Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi

Zaujímam sa o históriu a právo, preto ma potešilo že sa mi dostala do rúk "Učebnica pátracej taktiky" z čias prvej Československej republiky, schválena výnosom Ministerstva vnútra 1. decembra 1934 pod číslom 69.475/1934-13 ako učebná pomôcka pre "četníctvo". Ako autor je uvedený Rudolf Košťák, major vtedajšej polície.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Dobrý pocit sa ale vytratil v okamihu keď som v tejto učebnej pomôcke začal listovať. Publikácia hneď v úvode vymedzuje pojem "Cigán" odvolávajúc sa na Zákon č. 117 Zb. zo dňa 14. júla 1927. Podotýkam, že ide o právny predpis prijatý zákonodarcom štátu na ktorý sa dnes hľadí s rešpektom a úctou, nepoznám nikoho kto by prvú ČSR označoval za rasistickú, alebo potláčajúcu práva menšín a etnických skupín. Napriek tomu sa vo vtedajšej oficiálnej učebnej pomôcke schválenej ministerstvom vnútra doslovne uvádza:

"Cikáni se živí krádežemi, podvody, žebrotou, polním a lesním pychem. Tak zvané řádné zaměstnání je buď jen sezónní - na př. česání chmele, dobývání řepy a pod. - aneb je jen rouškou aby byl maskován přístup do obydlí vesničanu."

V tejto učebnej pomôcke sa ďalej vyskytujú pojmy ako "cikánska tlupa", študujúci policajti sa v prílohe mohli oboznámiť ako vyzerali tlačivá "Cigánsky evidenčný list", či "Výkaz potulnej tlupy". Čitateľa zvyknutého na politickú korektnosť to musí minimálne šokovať, treba tu dodať, že vyššie citované patrí ešte k tej miernejšej časti, ďalšie "poznatky autora", ktoré boli vydané ako učebná pomôcka z verejných zdrojov sú len ťažko zverejniteľné.

Vráťme sa ale do súčasnosti a pozrime sa ako sú na tom dnešné učebnice. V roku 2003 vydala Akadémia policajného zboru v Bratislave publikáciu s názvom "Drogová kriminalita a možnosti jej kontroly PZ" (ISBN 80-8054-274-0), kde jej autor Miroslav Lisoň uvádza:

"Organizované skupiny založené na etnickom prencípe, vyznačujúce sa dokonalou konšpiráciou a organizáciou práce v prípade Rómov, kedy rozpoznanie štruktúry a hierarchie vo vzťahoch je ... prakticky nemožné." (str. 18)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pri tzv. bytovom predaji OPL (pozn. autora: OPL - omamných a psychotropných látok) príslušníci polície registrujú uvedené aktivity kriminálnych skupín s rôznym stupňom organizovanosti. Dominantnú rolu zohrávajú rómske kriminálne skupiny. Tie podobne, ako je to u albánskych zločineckých skupín, fungujú hlavne na základe rodinných vzťahov a zameriavajú sa zväčša na predaj heroínu." (str. 19)

Nemožno si nevšimnúť, že v prvej ČSR na ktorú dnes hľadíme s úctou, zákonodarca v roku 1927 vymedzil pojem "cigán" a v roku 2002 na tom istom území iný štát, ktorý je podľa vlastnej Ústavy demokratický a právny, učí mladú policajnú generáciu, že pri bytovom predaji drog zohrávajú dominantnú rolu rómske kriminálne skupiny. Na strane druhej, ten istý štát začne trestne stíhať svojho občana za výrok o "cigánskych hordách", ktorý podľa môjho názoru vyznieva miernejšie ako oficiálna línia štátov na našom území od roku 1927 až po súčasnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Tento článok nie je obhajobou obvineného občana s ktorého aktivitami a výrokmi sa v žiadnom prípade nestotožňujem, ale dôkazom, že stará rímska múdrosť "Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi" zostáva aktuálna aj dnes.

Andrej Horváth

Andrej Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...o meste v ktorom žijem a veciach ktoré mi nedajú spávať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu