Quo Vadis kauza Malinová?

Už viac ako 3 roky sa naše orgány činné v trestnom konaní snažia vysporiadať s oznámením o útoku na študentku maďarskej národnosti Hedvigu Malinovú. Neúspešne. Dokonca to vyzerá, akoby ťahali za kratší koniec. Pochybenia pripustil aj generálny prokurátor SR - Dobroslav Trnka, ten ešte v roku 2007 pre rádio Viva skonštatoval "Pochybila polícia aj prokurátor, ale napravíme to."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (134)

Že Trnka nerozpráva do vetra potvrdzuje aj bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek na svojom blogu. V článku "Krivé obvinenie Hedvigy Malinovej" polícii a prokuratúre vytýka množstvo procesných pochybení. Tu by niekto mohol celkom oprávnene namietať, že Jozef Šátek nie je osobou nestrannou, ale je blízky obhajobe, najmä obhajcovi obvinenej, preto u neho nie je zaručená objektivita... Ak by som ale vychádzal len z vyjadrení generálneho prokurátora, musel by som skonštatovať, že orgány činné v trestnom konaní zlyhali pri vyšetrovaní tejto kauzy, ktorá po vystúpeniach niektorých poslancov za SMK na pôde europarlamentu presiahla teritórium SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odhliadnuc od pochybení štátom platených verejných činiteľov, sa teraz pozrime na niektoré tvrdenia orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sa v médiách doposiaľ neobjavili a širšia verejnosť sa s nimi môže oboznámiť zrejme len vďaka internetu, na ktorom sa okrem iných objavilo aj Uznesenie Okresnej prokuratúry v Nitre (č. 1 Pv 807/2006), ktorým bola zamietnutá sťažnosť poškodenej Hedvigy Malinovej voči zastaveniu trestného stíhania vo veci lúpeže. Konštatovania, ktoré sú predmetom tohto uznesenia, sú v rozpore so všeobecne známou mediálnou verziou, ktorú si osvojili aj mimovládne organizácie a niektorí jednotlivci. V uznesení sa doslovne uvádza citujem:

"Z výpovedí svedkov Anny Sádorovej (č. l. 43-45) a Károlyho Presinszkeho (č. l. 51-55), ktorí s poškodenou hovorili bezprostredne po tom, ako podľa jej vlastných slov hneď po útoku prišla na katedru vyplýva, že táto bezprostredne po útoku tvrdila, že bola zbitá, keď telefonovala po maďarsky.
...
Vyšetrovaním však bolo zistené, že dňa 26.08.2006 poškodená Hedviga Malinová na mobilný telefón ňou udaného telefónneho čísla neprijala žiadny hovor a ani hovor neodoslala."

Pre úplnosť dodám, že úplné uznesenie č. 1 Pv 807/2006 si môžete stiahnuť tu: http://ulozto.sk/3428455/uznesenie-h-m.pdf

Neprináleží mi hodnotiť váhu argumentov v predmetnom uznesení prokurátora, ctím si zákony SR a na Hedvigu M. hľadím cez inštitút prezumpcie neviny. Zároveň ale vyjadrujem znepokojenie nad objektivitou médií, ktoré takmer 3 roky prehliadajú, alebo ignorujú závažné skutkové tvrdenia nitrianskej prokuratúry a o to viac vyzdvihujú a zdôrazňujú procesné pochybenia orgánov činných v trestnom konaní. Zástanca konšpiračných teórií by možno povedal, že sa niekto snaží nakloniť na niektorú zo strán verejnú mienku a vytvoriť tak tlak na rozhodovanie generálnej prokuratúry, prípadne súdov.

Andrej Horváth

Andrej Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...o meste v ktorom žijem a veciach ktoré mi nedajú spávať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu