Ako sa v Nórsku registruje auto?

Hneď v úvode môjho článku sa priznám, že na Slovensku som nikdy auto nemal a teda som ho nikdy ani neprihlasoval. Účelom môjho článku je podeliť sa o to, akým spôsobom sa prihlasujú autá v Nórsku. Hodnotiť, kde to je lepšie, mi ne

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Statens Vegvesen 

Je obdoba slovenského dopravného inšpektorátu. Ten konkrétny, o ktorom budem písať a ktorého fotografiu máte možnosť vidieť, sa nachádza v Stavangeri. Je to dopravný inšpektorát pre Stavanger a okolie. Oblasť Stavangeru má približne 300 000 obyvateľov. Aj keď sme v Nórsku, nečakajte však žiadne zlaté kľučky alebo nejaký luxus. Celá úradná časť je jedna neveľká hala, v strede ktorej si môžete počas čakania sadnúť na jednoduchú sedačku. Na pravej strane je automat na fotografie, kávu a nápoje. Nič výnimočné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Statens Vegvesen
Statens Vegvesen (zdroj: Andrej Tichý)

Ako to funguje v praxi?

Po vstupe do haly sa pred vami objaví automat na lístky s poradovými číslami. Na výber máte dve možnosti: vodičský preukaz alebo registrácia auta. Po výbere si odtrhnete lístok a idete si sadnúť. Na obrazovke môžete sledovať, ktorá priehradka obsluhuje ktoré číslo. Keď sa dostanete na rad, jednoducho prídete k priehradke s vaším číslom. V prípade, že chcete odovzdať značky z vozidla vyradeného z evidencie, je naľavo jedno miesto, kde ich môžete položiť a tým sa to pre vás končí. V prípade, že stratíte technický preukaz od auta, stačí, keď sa prihlásite na stránkestatensvegvesen.no a nahlásite stratu. Vegvesen vám pošle poštou novy technický preukaz. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Andrej Tichý)

Čakanie

Po príchode k priehradke sa vám venuje spravidla milá pani alebo pán. Kvôli veľkému množstvu cudzincov rozprávajú anglicky a dá sa s nimi bez problémov dohodnúť. Personál je ochotný a prepis auta trvá - od momentu kým prídete k priehradke do momentu kým odchádzate s prechodným technickým preukazom - zhruba 3 minúty. Čakanie na rad je rôzne. Ja som čakal najdlhšie asi 20 minút. Keďže priehradok je asi desať, netvoria sa nijaké veľké fronty a ľudia vyriešia rýchlo, čo potrebujú. Každá priehradka má bankový terminál a všetky platby sa dejú bezhotovostne. 

Obrázok blogu
(zdroj: Andrej Tichý)

Poplatky

Cena poplatku za prepis závisí od hmotnosti automobilu. Pohybuje sa medzi 1500 NOK až 8000 NOK (9 NOK = cca 1 EUR). Napríklad: prepis auta s hmotnosťou 1300 kg stojí 3500 NOK. 

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste môžete zaplatiť aj ročnú cestnú daň z automobilu, ktorá je pre auto do 7000 kg 3060 NOK a pre auto diesel do 7000 kg 3565 NOK, motocykel 1875 NOK a elektromobil, veterán, moped, traktor a taxi 435 NOK ročne. 

Celkovo je prihlásenie auta v Nórsku rýchla formalita, ktorá nevyžaduje extra veľké množstvo stresu. Systém je prehľadný a jednoduchý. Papierik s číslom máte v ruke, viete kedy budete na rade. Keď potrebujete, môžete ísť na záchod alebo kávu. Myslím, že takto to vyzerá v praxi, keď niečo funguje.

Ak sa Vám páčia moje blogy, podporte ma svojim Like-om v ankete o blogera roka. 

http://www.blogerroka.sk/andrej-tichy/

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem.

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu