Škótsky zápisník (2) ... na ostrove Mull

Písmo: A- | A+

Túlať sa po škótskej pevnine je úžasné, ale neochutnať niektorý z početných ostrovov je doslova fatálna chyba. Niekoľko nenápadných turistických perál leží aj v súostroví Vnútorné Hebridy, napríklad taký ostrov Mull.

Už príchod na ostrov má svoje čaro. Oplatí sa ráno privstať si a v mestečku Oban nasadnúť na prvý ranný trajekt. Odmenou sú potom prázdne paluby, pokojné more a vychádzajúce slnko, ktoré vás zohrieva počas takmer hodinovej plavby do prístavu Craignure.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Krátko pred vylodením sa "námorníkom" ukáže v plnej kráse hrad Duart Castle. Už prvý dotyk s ním je úchvatný a tešíte sa chvíľu, keď si ho obzriete z opačnej strany. Za viac ako 650 rokov čo je postavený, už toho pamätá naozaj veľa. Veď je to jedno z najstarších obývaných sídiel v celom Škótsku. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke. Ja pridám iba zaujímavosť, že za pekného počasia je z jeho strechy vraj možné pozorovať 60 míľ vzdialený najvyšší vrch Veľkej Británie, majestátny Ben Nevis. Na streche sme ale neboli, takže vám to neviem potvrdiť :-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Čo viem ale určite je to, že výstup na tunajší najvyšší bod stojí za námahu. Okrem toho, že si pripíšete do zbierky ďalší z MUNRO vrcholov, odmenou vám bude aj neopakovateľný výhľad na samotný Mull a na ďalšie ostrovy a ostrovčeky, ktoré sú akoby roztrúsené po okolí. Auto zaparkujete pri mori a čaká vás takmer 966 metrový výškový rozdiel, kým sa ocitnete až tam úplne hore. Milá a názorná ukážka toho, čo je to vlastne nadmorská výška. Cestou treba dať ale pozor, lebo značenie je veľmi zlé... aby som bol presný, takmer žiadne. Hneď na začiatku narazíte na jedinú (naozaj jedinú "turistickú" značku) a potom už treba ísť iba podľa pocitu a veriť, že idete správnym smerom. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ak unavení po túre rozmýšľate, kde postaviť stan a zložiť hlavu, tak ideálnym riešením je kemp nad Tobermory, ktoré je hlavným mestečkom ostrova. Čaká vás tu príjemná rodinná atmosféra a ticho. A navyše, bývať budete neďaleko prístavu, ktorého návštevu nesmiete určite vynechať. Farebné domčeky naskladané vedľa seba, paliareň whisky, kaviareň s vynikajúcimi koláčikmi a k tomu všetkému krásny výhľad na zaparkované lodičky. Potešenie doslova pre každého.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po návšteve hlavného mesta treba ochutnať aj iné krásy ostrova. Vzhľadom na jeho malú rozlohu je tu všetko relatívne ľahko dostupné. Relatívne preto, že keď opustíte "hlavnú" cestu, tak musíte mierne ubrať plyn a spomaliť. To ale vôbec nie je na škodu, lebo aj tak každú chvíľu zastavíte a snažíte sa objektívom zachytiť rôzne prírodné aj ľudské výtvory.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Alebo sa popreháňať na koni po pobreží...

Obrázok blogu

A keď máte po tom všetkom opäť chuť na trošku histórie, nakuknete cez záhradu a okná do hradu Torosay Castle. Dnu sa totiž nedostanete, keďže je v súkromných rukách. Ale to nevadí, lebo pri troške šťastia môžete absolvovať stretnutie s miestnym chlpatým dobytkom. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Omrzela váš už tá všade prítomná sýta zelená? Aj tu ponúka Mull riešenie. Vyberte sa na pláž s názvom Calgary Bay. Za pekného slnečného počasia máte pocit, že ste na chvíľu v Karibiku. Ale pozor, aj keď je leto, studené more vás vráti okamžite do reality. Prečo si ale nenamočiť nohy aspoň po kolená a nezanechať po sebe na rozlúčku pamiatku v žiarivo bielom piesku...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Teším sa na vás už čoskoro v ďalšom pokračovaní a tým bude: Škótsky zápisník (3) ... Sky

Skryť Zatvoriť reklamu