Škótsky zápisník (3) ... pár dní na ostrove Skye

Písmo: A- | A+

Pred príchodom budete určite počuť, že Skye je NAJ ostrov Škótska. Prvý dojem vám môžu pokaziť početné skupiny turistov, ktorí sa sem dostali jednoducho vďaka mostu a chcú si užiť jeho čaro spolu s vami. Je to naozaj až také zlé?

Našťastie nie, ostrov novodobých objaviteľov celkom dobre pohltí. Najviac sa ich vyskytuje asi pri legendami opradenom hrade Dunvegan. Ak sa nechcete tlačiť, stačí hrad obísť cez záhradu a vychutnať si ho v pohode z inej perspektívy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ďaľšie miesto, kde sa nevyhnete ľuďom je hlavné mesto ostrova - Portree. Jeho príjemný maličký prístav sa počas sezóny zaplní a promenádu obsadia ochutnávači fish & chips. Dobrú chuť všetkým... a my sa poďme radšej popozerať po miestach, kde je trošku viac priestoru :-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Napríklad taký Armadale Castle. Leží takmer zabudnutý na juhu ostrova a prechádzka po jeho záhrade mimoriadne upokojuje. Zrúcanina je udržiavaná v dobrom stave a v maličkom múzeu si môžete pozrieť jeho históriu, prípadne kúpiť drobný suvenír.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A ešte o kus ďalej na juhozápad je dedinka Aird, za ktorou je cesta vedúca k majáku na okraji ostrova. Nedostanete sa však autom až k nemu. Cestu vám zahradí závora a ďalej treba ísť po vlastných. O sprievodcov ale nemusíte mať obavy, budú vám prebiehať takmer pred nohami.

Obrázok blogu

Ak cestou vysmädnete, máte šancu, že narazíte na podivný bufet bez predavača. Nech sa páči, ponúknite sa chladeným nápojom a peniažky potom hoďte do kasičky.

Obrázok blogu

Ľahko sa vám môže stať, že k majáku sa nakoniec ani nedostanete. Na vine bude malá pláž, na ktorú cestou narazíte. Vraj je z nej možné pozorovať v mori delfínov. My sme také šťastie nemali, ale úplne bez zvieracej ríše veru nebola - tie bubliny na brehu sú vyplavené medúzy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z juhu sa pomaly môžete presúvať na sever ostrova. Áut je na odľahlých cestičkách pomenej a pomerne často narazíte na nejedno fotogenické zákutie. Tak prečo si nespraviť krátku prestávku a nevychutnať si prírodu všetkými zmyslami?

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Takto príjemne oddýchnutý dorazíte čoskoro k dedinke Elgol a môžete sa vydať za ďalším dobrodružstvom. Nasadnete na malú lodičku, ktorá vás dovezie pomerne rýchlo k ťažko dostupnému Loch Coruisk, na úpätí hôr Black Cuillin. Odmenou za morskú chorobu vám bude nedotknutá a divoká krajina. A niekoľko oddychujúcich či zvedavých tuleňov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po návrate do prístavu vymeníte loď opäť za štvorkolesového kamaráta (má len jednu chybu, že mu namontovali volant na opačnú stranu, ale dá sa na to časom zvyknúť). Po hlavnej ceste smerujete opäť na sever a potom na západ, až sa dostanete k známej paliarni whisky Talisker. Ochutnáte za kalíštek (pre nás bola príliš smoky) a môžete zamieriť k Fairy Pools, miestu kde sú početné vodopády.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vnútrozemskú vodu môžete opäť vymeniť za more. Aspoň si ho teda pozrieť z výšky. Pohľad naň vám môže spríjemniť a zatraktívniť maják na mieste zvanom Niest Point. Treba sa ale pripraviť na to, že k majáku to je nejakých pár metrov peši. A tiež počítať s tým, že tú strávite dosť času kým ho obkrúžite (a odfotíte) zo všetkých strán. Stojí to však za námahu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vaša cesta môže potom pokračovať smerom k ďalšej dominante ostrova, ktorou je kamenný Old Man of Storr. Vedie k nemu nenáročný turistický chodník, ale vďaka svojim rozmerom je dobre viditeľný aj z diaľky. Cvakáte teda z cesty a šetríte sily na iné turistické atrakcie. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hnedé a čierne skaly odporúčam vymeniť za čisto biele pobrežie na pláži Coral Beach. Na prvý pohľad piesok, na druhý nadrobno rozdrvené a vodou do hladka obrúsené pozostatky "morských príšer". Prírodný peeling na nohy a studenú vodu tu máte v cene výletu :-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tak ako? Oddýchli ste si trošku a ochutnali krásy ostrova Skye? Ak ešte nie, tak na rozlúčku je asi vhodné navštíviť miesto, kde sa budete doslova strácať v povestnej zelenej farbe. Páči sa - poprechádzajte sa po chodníčkoch na Quirangu a rozmýšľajte, výhľad na ktorú svetovú stranu je krajší.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

PS: áno, Skye je očarujúci ... ale pocitovo bol príjemnejší ostrov Mull (aspoň pre mňa). Nabudúce vám ponúknem pár slov a obrázkov v Škótskom denníku (4) ... o farebných plážach.

Skryť Zatvoriť reklamu