Môj osud bol vo hviezdach

Ako 17-ročná som sa rozhodla hľadať samú seba, svoju podstatu. Chcela som pochopiť život, vesmír, ktorého som súčasťou, moje miesto v ňom. Došlo mi skoro, že môjmu telu by stačilo ku šťastiu mať čo jesť, piť, kde spať, stretnúť partnera a mať spolu deti. Ale akosi ma táto bežná predstava, mimochodom podobne ako žijú zvieratá, o svojom živote neuspokojila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Hnalo ma to iným smerom, znútra a dovnútra. Do cesty mi začali chodiť ľudia, podobne zameraní.Stretla som skupinu astrofyzikov, astrológov. Spoznala som sa s nimi na konferencii v Nitre, ktorú zorganizoval dr. Eugen Jonáš. Starý pán Emánek z Prahy mi vypočítal horoskop. Podľa jeho predpovedi sa vydám a budem mať dve deti. Budem šíriť praktické náboženstvo, získam vysoké ocenenie. Táto predpoveď v tom čase sa mi vôbec nepozdávala. Obdivovala som Máriu Curie-Sklodowkú, náboženstvo bolo pre mňa vzdialené, sice som bola pokrstená, a mala nejaké duchovné zážitky, ale bola som opuncovaná socializmom. a nik v rodine nepredpokladal, že sa vydám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nastúpila som na vnútornú cestu sebapoznávania.

Uvedomila som si, že Boh existuje. Počas štúdia psychológie na Karlovke som sa zoznámila s českým mystikom Eduardom Tomášom a jeho manželkou Mílou, ktorí v tom čase komunikovali so 14. dalajlámom. Zasvätili ma do teórie a praxe svetových náboženstiev. Naučili ma meditovať, chápať zákon karmy. Mimochodom, Eduard zomrel vo vysokom veku a jeho zádušnú omšu viedol kňaz prof. Halík, ktorý spomenul, že si preštudoval jeho knihy.

Pri pohovoroch na psychológiu napriek napomínaniu, nech zatajím môj záujem, som napísala po pravde zoznam literatúry, ktorú som prečítala, kde prevažovali knihy o joge, budhizme, zen budhizme, Schultzeho autogénny tréning, kresťanská mystika. Môj budúci tr. prof. E. Urban si ma zavolal nabok a dodal „že si ma vybral, ale najprv sa musím venovať biológii, štatistike, anatómii a neurofyziológii, a joga je vrchol ! Bola som veľmi šťastná, lebo som uspela bez strýka v KSČ, bez protekcie, preto, lebo som bola úprimná. A dnes by som pokorne, s úžasom a vďačne dodala, „ tento osud som mala vo hviezdach“.

SkryťVypnúť reklamu

Citlivo ma viedol od prvého ročníka a ako jeden z popredných psychológov vo mne videl to, čo som sama ešte v sebe nerozpoznala. Budúcu odborníčku na jogu, duševnú hygienu, seba zdokonaľovanie , rozvíjanie schopnosti psychickou cestou ovplyvniť telesný stav a funkcie, a spätne duševný stav. Všetky ročníkové aj diplomovú prácu som venovala výskumu psychologických aspektov jogy. Štátnice som skončila s vyznamenaním, diplomovú prácu som obhájila na jedničku, a technicky mi nič nestálo v ceste uchádzať sa o titul PhDr. Po obhajobe ma znovu zavolal tr. prof. Urban a poradil mi, aby som sa joge venovala po celý život. A nech radšej nepožiadam o titul, lebo by som musela absolvovať marx.leninizmus, a tam by mohli mať výhrady voči mojej diplomovej práci. Svoje som v tom čase vedela, keďže JUDr. E.Tomáš skončil v kotolni a neraz ho predvolali eštebáci. Svojmu profesorovi som plne verila a odišla na Slovensko ako promovaná psychologička. A v poznávaní jogy som pokračovala. V šľapajách J.H. Schultzeho, objaviteľa novej metódy autogénneho tréningu (AT) na báze jogy a autohypnózy, ktorú ako uznávaný odborník rozšíril do celého sveta. Zároveň otvoril európsky mysliacim ľuďom dvere k náukam Orientu, ako joga, zen , budhizmus. Svojím „ vyšším stupňom AT“ našiel prostriedok ako tieto dosiaľ „tajomné náuky“ možno preložiť do reči európskej vedy. Schultz nám odhalil nevedomie „tvorivé, pracovité“, na rozdiel od Freudovho nevedomia „problémového“.

SkryťVypnúť reklamu

Nájde sa vláda na Západe, ktorá začne budovať znalostnú spoločnosť aj „znútra“, od človeka? Ktorá si uvedomí, že vonkajšie prírodné zdroje sú do veľkej miery vyčerpané, ale vnútorné zdroje každého človeka sú nevyčerpateľné a nevyužité? Že všetky vonkajšie zmeny, či fungovanie parlamentu, vlády, ministerstiev, komisií, je viazané na ľudský faktor? Len preto sa treba duševnej hygiene točiť chrbtom, že jej pôvod je v indickej joge, a v Desatore ? Vybavujem si Goetheho výrok „Boh dáva orechy, ale nelúska ich“ a pokračujem v ich lúskaní. Keby sa každý z nás zlepšil iba o 1%, netrebalo by zvyšovať vek do dôchodku.

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu