Zastavme plagiátora!

Písmo: A- | A+

Dlhšiu dobu som nezverejnil blog s politickým pozadím, ale udalosti posledných týždňov týkajúce sa druhého najvyššieho ústavného činiteľa Slovenskej republiky vo mne vyvolávajú taký hnev a frustráciu, že nemôžem ostať ticho!

Jednotlivec svojím protestom veľa vody v spoločnosti nenamúti. Presvedčili sme sa ale po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aký obrovský tlak vie vyvinúť masa ľudí. Tlak, ktorý vyhrabal hlboko zakoreneného poslanca Fica z úradu vlády, prinútil k odchodu bývalého prezidenta PZ Gašpara, či bývalého ministra vnútra Kaliňaka.

Som presvedčený, že každému, komu nie je osud Slovenska ľahostajný, by mal svojou troškou prispieť k zmene. Toto je môj spôsob, ktorým som sa rozhodol pomôcť. 

Komisia Akademického senátu UMB v Banskej Bystrici, ktorá analyzovala rigoróznu prácu Andreja Danka zhodnotila, že až 63 zo 72 strán jeho rigoróznej práce pochádza z použitej literatúry. Tu sa už nedá hovoriť o tolerovanej zhode. Tento fakt sa nedá nazvať inak, ako hrubé porušenie elementárnych etických pravidiel a autorských práv autorov ním použitej literatúry. 

Nie je to maličkosť. Nie je to niečo, na čom sa môžeme zasmiať ako na bozkávaní výložiek alebo slovných vyjadreniach pripomínajúcich človeka s diagnózou mentálnej demencie. Ide o precedens. Precedens, ktorý ak nebude exemplárne potrestaný, tak môže negatívne ovplyvniť ďaľšie generácie študentov a výrazne poškodiť obraz Slovenska v zahraničí. 

Nadobudol som presvedčenie, že osoba Andreja Danka Slovensku vyslovene škodí. Škodí mu v otázkach zahraničnej politiky, kde aj napriek sankciám zo strany EÚ voči Rusku reční v ruskej Dume o vše-slovanskej vzájomnosti. A začína škodiť Slovensku aj zvnútra. 

"Hrdo, odborne, slušne". To sú slová z predvolebných bilboardov SNS. Slušnosť stratil už po prvých mesiacoch vo funkcií predsedu NR SR. O odbornosti po mnohých nezmyselných zákonoch z dielne SNS sa ani nemusíme rozprávať. A hrdosť? Tú stratil, ak nie skôr, tak v momente, ako sa postavil pred kamery so slovami, že komisia UMB nepoužila slovo plagiát, takže sa vlastne nič nestalo. Neprekáža mu ani fakt, že právny poriadok slovo plagiát nepozná. To bol dôvod, prečo ho komisia vo svojej správe nepoužila. 

Všade vo svete politici pre podobné prípady odstupujú, pretože v sebe nájdu aspoň kúsok sebareflexie a cti. Tieto dve vlastnosti budeme v osobe Andreja Danka hľadať márne, preto je potrebné vyvinúť tlak prostredníctvom verejných zhromaždení a prinútiť ho k tomu, na čo sám nemá gule.

 Akademická obec sa už búri. Je čas, aby sa k nej pridali Slováci, ktorým záleží na budúcnosti tejto krajiny!

#ZastavmePlagiatora

Stanovisko UK BA
Stanovisko UK BA (zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave)
Skryť Zatvoriť reklamu