Existuje množstvo teórií o tom, ako vznikol Deň bláznov. Ale asi najpopulárnejšia je tá o kalendári. Ľudstvo používalo Juliánsky kalendár už od vlády Júlia Ceasara, ktorý ho zaviedol. Podľa neho sa oslavy Nového roka uskutočnili vždy 1. apríla. Lenže písal sa rok 1582, kedy pápež Gregor XIII. uzákonil nový kalendár – Gregoriánsky kalendár, ktorý používame aj dnes. Sviatok Nového roka sa teda presunul na 1. január, lenže v tej dobe ľudia nepoznali internet či sociálne siete, čiže informácie sa šírili po svete veľmi pomaly. Až tak pomaly, že mnohí ľudia stále oslavovali Nový rok 1. apríla, pretože nepoznali nový kalendár. A aj mnohí, ktorí ho poznali, ho odmietli akceptovať.

A preto ľudia, ktorí ho akceptovali, si začali robiť posmešky z tých ľudí, ktorí stále oslavovali Nový rok 1. apríla. Označovali ich za rebelov, ktorí verili nadprirodzeným úkazom a preto sa ich snažili zosmiešniť ešte viac. Lenže postupom času sa tento kalendár stal záväzným pre takmer celý svet, ale posmešky ostali. Mimochodom, tento kalendár sa síce pre nás stal záväzným v 16. storočí, lenže Rusko ho akceptovalo až v 20. storočí. Zaujímavé ale je, že tieto žarty začali v Anglicku už dávno predtým, ako prebrali nový kalendár. Takže tento príbeh nemusí byť nutne pravdivý.

Asi najpopulárnejší žart sa udial v roku 1996, kedy firma Taco Bell oznámila verejnosti, že odkúpila od Filadelfie historický „Liberty Bell“ (t.j. Zvon slobody) a chystá sa premenovať svoju značku na „Taco Liberty Bell“. V roku 1977, britské noviny „The Guardian“ oznámili svojim čitateľom, že bol objavený nový ostrov v Indickom oceáne v tvare bodkočiarky.
Tieto žarty závisia od kultúry danej krajiny. Napríklad vo Francúzsku si ľudia nalepujú obrázky rýb na chrbty tak, aby si to ten druhý nevšimol. V Portugalsku zase na seba hádžu múku. Aj keď sa žarty menia postupom času, jedno budú mať vždy spoločné – sú organizované len na pobavenie, bez toho, aby niekomu ublížili.