Postava Mol v tejto snímke silno pôsobí na Cobbov život. Je síce minulosťou, ale stále ovplyvňuje prítomnosť. Postava zosnulej manželky Mol pôsobí miestami vo filme priam podsadnuto. Človek by sa nemal zahrávať so snami. Čoskoro totiž nemusí byť schopný rozoznať sen od reality. Sen sa môže zdať ako krásne miesto oproti realite, do ktorej sa chce človek stále menej a menej vracať.

 

Herecké výkony protagonistov sú, ako inak, na profesionálnej úrovni. Popri Leonardovi DiCapriovi, ktorého ani netreba viac predstavovať, si vo filme zahrali aj Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, či Marion Cotillard. Práve Marion si zahrala zosnulú a tak trochu posadnutú manželku Doma Cobba. Mňa osobne milo prekvapil Cillian Murphy, ktorý si zahral Roberta Fishera. Práve táto postava bola cieľom celej akcie. Syn a dedič vlastníka obrovskej energetickej spoločnosti. Prezradím len toľko, že hereckým výkonom prekvapil hlavne v druhej polovici filmu pri kľúčových udalostiach.

O hudobnú stránku sa v tomto prípade postaral Hans Zimmer, ktorý sa podieľal na hudobnom doprovode aj vo filme Temný rytier. Zimmerovu hudbu mám osobne veľmi rada. Povedala by som, že v tomto filme hudba nehrala hlavnú rolu rovnako ako ani digitálne efekty, ktoré hoci sú na vynikajúcej úrovni, nie sú oproti príbehu a deju dôležité. V snímke nie je žiadna zapamätateľná pieseň alebo melódia. Hudba nepôsobí rušivo. Príjemne však dopĺňa už aj tak komplikovaný príbeh. Výsledný efekt mi vyhovuje. Celkové prostredie je ladené do sivej farby, ktorá neruší ale len dopĺňa príbeh a vytvára určitú atmosféru. Pôsobí trochu pochmúrne a nevýrazne.

Rozpočet sa údajne vyšplhal na približne 160 miliónov dolárov. Vďaka finančnej injekcii od Warner Brothers mal Nolan voľnejšie ruky a viac možností. Digitálne efekty sú skvelé, na úrovni, ani odfláknuté ani prehnané. Vyzdvihla by som hlavného kameramana, ktorým je Wally Pfister. Spolupracoval s Nolanom na všetkých jeho predchádzajúcich projektoch, a bol tiež nominovaný na Oscara. Vo filme je mnoho akčných scén, prestrelky, kaskadérske kúsky. Sú na úrovni a nepôsobia rušivo. Príjemne obohacujú dejovú líniu, udržiavajú napätie a pozornosť diváka.

Nolan má dar, že dokáže príbeh vysvetliť tak aby bol zrozumiteľný, a zároveň dokáže prinútiť diváka, aby si film pozrel ešte raz. Pre mňa je to film na viac pozretí. Pred písaním tejto recenzie som film Počiatok videla už trikrát. Originálna a strhujúca snímka. Aj napriek tomu, že nie som zástanca sci-fi, ma tento príbeh aj prevedenie zaujalo. Film si držal svoju štandardnú úroveň po celý čas. Od začiatku rýchly spád a akcia. Postupné odhaľovanie skutočností ma udržalo neustále v strehu. Ľahko sa však môže stať, že nejaká myšlienka ujde a koniec filmu zostane nezrozumiteľný. Pre mňa bolo posledných 45 minút najzaujímavejších ale celkovo úroveň skvelá počas celých 148 minút. Film získal dokopy štyri zlaté sošky Oscara v kategóriách strih zvuku, mix zvuku, vizuálne efekty a kamera. Takže čo viac dodať. Príjemné sledovanie.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu