Ako fotiť polárnu žiaru?

Čo je polárna žiara, ako vzniká? Magnetické pole Zeme priťahuje voľné elektróny (častice), pochádzajúce z tzv. slnečného vetra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Častice sa pri svojom páde zrážajú s atmosferickými plynmi a vyvolávajú ich svetielkovanie. Magnetizmus je najsilnejší v blízkosti Severného a Južného pólu, preto práve v týchto oblastiach možno najčastejšie vídať polárnu žiaru.

Ak sa Vám páčia moje blogy, podporte ma svojim Like-om v ankete o blogera roka. 

http://www.blogerroka.sk/andrej-tichy/

Ďakujem.

Tromsø

Mesto polárnej žiary. V jeho okolí je množstvo miest s výbornými možnosťami pozorovania polárnej žiary. Dá sa sem pohodlne priletieť s jedným prestupom v Oslo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Tromsø je najsevernejšie položená botanická záhrada a univerzita. Samotné mesto sa nachádza na ostrove a celé jeho členité okolie je popretkávané fjordami plných rýb, mostov a tunelov. Priamo v meste je akvárium (www.polaria.no), ktoré vám môže spestriť program. Takmer v centre mesta sa nachádza lanovka, ktorá vás za 120 NOK vyvezie za 5 minút na vrch s výhľadom na celé Tromsø (www.fjellheisen.no). Z vrchu je pekný vyhlaď, avšak nad mestom je často opar a ten znižuje viditeľnosť. Ak chcete ísť fotiť, alebo pozorovať polárnu žiaru, určite vám Tromsø odporúčam. Je veľmi veľká šanca, že práve v regióne Troms, ktorého je Tromsø hlavným mestom, polárnu žiaru uvidíte! Pre viac informácii o Tromsø (www.visittromso.no ).

SkryťVypnúť reklamu
Aurora
Aurora (zdroj: Andrej Tichý)

Na predpoveď polárnej žiary je mnoho služieb, ja vám odporúčam bezplatnú predpoveď (www.storm.no/nordlys/). Je síce po nórsky, ale obrázok so znázornením parametra, odkiaľ už je žiara viditeľná, určite pochopíte. Prípadne Google vám to preloží, alebo predpoveď aktivity polárnej žiary po anglicky (http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ ).

Statív 

Základná vec na fotenie polárnej žiary je statív. Bez statívu polárnu žiaru neodfotíte. Ak fotoaparát nebude po celú dobu expozície stabilne stáť na jednom mieste, fotka bude rozmazaná. Práve preto si dajte na výbere statívu záležať. Za najhlavnejšie kritérium výberu statívu by som označil jeho stabilitu. 

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát 

Na fotenie polárnej žiary potrebujete mať fotoaparát, na ktorom je možné manuálne nastaviť čas expozície, clonu a citlivosť (ISO). Ideálna je zrkadlovka, akú použijete, je na vás. Kompaktné fotoaparáty, vzhľadom na veľkosť ich snímača, neodporúčam. Prečo použiť zrkadlovku a statív? Fotenie polárnej žiary je špecifická vec. Ak ste niekedy skúšali fotiť hviezdy, určite mi dáte za pravdu, že to nie je celkom jednoduché. Fotenie polárnej žiary je o to ťažšie, že fotíte ešte aj polárnu žiaru a ste v zime vonku, čo nie je práve priateľské prostredie pre fototechniku.

Obrázok blogu
(zdroj: Andrej Tichý)

Objektív

Ak si budete pozerať fotky polárnych žiar, 90% z nich je fotené širokým objektívom. Ja sám som fotil širokým objektívom. Až na pár špecifických scén, keď som fotil detail aurory. Svetelný, svetelný, svetelný - to sa dočítate v každom článku o fotení polárnej žiary a prax vám to potvrdí 4-krát. Ideálne je mať objektív aspoň f 2,8. Niektoré fotky polárnych žiar sú dokonca fotené objektívmi s clonami f 1,2 !

SkryťVypnúť reklamu

Chcete vedieť viac o pozorovaní a fotografovaní polárnej žiary?

Alebo vás iba zaujíma tento úžasný fenomén?

Potom je práve pre vás určená prvá česko-slovenská publikácia o polárnej žiare. 

Obrázok blogu
(zdroj: Andrej Tichý)

Kniha je určená pre foto nadšencov a všetkých, ktorých zaujíma nevšedný fenomén polárnej žiary. Od úplných amatérov po fotografov, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac. Publikácia vás podrobne oboznámi s polárnou žiarou. Od toho, čo polárna žiara vlastne je, kde sa vyskytuje, ako ju môžete pozorovať a fotografovať, cez to, čo potrebujete na jej úspešné pozorovanie, fotografovanie a editovanie fotografií. Množstvo tipov, ktoré uľahčia vašu cestu za vysneným zážitkom. Publikácia taktiež obsahuje sprievodcu po miestach severného Nórska a Fínska, kde autor úspešne fotografoval polárnu žiaru. Miesta sú podrobne opísané a pri každom je pripojená mapa, ako sa na miesto dostať, na čo si dávať pozor a množstvo dobrých tipov. Autor sa s vami podeli o to, ako editovať vaše fotografie a ako si môžete vytvoriť vlastné Time-lapse video. To všetko na 107 stranách. Publikácia obsahuje viac ako 120 autorských fotografií polárnej žiary. Súčasťou e-booku je exkluzívne Time-lapse video polárnej žiary, ktoré je prístupné iba čitateľom e-booku alebo tlačenej formy knihy. Publikácia vám ušetrí množstvo problémov a peňazí spojených s cestou za polárnou žiarou.

Knihu alebo fotografie polárnej žiary si môžete kúpiť na stránke: 

http://andrejtichy.com/ebook/ako-fotit-polarnu-ziaru/

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu