Študent po tridsiatke

Nebaví vás vaša práca? Vyštudovali ste odbor, ktorý s odstupom času vnímate inak? Začala vás zaujímať iná profesia? Chcete sa posunúť v živote? Neviete ako na to? Čítajte ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Reštart

Dovolím si napísať, že žijeme v najdynamickejšie sa rozvíjajúcej dobe v dejinách. Vznikajú celé nové odvetvia, iné sa transformujú a niektoré dokonca zanikajú, alebo nemajú k tomu ďaleko. V minulosti bolo bežné, že odboru, ktorý ste vyštudovali, ste sa venovali celý život. Dnešná doba kladie na ľudí väčšie nároky, ale čo je pre nás podstatné, dáva nám aj oveľa väčšie možnosti. Pred päťdesiatimi rokmi nebolo úplne bežné, že človek v strednom veku zmenil radikálne pole pôsobnosti. Dnes túto možnosť máme. Stáva sa z nej priamo nutnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj príbeh

Žil som v Nórsku v meste Stavanger, pracoval som v ropnom priemysle a myslel som si, že mám istú prácu. Ropa tu bude ešte dlho a všetko bude super. Málokoho napadlo, ako veľmi dokáže zamávať s trhom cena ropy. Náklady na ťažbu v Nórsku sú vyššie a stačilo, že cena klesla pod túto úroveň. To spôsobilo, že o dobre platenú prácu prišli desaťtisíce ľudí. V tejto situácii bolo naozaj veľmi ťažké si nájsť novú prácu v odbore. Bolo to takmer nemožné, a preto som musel začať premýšľať čo ďalej. V podobnej situácii sa nachádza, alebo bude nachádzať množstvo ľudí. Je preto podľa mňa dôležité venovať sa tejto téme. Aby ľudia vedeli, že majú veľké možnosti a môžu robiť niečo úplne iné a začať žiť doslova nový život.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o mojom príbehu sa dozviete vo videu.

Kde začať?

Prísť o prácu je jeden z najväčších stresov v živote človeka. Keď zistíte, že to, čo ste robili posledných x rokov, už robiť nemôžete, je ešte horšie. Chvíľu to trvá, kým si to uvedomíte a kým sa s tým dokážete zmieriť. Nie je to ľahké, ale dá sa to. Treba sa na to pozrieť racionálne. Máte 30 alebo 40 rokov? Ak máte ísť do dôchodku vo veku 65 rokov alebo ešte neskôr, stále máte väčšinu vášho pracovného života pred sebou. Treba preto zmobilizovať všetky sily a zhodnotiť, aké sú vaše možnosti. Čo vás zaujíma, čo je vám blízke? Začnite tam.

Škola

SkryťVypnúť reklamu

Roky som sa zaujímal o IT, mal som rôzne webstránky, blogy, a tak mi prišlo úplne prirodzené, že začnem študovať informatiku. Vás možno zaujímajú iné veci. To je v poriadku. Máte relatívne veľké šťastie, že žijete na Slovensku. Je množstvo škôl, ktoré ponúkajú vzdelanie v odboroch, ktoré sú žiadané. Nemyslím to tak, že teraz budete chodiť do školy každý deň. To je tiež veľká výhoda, že sa dá študovať externe popri práci. Môžete byť zárobkovo činní a popritom študovať a pracovať na vašej lepšej budúcnosti. Budete musieť do toho vložiť energiu, študovať po večeroch a cez víkendy, ale dá sa to zvládnuť. Robia to tak mnohí. Nakoniec robíte to pre seba.

SkryťVypnúť reklamu

Práca

Dnešná doba má ešte jednu výhodu a tou je, že si viete relatívne ľahko nájsť prácu. Takmer všade je nedostatok zamestnancov. Čo vám ako nádejnému odborníkovi v odbore, ktorý chcete študovať, dáva super príležitosť na začiatok novej kariéry. Napríklad ja som si našiel prácu v odbore, ktorý študujem už počas prvého ročníka. Získavam tým cenné skúsenosti a kým skončím školu, už budem mať celkom slušnú prax.

Prečo študovať?

Čo vám to dá? Oplatí sa vám to? Určite vás napadá množstvo otázok. Áno, aj ja som to tak mal. Preto píšem tento článok, aby som sa podelil s mojou skúsenosťou. Ak ste neštudovali vysokú školu predtým (áno, sú aj takí, čo študujú svoju druhú alebo dokonca tretiu vysokú školu), dá vám to kopec informácií, ktoré môžete využiť v praxi. Naučíte sa učiť, sebadisciplínu a štúdium popri práci vás naučí manažovať si čas. V škole spoznáte množstvo ľudí a zistite, že nie ste ani zďaleka jediný, čo podstupujete túto cestu. Ako som napísal vyššie, môžete si nájsť lepšiu prácu. Je to vo vašich rukách.

Koľko to stojí?

Všetko má svoju cenu, aj vzdelanie. Tým nemyslím, že si kúpite diplom, ale to, že v škole je externé vzdelanie spoplatnené. Čiastky sú to rôzne. Závisí od školy, katedry. V princípe si môžete predstaviť sumu za ročné školné od 1200 do 2000 eur. Zdá sa vám to veľa? V porovnaní so zahraničím sú to ceny celkom priateľské, čo je pre mňa dôležité, je to, že na naše pomery to nie je až také nedostupné. Ak nemáte celú čiastku, mnohé školy ponúkajú mesačnú alebo polročnú splátku. Na vzdelanie si môžete požičať, sú rôzne druhy štipendií.

Pre mňa osobne je najdôležitejšie to, že na Slovensku ak chcete, môžete začať pracovať v odbore už počas štúdia (samozrejme nie v každom odbore, prváka na medicíne asi nezamestnajú ako lekára). Je to veľká výhoda, lebo máte možnosť splácať štúdium z práce, ktorú vám umožnilo vykonávať. Čo mi príde ako super vec, skončíte školu, máte skúsenosti a ste bez dlhov.

Dúfam, že sa vám môj článok páčil. Ak vás zaujal, môžete ma pre viac podobných článkov sledovať na mojom Fb alebo na stránke www.andrejtichy.com. Ak máte otázky, kľudne mi ich napíšte do komentára.

Veľa šťastia v štúdiu.

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu