Prvý rok vo vinárstve

Písmo: A- | A+

Nebola to žiadna prechádzka ružovou záhradou, čo si budeme nahovárať... ale s takou naivitou sme do toho nevstupovali. Vedeli sme čo nás čaká, ale realita bola častokrát ešte náročnejšia, ako sa mohlo na prvý pohľad zdať...

Spolu so Samom, našim pivničným majstrom a spolu-zakladateľom vinárstva, na ktorého pleciach bol technologický proces, sme sa dali na túto cestu s odhodlaním niečo vo svojich životoch zmeniť. 

A zmena to bola veruže poriadna.

Začalo to nákupom technológie a prípravou pivnice na výrobu. Nehľadajte za tým veľké stroje s minimálnou obsluhou.. rozpočet nám dovolil základné verzie lisu, mlynko-odstopkovača, čerpadla alebo nerezového tanku. 

Potrebné je ale začať a to sa nám podarilo

Hoci to bol z pohľadu času extrémne náročný rok, kedy sme často krát precenili svoje možnosti, bol to zároveň rok plný zážitkov, nových tvárí a skúseností. Zistili sme, že vinári sú si navzájom nápomocní, podajú pomocnú ruku aj na úkor vlastného času a energie. Že ľudia si vážia poctivo vyrobené vínko a chcú podporovať lokálnych vinárov.. Že hoci ti nevyjde počasie, stále vieš stráviť príjemný čas pri pohári dobrého vína. 

Popálili sme sa. A nie raz.

Precenili sme svoje schopnosti, keď sme si mysleli, že spravovať hektár vinohradu je malina. Zistili sme, že každý cent, ktorý si vinohradník pýta za kilo hrozna, je vydretý a poctivý. Že slovenské vína sú možno drahšie, ako vína z Čile, ale cena odráža úsilie, náklady a čas. Uživiť rodinu na Slovensku nie je jednoduché. Veľká väčšina vinárov vrátane nás má súbežne iné zamestnanie. Svoje dovolenky a voľný čas musíme rozdeliť medzi rodinu a vinárstvo. Čo často nie je jednoduché. 

Je to ale zároveň úžasný pocit. 

Neviete si predstaviť, ako dlho v nás rezonuje Váš pozitívny feedback na naše vína a povzbudivé slová. Že hoci sme prišli z festivalu kvôli zlému počasiu v strate, neľutujeme to, pretože sme spoznali skvelých ľudí a mali sme možnosť ukázať naše vína svetu. Vaše prekvapené tváre pri ochutnávke našich vín nás nesmierne motivujú.

Nie je to len naša zásluha.

Od kampane až po finálny predaj nafľašovaného vína nám pomáhali naše manželky, rodina, kamaráti. Klobúk dole pred nimi... podávajú nám pomocnú ruku, trpia naše nálady kvôli stresovému a fyzickému vypätiu. Je úžasné cítiť ich podporu.. Za všetko čo pre nás robia im patrí veľké ĎAKUJEME! 

Tešíme sa, čo nás čaká v druhom roku. Pustíme sa do výroby nových vín a pokúsime sa čo najlepšie vyrobiť naše prvé červené víno v barikovom sude. Chystáme aj menšie prekvapenie, na ktoré sa môžete tešiť už čoskoro :) 

Vidíme sa na akciách!

Tím Vinum Aureum

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu