Život na ropnej plošine

Je obdivuhodné, čo všetko ľudia dokážu vymyslieť, kam až dokážu posunúť hranice možného. Kde všade dokážu žiť, prežiť a čo všetko sú preto ochotní urobiť. Čo všetko dokážu urobiť pre to, aby prežili, pre svoje rodiny. Od vynálezu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

V severnom mori začali ťažiť ropu Američania v 70. rokoch (1969) po dlhom a ťažkom hľadaní. Severné more nekričalo, že je na ropu najbohatšie a toto zistenie bolo vybojované rokmi trpezlivého a dlho neúspešného hľadania a vŕtania. Vo chvíľach, keď to už chceli vzdať, zbaliť sa a odtiahnuť naspäť do mexického zálivu prvú ropnú plošinu, ktorá kedy bola v Severnom mori - Ocean Wiking, prišiel úspech. A nie hocijaký. Šťastena chcela, aby našli jedno z najväčších a najdôležitejších ropných polí vôbec v Severnom mori. Nazvali ho Ekofisk. To bol začiatok zlatej horúčky v Severnom mori a pokračuje dodnes. Od tej doby sa samozrejme veľa zmenilo. Technológia neuveriteľne pokročila a otvorila nové predtým nepredstaviteľné možnosti hľadania, ťažby a spracovania ropy. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vyzerá v súčasnosti práca a život na ropných plošinách (anglicky OFFSHORE) v Severnom mori.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jediná možnosť, ako sa dostať na plošinu, je helikoptérou

Málokto si uvedomuje, že práca na ropnej plošine je život na uzavretom mieste obkolesenom nekonečným a večne studeným Severným morom. Jediná možnosť, ako sa na plošinu dostať, je helikoptérou. Ešte predtým však musíte úspešne absolvovať špeciálny kurz pre prípad núdzového pristátia helikoptéry na mori. Na tomto kurze vám vysvetlia všetky riziká spojené s niekoľko sto kilometrovými letmi ponad Severné more, ktoré aj v najhorúcejšom lete má teplotu len okolo 16°C. Pre prípad núdzového pristátia na mori musí byť každý pasažier schopný vystúpiť z potápajúcej sa kabíny helikoptéry sám. Kvôli prežitiu v extrémne chladných podmienkach má každý pasažier počas cesty na sebe špeciálnu kombinézu, ktorá ochráni telo pred chladom a pomôže prežiť až 6 hodín vo vlnách Severného mora. Bez takejto kombinézy sa čas, ktorý je schopný človek prežiť v studenom mori pohybuje do 10 min. Na kurze sa simuluje potopenie kabíny helikoptéry, trénuje sa to v bazéne. Kabína zavesená na hydraulickej ruke sa potápa pod vodu a otáča dole hlavou. Všetci pasažieri sedia v kabíne pripútaní až do chvíle, kým sa pohyb kabíny nezastaví. V tej chvíli musia vytlačiť okienko, odpútať sa. Dostať sa von z potopenej kabíny znamená prežiť. Po úspešnom absolvovaní takéhoto kurzu ste pripravený na let na plošinu. Stačí už len to, aby vás zamestnávateľ na nejakú poslal.

SkryťVypnúť reklamu

Slovo bezpečnosť naberá úplne iný rozmer

Všeobecne na plošinách je rôznorodosť pracovných pozícií veľmi veľká. Počnúc umývačmi v kuchyni, cez upratovačov izieb, veľkým množstvom technických špecialistov až po špičkových inžinierov. Títo riešia tie najťažšie technické problémy, ktoré práca na plošine prináša. Spustenie ropnej plošiny do prevádzky je dlho trvajúci proces. Obnáša veľa práce pre rozličné typy profesií, ako napr. lešenári, izolatéri, zvárači, technologický inšpektori a najmä kontrolóri kvality práce. Všetko musí podliehať prísnym bezpečnostným normám. Prvé pravidlo každej práce je, aby bola urobená bezpečne. Slovo bezpečnosť tu naberá úplne iný rozmer. Pri každom type práce sa používajú bezpečnostné pracovné pomôcky. Každý sektor má pracovníka, ktorý je zodpovedný za bezpečnosť a za všetku prácu, ktorá sa tam vykonáva. Pred začatím akéjkoľvek práce sa vypisuje množstvo formulárov o tom, čo sa bude robiť, ako, kde a kto to bude robiť. Zvažujú sa riziká a vydávajú sa pokyny, čo robiť a ako sa chrániť v nepredvídaných situáciách. Všetky tieto formuláre musia byť podpísané zodpovednými osobami a až potom je možné začať s prácou. Po ukončení práce je potrebné deaktivovať pracovné povolenie a oznámiť, že práca je bezpečne ukončená. Veľký priestor sa na ropnej plošine dáva aj osobnej iniciatíve. Oceňované sú rôzne postrehy či návrhy na zlepšenie práce alebo procesov. Návrhy je možné podávať aj prostredníctvom anonymného formulára. K precvičovaniu správnych bezpečnostných návykov slúžia pravidelné týždenné preventívne požiarne a evakuačné poplachy. Každá jedna osoba má miesto v záchrannom člne a každá jedna osoba musí vedieť, čo má v prípade núdze robiť, kde je jej miesto. Cvičenia majú za úlohu, aby v prípade reálneho nebezpečenstva, čo sa síce často nestáva, každý vedel čo má robiť. Aby sa všetci spolu a v zdraví vrátili domov. Všetci na plošine si uvedomujú, že takýto druh práce prináša aj svoje riziká, ale dodržiavaním pravidiel bezpečnosti, ktorá je naozaj na špičkovej úrovni, sa dá riziko eliminovať, prácu urobiť bezpečne a po jej skončení sa vrátiť za svojou rodinou.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to práca ale životný štýl

Ľudia, ktorí pracujú na plošinách, sú z najrôznejších krajín sveta, farby pleti a vierovyznania. Všetkých spája jedno - dobrodružstvo. Áno, zo začiatku to je veľké dobrodružstvo, letíte za prácou tisíce kilometrov, potom nastúpite do helikoptéry a letíte do mora na koniec sveta, ďaleko od všetkého. Ste tam spravidla 2 týždne, pracuje sa každý deň 12 hodín. Denná alebo nočná smena sa robí celé dva týždne. Čas plynie veľmi pomaly. Po skončení turnusu máte voľno 2 až 4 týždne, v závislosti od kontraktu a potrieb zamestnávateľa, ktoré zase uplynú veľmi rýchlo. Zo začiatku je všetko nové, úžasné a iné, postupom času sa aj táto dobrodružná práca stane obyčajnou prácou. Človek, ktorý túto prácu robí 25 rokov mi povedal: “Toto nie je práca ale životný štýl.“ Je to namáhavé a nie je to pre každého. Prináša to veľa voľnosti a slobody, ale aj veľa obetovania sa. Ľudia si neuvedomujú, že sú tam týždne zavretí a nemôžu len tak odísť. Môže prísť hmla, búrka či veľké vlny, ktoré majú aj 20 metrov. V takejto situácii nie je možné odletieť. Plošina je ukotvená o dno, ale aj tak sa hýbe, ľudia majú morskú chorobu a rôzne psychické problémy z uzavretých priestorov. Aj toto sú veci, s ktorými treba počítať. Veľa ľudí nezvládne to, že sú veľa času preč z domu, nevidia rodinu, nevideli prvé kroky svojich deti, nepočuli prvé slová. Sú situácie, ktoré sa ťažko zvládajú aj v kruhu rodiny a nie to ešte v odlúčení na vzdialenom mieste. Na druhej strane, ľudia na plošine sa snažia spríjemniť si svoj pobyt najrôznejšími spôsobmi. Na palube je posilňovňa, sauna, kino, spoločenské miestnosti, hry, miestnosti pre fajčiarov či malý kiosk. Ubytovanie je malé ale slušné, je urobené tak, aby si človek aj po ťažkej práci oddýchol a načerpal sily na ďalší deň.

SkryťVypnúť reklamu

Práca často prináša veľmi ťažké technické výzvy

Tak ako čas ide pomaly, tak aj život na plošine plynie pomaly. Práca sa vykonáva pomaly a bezpečne. Prestávky sú často a vždy je počas nich niečo na posilnenie sa. Stravovanie na plošine je grátis, varí sa cez deň aj v noci a jedlo sa podáva v jedálni. Vo vymedzených časoch sú podávané raňajky, obed aj večera. Pomedzi tieto časy je k dispozícii jedlo v miestnostiach na občerstvenie sa. Jedlo je kvalitné a zdravé. Veľa zeleniny, rýb, mäsa či vegetariánskej stravy tak, aby si každý našiel niečo pre seba. Na strave sa nešetrí a kuchári majú na zreteli to, aby všetci boli zdraví a vládali pracovať. Cez víkendy a sviatky býva bingo alebo tombola. To aby si všetci pripomenuli sviatočné chvíle a tak si spríjemnili odlúčenie od rodín. Na palube je telefón a internet, ktorého používanie je neobmedzené. Veľmi dobre padne každému možnosť spojiť sa takto so svojimi blízkymi. Občas pre nepriazeň počasia sa môže stať, že spojenie so svetom nefunguje. Pri práci máte možnosť vidieť veľa rôznych zaujímavých vecí. Od krás mora, ako sú počas letných dní loviace tresky, ktoré lovia v húfoch a vyzerá to ako keby pršalo, až po nádherné západy a východy slnka, ktoré vyzerajú ako keby obloha okolo vás horela. Silné vlnobitie, ktoré rozhýbe aj tú najpevnejšiu konštrukciu a fascinuje každého pri pohľade na to, ako je možné, že to tá konštrukcia vydrží. Práca často prináša veľmi ťažké technické výzvy. Pracujete na miestach, kde by ste si ani nemysleli, že sa to dá. Robíte veci, ktoré ste ani netušili, že sa dajú urobiť. Veľakrát v počasí, ktoré sa ani počasím nazvať nedá. Toto všetko prináša do vášho života iné pohľady na veci a dianie okolo vás. Zrazu inak vnímate to, čo sa dá a čo nie. Potom už inak vnímate, keď sa povie, že niečo je ťažké, alebo niečo sa nedá urobiť. Veľa miest kde ľudia pracujú je dostupných iba s pomocou lana, alebo lešenia. Preto práca na plošine trvá niekoľkonásobne dlhšie, ako na pobreží. Veľakrát len dostať sa na miesto trvá veľmi dlho a nehovoriac o tom ak k práci potrebujete ešte veľké a ťažké prístroje.

Potrubia, schody, more a vietor

Po celom svete je veľa rozličných druhov inštalácií ropných plošín operujúcich v rôznych moriach a dobývajúcich ropu a plyn z rôznych hĺbok. Každá jedna plošina je takto jedinečným projektom s vlastným príbehom, ktorý sa začína odvíjať od momentu objavenia ropného poľa. Nasleduje projekčná fáza, výroba a konečná inštalácia plošiny. Po prísnych testoch a skúškach sa plošina odovzdá do prevádzky ťažobnej spoločnosti. Ropná plošina je konštrukcia postavená väčšinou z ocele, ktorá je osadená na oceľových alebo betónových nohách. Postavená je z maximálnym dôrazom na bezpečnosť, keďže účelom takejto inštalácie je ťažba a produkcia ropy. Každá plošina má na palube vrtnú vežu, ktorá je umiestnená na opačnej strane, ako je ubytovacia časť. Je to pre zvýšenie bezpečnosti. V prípade výbuchu či požiaru je medzi nimi niekoľko bezpečnostných zón a stien. Neuveriteľné množstvo potrubí, ktoré majú za úlohu oddeliť plyn od ropy a dopraviť ich na učené miesto, vytvára obrovsku spleť. Nezainteresovaný človek by si myslel, že sa v tej spleti nikto nemôže vyznať. Avšak všetci sa podieľajú svojim dielom práce na tomto fascinujúcom technickom diele. Spoločne všetky profesie vytvárajú tento neuveriteľný, obrovsky a zázračné fungujúci stroj, ktorý dokáže pomocou kilometrových vrtov dostať z hĺbky zeme na povrch ropu a plyn. Je taká všeobecná odpoveď na otázku, aké to tam je. Potrubia, schody, more a vietor. To je to, čo toto miesto vystihuje najviac. Popri práci máte veľa kráť čas na rozmýšľanie o bežnom živote, ktorý vám je v tej chvíli tak vzdialený. Vo chvíľach, keď ste v noci sám a dívate sa do tmavého mora, mate čas si položiť veľa otázok o živote. Veľa ľudí ich aj v diaľke Severného mora našlo. Ľudia niekedy potrebujú ísť na koniec sveta, aby si uvedomili čo je v živote dôležité, a či to stoji za to, byť tak vzdialený od obyčajného života…

Zaujíma vás, ako to na takej ropnej plošine vlastne vyzerá? Ako sa tam vôbec dá dostať a čo všetko treba pre to podstúpiť?

V knihe Cesta na ropnú plošinu sa dozviete o mojej ceste na toto magické miesto. Do detailov napísaný príbeh o tom, aké to je prísť ako cudzinec do novej krajiny, ako som hľadal prvú prácu, spoznával nové miesta a ako som riešil každodenné problémy. Budete mať možnosť prežiť so mnou moje víťazstvá, ale aj pády. Dozviete sa, aké to je ísť na kurz prežitia v prípade núdzového pristátia helikoptéry na mori a letieť na dva týždne do stredu mora. Ďalej, čo sa na takej plošine robí a aký je tam každodenný život.

Kniha poskytuje unikátne informácie, ktoré nemáte možnosť získať nikde inde. Jej súčasťou sú aj fotografie, ktoré vás doslova prenesú na ropnú plošinu. Nakoniec posúďte sami.

Knihu si môžete kúpiť tu, stačí kliknúť na tento link:

http://www.inspirapublishing.eu/p/166/cesta-na-ropnu-plosinu

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu