S Euroreguláciami na večné časy a nikdy inak!

Európska komisia prišla s plánom regulácie spotreby domácich spotrebičov. Dôvodom má byť ich neekologickosť spôsobená vysokou spotrebou a záťažou životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Tento týždeň poskytol frustrovaným Slovákom ďalšiu príležitosť zanadávať si. Po katastrofálnych prehrách našich hokejistov s Nemeckom a Bieloruskom (ale Maďarov sme porazili!), prišla správa o novom pláne regulácií z Bruselu. Načasovanie nemôže byť vzhľadom na blížiace sa britské referendum lepšie, o to viac v súvislosti s britskou záľubou v laissez-faire. Aj keď si komisia vyslúžila tvrdú kritiku akademickej časti slovenského facebooku, ktorý sa do vecí ako spotreba, ekológia či životné prostredie rozumie určite viacej ako nejakí technokrati, s titulmi zo Sorbonny, v Bruseli, táto politika bude v konečnom dôsledku prospešná pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Princíp laissez faire má určite svoje ekonomické výhody. Európskym národom v 19. storočí priniesol nebývalý ekonomický rozvoj a spravil z nich svetové mocnosti. Voľný trh a nezasahovanie štátu do ekonomiky sa zdal ako ideálny recept na rozvoj a prosperitu. Klasickí ekonómovia na prelome 18teho a 19teho storočia ale do svojich teórií nezakomponovali faktory ako životné prostredie a vyčerpávanie prírodných zdrojov. Ukázalo sa, že samotný trh sa nedokáže vysporiadať so znečistením životného prostredia, čoho najväčším dôkazom bol Londýn 19. storočia , pri ktorom vyzeral dnešný Peking ako idylka z nemeckej telenovely.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohu ochrancu životného prostredia preto musel prevziať štát. Environmentálna agenda v Európe sa začala prejavovať v 70. rokoch nástupom tzv. zelených strán. Pritom bola v západnej Európe situácia oveľa priaznivejšia ako vo východnom bloku, kde diktatúra proletariátu venovala ochrane životného prostredia rovnakú pozornosť ako ľudským právam či základným ekonomickým poučkám.

Vďaka európskej integrácii ale nemohla ostať ochrana životného prostredia čisto v rukách členských štátov. Keďže životné prostredie hranice nepozná, zelené štáty by mohli doplácať na tie špinavé. Nehovoriac o kompetitívnej výhode, ktorú by nižšia regulácia a tým pádom nižšie výdavky na výrobu priniesli týmto špinavým štátom. Iniciatíva ochrany životného prostredia by preto mala ostať v kompetencii Európskej únii ako celku.

SkryťVypnúť reklamu

Áno , chápem , že hriankovače , či fény na vlasy nemajú rovnako zlý dopad na životné prostredie ako tepelné elektrárne alebo povrchové bane, ale napriek tomu ho netreba zanedbávať. Životné prostredie zdieľame všetci a každý krok smerovaný k jeho zlepšeniu by sme mali vítať. Koniec koncov, nižšia spotreba domácich spotrebičov môže v konečnom dôsledku ušetriť peniaze domácnostiam po celej Európe.

Andrej Stančík

Andrej Stančík

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Poslanec NR SR za OĽANO a doktorand na Masarykovej Univerzite. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,086 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu