Hokej ako meter národnej hrdosti

Dnes sa slovenský hokejový výber stretne s kanadským. Po frustrujúcich prehrách s Nemeckom a Bieloruskom by si na našich stavil len ozajstný optimista.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Pri tomto zápase sú možné len dva scenáre vývoja:

Scenár A: Slovensko zázračne porazí Kanadu. Predaje slovenských vlajok sa rekordne zvýšia. Na späťákoch sa hromadne začnú objavovať slovenské znaky. V spoločenskom diškurze sa oprášia výrazy ako naši zlatí chlapci či budeme majstri!

Scenár B: Podľa očakávania to bude debakel. Kanada nám ukáže ako sa hrá hokej a že už dávno nepatríme do top skupiny. Posledné znaky národnej hrdosti zmiznú a hokejisti budú zase len babráci.

Je jedno, ako zápas skončí. Obidve reakcie sú rovnako iracionálne. Naša národná hrdosť by sa nemala odvíjať od toho, ako si pár hokejistov poradí s konkurenciou. Jediné, čo nás s tímom na obrazovke spája je narodenie na rovnakom území, bryndzové halušky a pomerne značná záľuba v alkohole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Národné cítenie by sa malo prejavovať inak. Ak niekomu skutočne záleží na našom národe, mal by robiť všetko preto aby sa nám tu lepšie žilo. Znamená to participovať na verejnom chode a to nie len obligatorným ( pre 40% obyvateľov ani len tým) vložením hlasovacieho lístka do volebnej urny. Nemali by sme rezignovať na to, čo sa v tomto štáte deje. Či už je to bezbrehá korupcia, zneužívanie moci alebo nárast extrémizmu.

Riešením je dynamická občianska spoločnosť, ktorá dokáže rýchlo reagovať na prehmaty politikov a vyvinúť dostatočný tlak na to, aby boli za ne patrične potrestaní. Príkladom nám môže byť Island. Po odhalení škandálu Panama Papers, v ktorých bolo spomenutých mnoho vládnych predstaviteľov sa ukázalo, že v daňovom raji mal svoj účet aj islandský premiér David Gunnlaugsson. Obyvateľov Islandu to nenechalo chladnýcmi a viacej ako 20 000 ich vyšlo do ulíc. Toto čislo sa nemusí zdať až tak vysoké, ale keď zoberieme do úvahy celkovú populáciu krajiny (320 000), dáva mu to úplne iný rozmer. Po tlaku z verejnosti bol islandský premiér donútený odstúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

Viete si predstaviť podobnú situáciu na Slovensku? Pri megaškandáloch vládnej strany sú aj Panama Papers len slabým odvarom. Rozdieľom je len pasívnosť obyvateľstva, ktorá politikom povoľuje pokračovať v kariére napriek korupčným aféram. Ak má niekto Slovensko skutočne rád a je naň hrdý, nemal by dovoľovať aby zlodeji ostali nepotrestaní a čo viac, nechať ich vládnuť ďalej.

Andrej Stančík

Andrej Stančík

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Poslanec NR SR za OĽANO a doktorand na Masarykovej Univerzite. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,086 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu