Ako vyzerá Preikestolen z dronu?

Jedna z najnavštevovanejších prírodných atrakcii v Nórsku, ktorú každoročne navštívi viac ako 200 000 turistov. Ako vyzerá zo vzduchu bájny Preikestolen?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Milión očí


 
Práve v týchto dňoch môj blog na sme.sk prekročí magickú hranicu 500 000 čítaní. Aj preto som sa rozhodol mojim verným čitateľom priniesť niečo špeciálne. Fotografie a video z uhlov aké bežne neuvidíte. Dronom DJI Phantom 4 som zmapoval toto nevšedne miesto pre Vás. Nech sa páči, Preikestolen.

V okolí Stavangeru sa naskytá množstvo kultúrnych a turistických atrakcií. Jednou z najznámejších z nich je skalnaté bralo, ktoré vyčnieva nad Lysefjordom do výšky 604 m n. m. Od nepamäti je toto magické miesto opradené rôznymi poverami a mýtami o jeho vzniku a pôvode jeho pomenovania. Názov Preikestolen je zložením dvoch nórskych slov preike a stolen. V nórčine to znamená kázať a stolička, čo by sa voľne dalo preložiť ako kazateľnica. Mýty a povesti hovoria o tom, že výnimočnosť tohto miesta bola predurčená na náboženské obrady, aj kvôli svojej výške a výhľadu by z neho malo byť bližšie k bohu. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Lysefjord
Lysefjord (zdroj: Andrej Tichy)

Svetovo známy

Miesto začalo byť turisticky navštevované za posledných 100 rokov, kedy jeho obľuba značne narástla. Fotografie brala, ktoré sa kolmo vrhá do hĺbky fjordu obleteli svet a stali sa hlavným lákadlom výhľadu a dobrodružstva chtivých turistov z najrôznejších krajín. Odkedy sa o chodník začalo starať združenie miestnych turistov, mnohé sa zmenilo. Z náročnej túry spred desiatok rokov, pri ktorej návštevníci boli nútení používať horolezecké náradie, sa popularitou a ťažkou prácou ľudských rúk stala prechádzkou, ktorú zvládajú každoročne tisíce ľudí. V roku 2013, v období medzi májom a augustom, túto túru absolvovalo 205 000 turistov. Množstvo ľudí túto trasu absolvuje znova a znova. Pri opakovaných návštevách máte možnosť si všimnúť nové schody, upravené alebo opravené miesta. Nóri dbajú o zvýšenie bezpečnosti a o to, aby túru zvládli aj menej zdatní turisti.

SkryťVypnúť reklamu
Preikestolen trochu inak
Preikestolen trochu inak (zdroj: Andrej Tichy)

Ako na to ?

Na Preikestolen je možné vydať sa zo Stavangeru dvomi cestami. Obidve vedú cez more. Jedna cesta je z centra Stavangeru, kde nastúpite na trajekt, ktorý ide smerom na Tau a odtiaľ sa vydáte smerom na Jørpeland. Cesta loďou trvá niečo okolo 40 minút a po vystúpení z trajektu je dobre označená a bez problémov by ste sa mali dostať do cieľa. Ak sa napríklad neradi plavíte loďou, máte možnosť ísť smerom na Sandnes a odtiaľ po veľmi dobre vyznačenej ceste na Lauvvik. Tam sa nalodíte na trajekt, ktorý pre všetkých čo sa neradi plavia, ide príjemných 10 minút. Skôr ako sa stihnete pokochať výhľadom a zážitkom z plavby, vystupujete. Po krátkej jazde cestou č. 13 vás usmerní veľká ceduľa na odbočku k vyhľadávanému miestu a opäť by ste mali bez problémov nájsť cieľ svojej cesty. 

SkryťVypnúť reklamu
Preikestolen
Preikestolen (zdroj: Andrej Tichy)

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok. 

Obrázok blogu

 

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu